Domov Zahraničie Miroslav Lajčák predstavil nových členov Bezpečnostnej rady OSN

Miroslav Lajčák predstavil nových členov Bezpečnostnej rady OSN

0
0

Predseda 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák minulý týždeň po tajnom hlasovaní členov Valného zhromaždenia OSN oznámil výsledky voľby nových piatich členov Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov.

Bezpečnostná rada OSN vyberala piatich nových nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí nahradia tie krajiny, ktorým na budúci rok vyprší funkčné obdobie.

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vyberalo medzi viacerými kandidátmi, pričom byť zvolený za nestáleho člena je považované za veľký úspech, pretože dáva danej krajine silný hlas vo veciach týkajúcich sa medzinárodného mieru a bezpečnosti.

Bezpečnostná rada OSN je tiež jediným orgánom OSN, ktorá má právomoc ukladať sankcie a povoliť použitie vojenskej sily.

Zloženie Bezpečnostnej rady OSN

Organizácia spojených národov má dnes 193 členských štátov. V Bezpečnostnej rade OSN je dokopy 15 členov, 10 nestálych členov, ktorí sú volený na dva roky a 5 stálych členov (Veľká Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a Spojené štáty americké), ktoré disponujú právom veta.

Regionálne rozloženie sa zvyčajne rešpektuje

Desať kresiel nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN je rozdelených podľa rotačného princípu stanoveného zhromaždením v roku 1963 s cieľom zabezpečiť spravodlivé regionálne zastúpenie: päť krajín je z afrických, ázijských a tichomorských štátov, jeden člen je z východnej Európy, dve krajiny sú z latinsko‑ amerických štátov a dvaja členovia sú zo západoeurópskych a ostatných štátov.

V jednotlivých regionálnych skupinách zvyčajne ešte pred hlasovaní nastane konsenzus o podpore pre jednotlivých kandidátov.

Výsledky tajného hlasovania

Súčasných členov Bolíviu, Etiópiu, Kazachstan, Holandsko a Švédsko nahradia od 1. januára 2019 Nemecko, Indonézia, Južná Afrika, Dominikánska republika a Belgicko.

Noví nestáli členovia budú sedieť spoločne s ostatnými 10 krajinami, ktoré rozhodujú o medzinárodnom mieri a prijímajú rozhodnutia, ktoré musia dodržiavať všetky členské krajiny OSN.

Neúspešnými štátmi boli zo skupiny afrických, ázijských a tichomorských štátov Maledivy a zo skupiny západoeurópskych a ostatných štátov Izrael, ktorý svoju kandidatúru stiahol v máji tohto roka.

Prvýkrát pre Dominikánsku republiku

Tajná voľba rozhodla o tom, že po prvýkrát sa nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN stala Dominikánska republika, ostatné zvolené krajiny už túto pozíciu zastávali aj v minulosti.

Nemecko zase svoje miesto obhájilo už po šiestykrát, odkedy sa v roku 1973 stalo členom OSN. Zvyčajne krajina predkladá svoju kandidatúru raz za desať rokov. Nemecko svoju kandidatúru predkladá posledné obdobie o niečo skôr, každých 6-7 rokov a je to všeobecne rešpektované.

Voľba nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN

Na získanie dvojročného mandátu musí každá kandidátska krajina získať aspoň dve tretiny hlasov členských krajín OSN, ktoré odovzdávajú svoje hlasy v tajnom hlasovaní. Každý rok je volená polovica nestálych členov BR OSN.

jus, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…