Domov Slovensko Pellegrini v Bielom dome: Pocta pre celé Slovensko

Pellegrini v Bielom dome: Pocta pre celé Slovensko

0
0

Slovenský premiér Peter Pellegrini oficiálne navštívil Biely dom. Americký prezident Donald Trump privítal nášho predsedu vlády v piatok 3. mája. Premiér prijal pozvanie pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a 15-tich rokov od vstupu Slovenska do NATO.

Oficiálne šlo o v poradí šiestu návštevu slovenského predstaviteľa v Bielom dome. Premiér a prezident ocenili vzájomné vzťahy oboch krajín ako i ich ekonomické výsledky.

Americké faux pas

Zaujímavosťou počas návštevy nášho ústavného činitela bolo i menšie faux pas. Americká televízia Fox News pri ohlásení tlačovej konferencie po rokovaní predstaviteľov, prezentovala premiéra Petra Pellegriniho ako slovenského prezidenta. Toto video uverejnila i na svojej facebookovej stránke.

Priateľský dialóg

„Som veľmi rád, že dnes môžem povedať, že USA a Slovensko sú stabilnými partnermi a spojencami,“ vyslovil premiér bezprostredne po rokovaní s prezidentom Trumpom, s ktorým sa rozprával aj medzi štyrmi očami.

Celé stretnutie označil za veľmi priateľské a konštruktívne. Trump ocenil fakt, že Slovensko robí viac v otázke obrany. Potešilo ho, že SR zavádza kroky, ktoré  navýšia obranný rozpočet v rámci NATO a taktiež vyzdvihol nákup stíhačiek F-16.

Rovnako ho teší, že Slovensku sa ekonomicky tak darí. Prekvapil ho aj údaj, že Slováci produkujú toľko automobilov. „Som tomu veľmi rád, lebo ste skvelí ľudia.

Naše vzťahy nikdy neboli lepšie ako teraz,“ uviedol americký prezident. Ten následne prezentoval i silnú ekonomickú prosperitu na strane USA a najnižšiu nezamestnanosť od roku 1969.

„Hovorili sme aj o vzťahoch USA a Slovenska v oblasti hospodárskej spolupráce. Dotkli sme sa aj otázky stále nedoriešených kvót na vozidlá,“ vyslovil sa Pellegrini, no doplnil, že v týchto rokovaniach budú pokračovať na expertnej úrovni.

Po rozhovore v Oválnej pracovni sa k prezidentovi a premiérovi pridali aj ďalší členovia delegácie na oboch stranách. Z našej strany sa tohto rokovania zúčastnil napríklad minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák,

či veľvyslanec v USA Ivan Korčok, po boku Trumpa zas napríklad sedel šéf americkej diplomacie Mike Pompeo.

Rokovanie delegácií

Prečo taký záujem USA o strednú Európu?

Je pravda, že predchádzajúci prezident Barack Obama región strednej Európy nevnímal ako zásadný. No udalosti posledných rokov ukázali, že stredná Európa a jej krajiny majú čo povedať z hľadiska svojej geografickej polohy.

Súčasná administratíva zbadala, že záujem o tento región prejavuje nielen Rusko ale aj Čína. Preto sa rozhodli symbolicky nielen týmto pozvaním a návštevou, nedávno sa stretol s Trumpom aj český premiér Andrej Babiš, zdôrazniť význam tohto regiónu pre Spojené štáty.

Nápaditý darček

Americký prezident dostal od Slovákov skutočne originálny darček. Bejzbalová pálka by sa mohla javiť ako nezmyselný a mierne agresívny dar, no v skutočnosti je myšlienka omnoho hlbšia.

Prvý tréner bejzbalu amerického prezidenta Donalda Trumpa bol Teodor Dobiáš, ktorý pochádza zo Slovenska. Prezidentovi teda venovali bejzbalovú pálku vo farbách trikolóry s venovaním. Prvá dáma dostala stredoslovenský kroj.

Trump na Slovensku

Pellegrini povedal, že by bol veľmi rád, keby prezident Trump navštívil aj Slovensko. „Smerovali sme ho k tomu, že ak by bol v našej časti Európy.

Boli by sme radi, keby sme ho mohli privítať na Slovensku,“ konštatoval predseda vlády. Dátum návštevy však nie je pevne stanovený.

Stretnutie so zástupcami amerického biznisu

Počas sprievodného programu sa premiér Peter Pellegrini stretol aj so zástupcami firiem ako IBM, AT & T, Lockheed Martin či U.S. Steel, ktoré majú svoje pobočky aj na Slovensku.

Spoločne rokovali najmä o ekonomických otázkach, ktoré ovplyvňujú ich podnikanie v našej krajine. Dotkli sa tak najmä otázok odborov, legislatívnych rámcov pre podnikanie ako aj problémov s nedostatkom pracovnej sily.

Zúčastnené firmy naznačili, že majú záujem zvyšovať počet pracovníkov na Slovensku a preto aj táto téma musí byť predmetom širšej diskusie v slovenskej spoločnosti.

Slováci v Bielom dome

V roku 2003 (6.-14. apríl) sa s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom stretol prezident SR Rudolf Schuster, ktorý bol na návšteve Kanady a USA.

O dva roky neskôr v roku 2005 (17.-24. apríl) oficiálne do Bieleho domu zavítal Pavol Hrušovský ako predseda Národnej rady SR spolu s manželkou. Ten sa stretol napríklad s vtedajším vodcom republikánov v Senáte Billom Fristom.

Na oficiálnej návšteve Spojených štátov bol i premiér Mikuláš Dzurinda. V roku 2006 (12.-14. marec) prijal pozvanie amerického prezidenta Georgea W. Busha. Spolu s premiérom do Bieleho domu zavítal i vtedajší predseda NR SR Béla Bugár a minister zahraničných vecí Eduard Kukan.

V roku 2008 (7.-11. október) bol do Washingtonu pozvaný prezidentom Gerogeom W. Bushom i slovenský prezident Ivan Gašparovič s manželkou. Prezidenta sprevádzal minister vnútra Róbert Kaliňák, Ján Kubiš ako minister zahraničných vecí a Marek Maďarič ako vtedajší minister kultúry.

Naposledy boli slovenskí predstavitelia v Bielom dome v roku 2013 (21. november), kedy sa s americkým prezidentom Barackom Obamom stretol predseda vlády Robert Fico spolu s ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom a ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom.

Denis Ruščák, jus, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …