Domov História Pred 106 rokmi Titanic vyplával na svoju prvú a poslednú plavbu

Pred 106 rokmi Titanic vyplával na svoju prvú a poslednú plavbu

0
0

10. apríl 1912 bol dňom, kedy bola zahájená prvá plavba obrovskej luxusnej lode Titanic. Jeho cesta smerovala z anglického Southamptonu do amerického New Yorku. Sem sa však tento najväčší parník vtedajšej doby nikdy nedostal.

Titanic, ktorý bol označovaný za nepotopiteľný bol luxusný parník, ktorý patril spoločnosti White Star Line. Jeho úlohou bolo spojiť Európu s Amerikou. Vďaka nemu sa mohli cestujúci a aj pošta omnoho rýchlejšie dostať cez oceán.

Pred samotnou prvou plavbou bolo uskutočnených niekoľko testov a skúšok, po absolvovaní ktorých bol pripravený na palube privítať prvých pasažierov a poskytnúť im maximálny komfort.

Stalo sa tak 10. apríla 1912, kedy bol na plavbu pripravený v anglickom prístave Southapmtonu. Kapitánom prvej plavby, ktorej cieľom bol New York sa stal skúsený Edward J. Smith.

Celkovo do Titanicu nastúpilo viac ako 1 300 cestujúcich. Celkovo bol tak počet ľudí na palube aj s posádkou 2 223. Niekoľko pasažierov z Titanicu vystúpilo už vo francúzskom Cherbourgu a v írskom Queenstowne.

Po vyplávaní z Queenstownu už jeho cesta smerovala do cieľa plavby, teda do New Yorku s 2 201 ľuďmi na palube.

Všetko išlo podľa plánov

11. apríla 1912 o 12:30 Titanic vyplával z poslednej európskej zastávky Queenstownu naprieč Atlantickým oceánom. Celá plavba prebiehala úspešne. O komfort cestujúcich bolo postarané tak, ako to v tej dobe nebolo zvykom.

Nič nenasvedčovalo tomu, že by sa malo stať niečo neočakávané. Do poludnia 12. apríla Titanic preplával 386 míľ. Pokojná plavba pokračovala aj nasledujúci deň a do poludnia 13. apríla Titanic preplával 519 míľ.

Rýchlosť Titanicu sa stále zvyšovala a vďaka dobrému počasiu tak ďalší deň Titanic preplával až 546 míľ. Už 14. apríla na palubu prichádzali posádke informácie o výskyte ľadového poľa.

Varovania o možnej zrážke Titanicu s ľadovcom sa však nedostali do rúk kapitána. Ani jeden zo striedajúcich dôstojníkov teda nemal dôvod zmeniť kurz, a preto cesta Titanicu smerovala práve cez ľadovcové pole. Až o 23:39 však posádka lode zbadala obrovský ľadovec priamo pred nimi.

Prežiť mali len vďaka záchranným člnom

Hoci sa posádka snažila ľadovcu vyhnúť, loď bola taká obrovská, že aj napriek zmene kurzu sa im nepodarilo zrážke zabrániť. Titanic do ľadovca narazil pravým bokom a na lodi vznikla trhlina.

Do podpalubia sa okamžite začala liať voda a bolo jasné, že na hladine oceána sa Titanic dlho neudrží. Začať teda museli s evakuáciou ľudí, ktorí boli umiestňovaní na záchranné člny.

Po potopení Titanicu ku dnu už ostávalo len dúfať, že tým, ktorí sa nachádzali na člnoch sa podarí v ľadovej vode prežiť. Približne o štvrtej hodine ráno ku miestu potopenia priplávala loď Carpathia, ktorej námorníci sa z ľadovej vody snažili vyťahovať stroskotancov.

Pred deviatou hodinou námorníci Carpathie záchrannú akciu ukončili a tých, ktorí prežili previezli do pôvodného cieľa Titanicu, do New Yorku.

Celkovo katastrofu neprežilo 1 517 ľudí. Niektorým z nich sa neušiel záchranný čln a na dno sa tak potopili spolu s loďou. Ďalší sa už nedožili záchrany a osudnou sa im stala ľadová voda Atlantiku.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…