Domov Ekonomika Premiérov návrh za 2 milióny je len politickým marketingom

Premiérov návrh za 2 milióny je len politickým marketingom

0
0

O problémoch slovenského zdravotníctva by sa dali písať hrubé knihy. Jedným z nich je aj nedostatok lekárov. Práve ten sa pokúsil riešiť premiér Pellegrini, keď požiadal lekárske fakulty, aby prijali viac študentov. Lekári však považujú tento krok len za politický marketing.

Vláda Slovenskej republiky chce problém s nedostatkom lekárov riešiť „výchovou“ nových. V polovici júla požiadal premiér Pellegrini lekárske fakulty v Bratislave, Martine a Košiciach, aby dodatočne prijali 185 nových študentov všeobecného lekárstva.

„Zápasíme neustále s nedostatkom personálu. Tak s nedostatkom lekárov, ako aj zdravotných sestier,“ vysvetlil predseda vlády. Fakulty túto požiadavku akceptovali, pričom pochopiteľne žiadajú od vlády aj viac finančných prostriedkov.

Nekoncepčné a nekompetentné riešenie

Tento krok sa však nestretol s pochopením lekárov. „Vyšší počet študentov problém nedostatku lekárov nevyrieši. Trvale upozorňujeme na nekoncepčnosť v riadení zdravotníctva na Slovensku.

Pokiaľ by sme pristúpili na takýto návrh, naďalej by sme za peniaze slovenských daňových poplatníkov vychovávali mladých lekárov pre iné krajiny.

Jediným spôsobom, ako zabezpečiť dostatok lekárov na Slovensku, je ich stabilizácia formou zjednodušenia vstupu do systému a štandardizácia ich pracovných a finančných podmienok,“ tvrdí Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska.

Podľa nich je tento návrh premiéra Pellegriniho len prázdnym politickým marketingom, známkou úplnej nekompetentnosti a nepochopenia problémov slovenského zdravotníctva.

Premiér Pellegrini s ministerkou zdravotníctva Kalavskou.

Vychováme lekárov pre zahraničie

Ku kritike navrhovaného riešenia sa pridáva aj Študentská rada vysokých škôl. „Vnímame, že je tu problém, ktorý treba riešiť, ale prekáža nám, akým smerom sa politika uberá.

Namiesto koncepčných a systémových riešení, ktoré možno trochu viac bolia politickú reprezentáciu, navrhujú len krátkodobé riešenia. Pri zvyšovaní počtu študentov neriešia ani klinickú prax.

Ani kapacita v nemocniciach nie je dostačujúca na vyučovanie praktických predmetov,“ hovorí predseda rady Bálint Lovász s tým, že lekárske fakulty sú podfinancované a musia si hľadať vlastné zdroje financií.

Študenti zároveň upozorňujú na to, že zvýšenie počtu študentov ešte neznamená, že lekári po doštudovaní aj reálne ostanú na Slovensku. Kým sa nezlepšia platové a pracovné podmienky pre mladých lekárov, tí ich budú hľadať v zahraničí.

To by suma sumárum znamenalo, že budeme za väčšie finančné zdroje vychovávať viac lekárov pre nemocnice za našimi hranicami a slovenský problém sa tým nevyrieši.

Ministerstvo kritiku odmieta

Ministerstvo zdravotníctva rokuje s kolegami z rezortov školstva a aj financií o dofinancovaní lekárskych fakúlt. Podľa predbežných informácií by na dodatočne prijatých študentov mali ísť dva milióny eur. „Odmietame zároveň tvrdenie, že ide o krátkodobé riešenie.

Je to riešenie, ktoré je efektívne z dlhodobého hľadiska, o niekoľko rokov nám začnú vychádzať absolventi, ktorí postupne nahradia lekárov vo vyššom dôchodkovom veku,“ obhajuje návrh zvýšenia počtu študentov ministerstvo zdravotníctva.

ano, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…