Domov Slovensko Prezidentka vetovala aj novelu o prokuratúre

Prezidentka vetovala aj novelu o prokuratúre

0
0

Prezidentka Zuzana Čaputová minulý týždeň vetovala tri zákony. Medzi nimi aj spornú novelu o voľbe generálneho prokurátora. Okrem nej dostali prezidentskú stopku aj zákon o komisárovi pre deti či komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a novela zákona o elektronických komunikáciách.

Zuzana Čaputová vôbec po prvýkrát vetovala zákony, ktoré tak vracia na opätovné prerokovanie od aktuálneho zloženia Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR).

Novela o prokuratúre je protiústavná

Na základe veta prezidentky sa do parlamentu vracia aj novela zákona o prokuratúre. Sporné v nej bolo najmä to, že mala umožniť kandidatúru na šéfa generálnej prokuratúry aj neprokurátorovi.

Prezidentke sa však nepáčilo to, že NR SR by vďaka nej získala tiež možnosť odvolať generálneho prokurátora, ak by nevykonával svoju funkciu riadne či čestne. Práve toto bolo dôvodom na vetovanie novely.

Uvedené skutočnosti považuje za protiústavné a ako informovala v prípade prelomenia veta v parlamente podá podnet na Ústavný súd SR.

„Mojím cieľom je pomôcť, aby sa zmeny zákonov diali v súlade s ústavou a zákonmi a aby sa následne predchádzalo súdnym sporom alebo napadnutiu týchto zákonov.

Dôvodom môjho veta je presvedčenie o protiústavnosti niektorých ustanovení, a to najmä tých, ktoré sa týkajú odvolávania generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora,“ povedala Zuzana Čaputová.

Podľa nej takáto zmena siaha na právomoci ústavného súdu uvedené v ústave a posilňuje právomoci politikov v dôležitom procese. Prezidentka to nepovažuje za správne.

„Považujem to za neústavné, ako som už povedala, ale aj za veľmi nevhodné v konkrétnom kontexte vývoja na Slovensku,“ zdôraznila prezidentka.

Zasahuje do práv ústavného súdu

Hlava štátu tiež uviedla, že nevidí ako vhodné posilňovať politickú závislosť prokuratúry.

Za problematické považuje to, ak by sa človek, ktorý je mimo prokuratúry, stal generálnym prokurátorom a po skončení jeho funkčného obdobia alebo odvolaní už neostal ďalej prokurátorom.

To podľa hlavy štátu znovu zvyšuje politickú závislosť daného človeka na politickej garnitúre.

„Treba povedať, že ak by generálny alebo špeciálny prokurátor prestal svoju funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle alebo nestranne, porušil by jednu alebo viaceré povinnosti prokurátora v zmysle zákona o prokuratúre.

To znamená, dopustil by sa disciplinárneho deliktu,“ vysvetlila prezidentka s tým, že doposiaľ o disciplinárnej zodpovednosti prokurátora rozhoduje v zmysle ústavy ústavný súd, a to na návrh NR SR.Vymenovala by aj neprokurátora

Hlava štátu si tiež nemyslí, že zmenila názor na to, či by generálnym prokurátorom mal byť výlučne prokurátor.

Podľa nej je to síce lepšia cesta, ale nevidí nič protiústavné na tom, že by sa ním mohol stať aj neprokurátor „Sama som naznačila svoju inú osobnú preferenciu.

Osoba, ktorá je zvnútra tohoto orgánu, zvnútra prokuratúry, pozná ten systém dokonale.

Možno to bola moja osobná preferencia, ale zároveň musím konštatovať, že nepovažujem za neústavné, a už vôbec by som pri menovaní nepovažovala za apriori diskriminačné to, ak by kandidát zvolený národnou radou nepochádzal z prokuratúry,“ upresnila.

Pri výbere prokurátora však chce zohľadňovať nielen osobný príbeh daného človeka, ale aj jeho odborné predpoklady na výkon takejto funkcie.

Pripomenula, že samotná novela zákona pripúšťa vstup ľudí s politickou minulosťou na túto pozíciu. Kľúčové pri rozhodovaní pre prezidentku však bude posilnenie politickej nezávislosti fungovania prokuratúry.

Ďalšie vetované zákony

Ďalším vetovaným zákonom je novela, ktorá upravuje možnosti odvolania komisára pre deti, ak svoju funkciu nevykonáva šesť mesiacov.

Podľa hlavy štátu nebol dôvod, aby ho poslanci schválili v zrýchlenom konaní. „Tento zákon vraciam z toho dôvodu, že sa nenaplnili podmienky na skrátené legislatívne konanie,“ vysvetlila.

Prezidentka povedala, že aj keď vníma potrebu rozšírenia podmienok na odvolanie, chce, aby sa účel zákona naplnil riadnou legislatívnou cestou.

„Pointou tohoto prístupu je pomôcť tomu, aby sme odstránili nedostatky v právnej úprave, ktoré spočívajú v kolízii s ústavou alebo zákonmi,“ uzavrela.

Čaputová vrátila parlamentu aj novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorá je podľa nej tiež v rozpore s ústavou.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Remišová pripraví Slovensko o 48 miliónov eur

Vicepremiérka Remišová si opäť strelila do vlastného kolena, svojím konaním práve ona prip…