Domov Cestovanie Rozmanitý a očarujúci Amsterdam

Rozmanitý a očarujúci Amsterdam

0
0

Amsterdam, hlavné mesto Holandska, má množstvo prívlastkov. Benátky severu, mesto hriechu, mesto rôznorodosti či tolerancie. To všetko vystihuje atmosféru v tomto romantickom, historickom a unikátnom meste, kde zakázané je povolené.

Amsterdam je jedným z najobľúbenejších a najnavštevovanejších miest v Európe. Navštevujú ho turisti, ktorí objavujú a obdivujú jeho históriu, jedinečnú architektúru a liberálnu atmosféru, ktorú nezažijete v žiadnej inej európskej metropole.

To všetko v spojení s nádhernými parkami, historickými štvrťami a budovami a kanálmi vedúcimi jeho ulicami tvorí unikátnu turistickú destináciu. Čo sa teda pri návšteve tohto mesta určite oplatí vidieť?

Niečo pre milovníkov histórie

Holandsko je rodiskom niekoľkých známych osobností. Množstvo z nich pôsobilo priamo v Amsterdame a zanechalo v ňom výraznú stopu. Tú dnes možno spozorovať najmä v múzeách, ktoré približujú ich život a tvorbu.

Jednou z najznámejších osobností, ktorá žila a tvorila v tomto meste, je známy maliar Rembrandt. Práve Amsterdam tomuto umelcovi poskytol útočisko a možnosť umeleckého vyžitia.

Dnes jeho diela možno obdivovať v Rembrandtovom múzeu, ktoré bolo v minulosti domovom umelca. Súčasťou múzea sú rôzne osobné predmety maliara a zariadenie v štýle 17. storočia.

Rebrandtov dom (múzeum)

Ďalšou významnou holandskou osobnosťou bol aj maliar Vincent Van Gogh, ktorého múzeum je dnes jednou z najobľúbenejších amsterdamských atrakcií. Nachádza sa v ňom množstvo malieb, náčrtov a listov, ktoré pochádzajú z pera maliara.

Van Goghovo múzeum

Ďalším zaujímavým múzeom je Múzeum Anny Frankovej. Nachádza sa priamo v dome, kde sa Anna spolu so svojou rodinou počas druhej svetovej vojny ukrývala pred holokaustom.

V dome je stále cítiť smutnú minulosť, na ktorú by sme ale nemali nikdy zabudnúť. Ďalším múzeom, ktoré by nemal obísť žiadny milovník histórie je Rijksmuseum nachádzajúce sa na námestí Museumplein.

Národné mízeum (Rijksmuseum) 

Ide o holandské národné múzeum, v ktorom sa nachádza unikátna zbierka malieb, sôch a iných umeleckých výtvorov od najznámejších holandských umelcov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii Amsterdamu, určite by ste mali navštíviť Amsterdamské múzeum, ktoré sídli v budove sirotinca postavenom v roku 1414.

Múzeum vypovedá o histórii mesta od praveku, o čom svedčia prvé archeologické nálezy a vystavuje aj dôležité predmety z časov nedávnych.

Z extrému do extrému

Amsterdam tvorí viacero rozličných a unikátnych štvrtí. Jednou z najobľúbenejších je štvrť Jordaan, ktorá vyniká úzkymi uličkami, jedinečnými budovami, útulnými krčmami, reštauráciami či obchodmi.

Túto štvrť tvorí celkovo 9 ulíc, ktoré sa rozprestierajú na tých najkrajších amsterdamských kanáloch. Práve štvrť Jordaan vyhľadávajú zaľúbené páry a milovníci tradičnej amsterdamskej atmosféry.

Úplne opačné zážitky si odnesiete zo slávnej Red Lights District, teda Štvrte červených svetiel. Nie je to romantika a ani pokojná atmosféra, ktorou sa štvrť preslávila.

Red Lights District

Napriek tomu je jednou z najnavštevovanejších amsterdamských štvrtí. Práve tu totiž možno sledovať uvoľnenú a liberálnu atmosféru mesta.

Z výkladov vám zamávajú sporo odeté vábiace dámy a na ulici stretnete ľudí, ktorí sa v iných krajinách tolerancie a pochopenia zatiaľ nedočkali. Cez deň je ale táto štvrť úplne obyčajnou časťou mesta, ktorá sa po zotmení zmení na nepoznanie.

Najznámejšie kostoly

Holandsko síce nepatrí medzi kresťansky založené krajiny, no v jeho hlavnom meste nájdete viacero zaujímavých a na pohľad krásnych kostolov.

Jedným z nich je Nový kostol, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta na hlavnom námestí Dam. Kostol bol využívaný počas korunovácií holandských panovníkov, čím sa aj najviac preslávil.

Nový kostol

Jednou z najstarších budov v Amsterdame je Starý kostol pochádzajúci zo 14. storočia. Turistov zaujme vonkajším vzhľadom, ale tiež interiérom, ktorý je vhodným miestom na tichú modlitbu a nájdenie pokoja.

Ďalším známym amsterdamským kostolom je Západný kostol, ktorý preslávila najmä svadba kráľovnej Beatrix v roku 1966. Kostol nesie prvky renesančnej a gotickej architektúry. Dominantou kostola, ale aj celého mesta, je veža kostola, ktorá siaha do výšky 85 metrov.

Oáza pokoja a lásky v centre mesta

Centrá metropol sa vyznačujú preplnenou dopravou, preľudnenými ulicami a hlukom. Úplne iná atmosféra však vládne v najväčšom amsterdamskom parku, Vondelparku.

Vznikol už v roku 1864 a pomenovaný je po holandskom básnikovi Joostovi van den Vondelovi. Cez deň je park ideálnym miestom pre milovníkov pokoja a tiež pre rodiny s deťmi, ktoré si tu kúsok od centra mesta môžu pripraviť piknik.

Po zotmení však toto miesto nedýcha práve rodinnou atmosférou. Zaujímavosťou totiž je, že mesto v tomto parku zlegalizovalo pohlavný styk. Smilníci sa však musia vyhýbať detským ihriskám a po dokončení aktu po sebe musia upratať.

Dekrét povoľujúci sex vo Vondelparku ale súčasne zakazuje majiteľom psov venčenie bez vodítka, čo všeobecne vyvolalo vlnu nespokojnosti a mnohí to označujú za nezmysel.

Palác kráľovskej rodiny

Kráľovský palác na námestí Dam

V srdci Amsterdamu, na námestí Dam, nájdete aj ďalšiu dominantu mesta, ktorá sa nachádza zrejme v zozname každého turistu, ktorý navštívi toto mesto.

Ide o Kráľovský palác, ktorý bol postavený v roku 1655 a pôvodne slúžil verejnosti ako mestská radnica. Dnes sa nachádza v rukách štátu a slúži pre pracovné účely kráľovskej rodiny. Budova vyniká unikátnou architektúrou a nádychom pravej holandskej kultúry.

Námestia Dam a Leidseplein

Keď sa povie amsterdamské námestie, každému, kto toto mesto pozná, zrejme hneď napadne to najznámejšie z nich. Námestie Dam je jednou z najnavštevovanejších častí mesta, keďže sa na ňom nachádza viacero už aj spomenutých dominánt mesta.

Práve na tomto námestí sídli Kráľovský palác, Nový kostol či pobočka známeho múzea Madame Tussauds. Najvýraznejšou dominantou mesta je vysoká socha venovaná holandským vojakom, ktorí o život prišli v druhej svetovej vojne.

Známym amsterdamským námestím je aj Leidseplein, ktoré sa preslávilo najmä pestrým nočným životom. Láka širokou škálou nočných barov a krčiem, ktoré ponúkajú výber tých najlepších európskych pív.

Okrem podnikov tu nájdete aj niekoľko galérií či budovu mestského divadla, z balkóna ktorej futbalový klub Ajax ďakuje svojim priaznivcom po vyhratých zápasoch.

Mestské divadlo na námestí Leidseplein

Krajina tulipánov a veterných mlynov

Holandsko je vo svete známe ako krajina tulipánov či veterných mlynov. Ak sa teda nachádzate v Amsterdame a chcete sa odfotiť so symbolmi tejto krajiny, poradíme vám dve miesta.

Jedným z nich je kvetinový trh, kde nájdete rôzne druhy orchideí, ruží a predovšetkým pravých holandských tulipánov. Kus Holandska si potom môžete vypestovať priamo doma v záhrade.

Za ďalším symbolom Holandska, za veternými mlynmi, potrebujete vyraziť 15 kilometrov od hlavného mesta. V skanzene Zaanse Schans nájdete tú pravú holandskú atmosféru, ktorá vám v hlavnom meste môže chýbať.

Zaanse Schans

Nachádza sa tu množstvo pôvodných drevených domov a tiež osem krásne zrekonštruovaných veterných mlynov. Tento skanzen vám ukáže, ako vyzerá skutočná holandská dedinka a ponúkne pohľad do vidieckeho života.

Výhodou je, že do skanzenu sa za 20 minút jednoducho dostanete vlakom priamo z amsterdamskej hlavnej stanice.

puma, foto: shutterstock, ano, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…