Domov Slovensko Slováci prvýkrát volili zástupcov regionálnych samospráv v spojených voľbách

Slováci prvýkrát volili zástupcov regionálnych samospráv v spojených voľbách

0
0

Uplynulú sobotu si Slováci volili svojich zástupcov v regionálnych zastupiteľstvách. Vôbec po prvýkrát sa stalo, že si v jeden deň volili ako zástupcov v mestských a obecných orgánoch, tak aj zástupcov v samosprávnych krajoch. 29. októbra sa konali spojené voľby do mestských a obecných samospráv (komunálne voľby) ako aj do krajských samospráv (župné voľby).

K spojeniu komunálnych a župných volieb došlo najmä z finančných dôvodov. Negatívnym sprievodným znakom tohto rozhodnutia boli však dlhšie čakacie doby a v niektorých prípadoch si ľudia postáli aj niekoľko desiatok minút v radoch pred volebnými miestnosťami.

Voliči totiž za plentou študovali nielen zoznamy poslancov do mestských či obecných, ale tentokrát aj župných zastupiteľstiev. Voľby ako také sa však niesli na celom území Slovenska v pokojnom duchu.

K výraznej zmene došlo po zatvorení volebných miestností o 20-tej hodine. Ako Štatistický úrad (ŠÚ) SR avizoval, ako prvé boli zverejňované výsledky volieb do samosprávnych krajov.

Okolo polnoci už boli známi neoficiálni víťazi, ktorí zasadnú na post predsedov vo všetkých ôsmich krajoch, a podobne tak aj väčšina poslancov krajských zastupiteľstiev.

Až následne pristúpil ŠÚ k spracovávaniu výsledkov komunálnych volieb, teda volieb do mestských a obecných samosprávnych orgánov.

Tie ovplyvnila aj zmena času, keďže v nedeľu o tretej hodine nadránom sme si hodinky posúvali naspäť na hodinu druhú. O druhej hodine starého času tak pozastavili zverejňovanie výsledkov a verejnosť si tak na mená mnohých starostov, primátorov a poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev musela počkať.

Stalo sa tak, že v nejednom prípade informovali samotní kandidáti o svojich výsledkoch skôr, ako sa tie objavili v systéme ŠÚ, keďže mali informácie z okrskových komisií.

Oficiálne výsledky oznámili zástupcovia Štatistického úradu SR v nedeľu. Zdôraznili, že po prvý raz sumarizovali výsledky volieb plne elektronicky. Tempo sumarizácie tak bolo podľa ŠÚ výrazne rýchlejšie ako pri tých posledných voľbách tohto typu.

Sumarizácia v prípade krajských volieb bola rýchlejšia o dve hodiny. V prípade komunálnych volieb o štyri hodiny.

Uspeli najmä nezávislí

Na pozície starostov a primátorov uspeli najmä nezávislí kandidáti. Budú viesť 1 349 samospráv, čo predstavuje 46,5 percenta.

Predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Peter Peťko priblížil, že aj v prípade politickej príslušnosti poslancov krajských zastupiteľstiev bolo najviac zo zvolených kandidátov nezávislých.

Zvolených bolo 159 nezávislých kandidátov, čo je 38 percent zo všetkých.

Župné voľby

Volebná účasť vo voľbách do vyšších územných celkov dosiahla napokon 43,74 %. Voliť prišlo 1 951 522 voličov. To je vyššia účasť ako je bežný slovenský priemer v týchto voľbách, čo mnohí analytici pripisujú práve spojeniu volieb s voľbami do miestnej samosprávy.

V porovnaní s predchádzajúcimi voľbami do orgánov samosprávnych krajov ide o nárast o viac ako 14 percent. Pri posledných voľbách bola účasť 29,75 percenta. Najvyššia účasť bola v Žilinskom kraji, a to 48,74 percenta.

Najnižšia, 38,6 percenta, bola v Bratislavskom kraji. Spomedzi obcí prišlo najviac ľudí v krajských voľbách voliť v Ondrašovciach v Prešovskom kraji, účasť dosiahla 95,83 percenta.

Najnižší záujem voličov bol v košickej mestskej časti Luník IX, k urnám prišlo 1,6 percenta voličov.

Nových županov si ľudia zvolili v dvoch krajoch. V Nitrianskom strieda dlhoročného župana Milana Belicu, ktorý stál na čele kraja nepretržite od roku 2001, Branislav Becík, podpredseda strany Hlas-SD, ktorého podporila aj Sme rodina.

Banskobystrický kraj povedie opäť Lunter, avšak Jána strieda jeho syn Ondrej, ktorý kandidoval ako nezávislý. V ostatných krajoch budú pokračovať vo svojej práci doterajší župani.

Bratislavský kraj povedie liberál Juraj Droba (SaS, PS, Team Bratislava), Trnavský zas Jozef Viskupič (OĽaNO, SaS, KDH, Spolu, Šanca, ODS, Za ľudí, Sme rodina, OKS, DS, Magyar Fórum – Maďarské fórum) a Žilinský Erika Jurinová (OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina, DS, ODS, Šanca, OKS, SaS) ako jediná žena medzi krajskými predsedami.

Post predsedu trenčianskej župy obhájil už po tretíkrát Smerák Jaroslav Baška (SMER-SD, Hlas-SD, Sme rodina, SNS), v Prešovskom kraji opäť zvíťazil predseda KDH Milan Majerský (KDH, Sme rodina, SaS, Za ľudí) a v Košickom kraji Rastislav Trnka (KDH, Aliancia, STANK, Šanca, DS).

» Podrobné výsledky krajských volieb nájdete TU.

Komunálne voľby

V komunálnych voľbách naopak dosiahla volebná účasť nižšiu hodnotu, ako tomu bolo pred štyrmi rokmi. Na voľbách sa zúčastnilo 2 059 800 voličov, čo predstavuje 46,19 percenta všetkých oprávnených voličov.

Oproti roku 2018 prišlo voliť menej ľudí, ide o pokles o 2,5 percenta. Najvyššia účasť v komunálnych voľbách bola v rámci krajských miest v Prešove, a to 42,66 percenta. V rámci obcí ju na úrovni 95,83 percenta zaznamenali v Ondrašovciach v okrese Prešov.

Najnižšia účasť v rámci krajských miest bola v Košiciach, a to 30,89 percenta. V prípade obcí bol o voľby najmenší záujem v Holumnici v okrese Kežmarok (15,43 percenta).

Vo ôsmich krajských mestách si väčšina primátorov udržala svoju pozíciu. Bratislavu aj ďalšie volebné obdobie povedie Matúš Vallo (Team Bratislava, PS, SaS). Svoju funkciu obhájil aj košický primátor Jaroslav Polaček (KDH, SaS, Sme rodina, NOVA, Aliancia, SRK, Dobrá voľba a Umiernení, OĽANO-NOVA-KÚ-Zmena zdola).

Staronovým primátorom Nitry sa stal Marek Hattas (Tím Kraj Nitra), bezo zmeny zostáva aj Trenčín, ktorý si zvolil za primátora Richarda Rybníčka (nezávislý). Rovnako sa nemení primátor Žiliny, ktorým ostáva Peter Fiabáne (nezávislý), trnavským primátorom zas zostáva Peter Bročka (nezávislý).

Primátorský post obhájil aj Ján Nosko (nezávislý) v Banskej Bystrici. Jediná zmena medzi primátormi krajských miest sa týka Prešova, kde dosluhujúca primátorka Andrea Turčanová nekandidovala.

Mesto povedie František Oľha (SaS, PS, Spolu, DS, Šanca, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Dobrá voľba a Umiernení).

» Podrobné výsledky komunálnych volieb vo ôsmich krajských mestách nájdete TU.

ano, foto: TASR/František Iván  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…