Domov Zahraničie Stav globálnej zdravotnej núdze: koronavírus sa šíri ďalej, panike však netreba podliehať

Stav globálnej zdravotnej núdze: koronavírus sa šíri ďalej, panike však netreba podliehať

0
0

Svetová zdravotnícka organizácia monitoruje dianie vo svete v súvislosti koronavírusom, ktorý zatiaľ nepovedal svoje posledné slovo, dôvod na paniku však nie je, mali by sme byť však obozretní.

Nateraz je známych už takmer 30 tisíc nakazených a takmer 500 úmrtí, prvé obete sú už dokonca aj mimo Číny.

K počtu nakazených je však percento úmrtia len na úrovni okolo 2 až 3 percent. Napríklad pri podobnom víruse ako bol SARS, bolo percento úmrtí až takmer 15 percent z nakazených.

Keďže počet obetí na koronavírus stúpa, Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila minulý štvrtok globálny stav zdravotnej núdze, ako prevenciu pred zastavením ďalšieho šírenia. Tiež mnohé krajiny, vrátane Slovenska, zvýšili varovanie týkajúce sa cestovania do Číny.

Globálny stav zdravotnej núdze

Svetová zdravotnícka organizácia, prostredníctvom generálneho riaditeľa Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, vyhlásila v súvislosti so šírením koronavírusu 2019-nCoV globálny stav zdravotnej núdze.

To v preklade znamená, že je potrebné prijať medzinárodne koordinované kroky na zabránenie ďalšieho šírenia.

Ako Ghebreyesus podčiarkol, k tomu kroku pristúpila organizácia najmä preto, aby ochránila také krajiny, ktorých zdravotný systém nie je taký vyspelý ako v západných krajinách. Vo svojom vyhlásení ocenil aj kroky, ktoré prijala Čína na zabránenie šírenia vírusu.

Aj Facebook zasiahol do šírenia dezinformácií

Minulý týždeň aj sociálna sieť Facebook rozhodla o odstránení škodlivého obsahu na svojej sieti, keď pristúpili k mazaniu dezinformačných a nepravdivých príspevkov o koronavíruse.

Podľa facebookového šéfa odboru pre zdravie Kang-Xing Jina, sa spoločnosť rozhodla odstraňovať príspevky, ktoré navádzali ľudí od lekárskeho ošetrenia v prípade výskytu podozrenia na nákazu, alebo sa príspevky na sociálnej siete venujú nebezpečných návodom na liečbu.

Od vypuknutia nákazy sa prostredníctvom sociálnych sietí šíria rôzne nepravdivé tvrdenia o počte nakazených, o spôsobe šírenia, alebo o úmyselnom vypustení nákazy, na ktorú už existuje protiliek, ktorý farmaceutické spoločnosti nechcú poskytnúť.

Obmedzenia na zastavenie šírenia vírusu

V súčasnosti sa zdravotníci domnievajú, že nový vírus sa šíri hlavne ako kvapôčková infekcia, teda keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha, podobne ako sa šíri chrípka.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča aj zrýchlenie vývoja vakcín a tiež vývoj formy diagnostiky, ktorá dnes nie je najrýchlejšia. Medzi odporúčaniami je aj systematické preskúmanie plánov pripravenosti krajín na zvládanie prípadnej pandémie.

Obmedzenie letov do Číny

Ako sa vírus začal šíriť, tak aj viacero leteckých spoločností obmedzilo, alebo úplne pozastavilo lety do Číny. Dnes medzi tieto spoločnosti patria aj British Airways, Lufthansa, Austrian Airlines, Swiss Air, Air France a množstvo ďalších leteckých spoločností.

Talianska loď v karanténe

Takmer 6 000 ľudí uviazlo kvôli koronavírusu v talianskom prístavnom meste Civitavecchia, kvôli tomu, že sa na lodi objavilo podozrenie na tento nový vírus u dvoch pacientov.

Úrady zakázali vylodiť sa im, kým sa laboratórne nepotvrdia vzorky týchto dvoch nakazených. Nakazený pár sa však predtým vrátili z Hongkongu v Číne, kde sa mohli dostať do kontaktu s vírusom.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…