Domov Zahraničie V Japonsku nastúpil na trón nový cisár Naruhito

V Japonsku nastúpil na trón nový cisár Naruhito

0
0

Ceremónia nástupu nového japonského cisára bola plná tradícií a zvykov. Udalosti sa zúčastnili asi 2 tisícky pozvaných z približne 180 krajín a regiónov.

Hoci sa Naruhito oficiálne stal cisárom už 1. mája tohto roka, po tom, čo jeho otec, dnes už emeritný cisár Akihito, abdikoval z trónu kvôli jeho pokročilému veku, minulotýždňový ceremoniál, intronizácia, predstavuje oficiálny nástup vlády cisára Naruhita.

Okrem okázalých ceremónií sa však otvorila aj otázka nedostatku mužských dedičov trónu, keďže podľa súčasného práva môže na trón nastúpiť iba mužský dedič z mužskej línie rodiny.

126. japonský cisár

Cisár Naruhito patrí k najstaršej monarchickej rodine na svete, kedy podľa viacerých historikov v Japonsku vládne jeho rodina už viac ako 1500 rokov. Nástup nového cisára znamená aj nástup novej éry, ktorú si vyberá nový cisár.

On si vybral éru Reiwa, čo znamená poriadok a harmónia. Počas svojho príhovoru zdôraznil, že sa zaväzuje konať v súlade s ústavou a že bude napĺňať svoju zodpovednosť ako symbol štátu a jednoty celého japonského ľudu.

Výdavky na ceremóniu intronizácie

Celkové výdavky spojené s pristúpením nového cisára na trón sa odhadujú na okolo 137 miliónov eur. Tieto výdavky pokrývajú všetky oficiality, bankety a slávnostné obrady od abdikácie dnes už emeritného cisára až po nástup nového cisára na trón.

Suma však vyvolala aj určitú polemiku o vhodnosti míňať verejné peniaze na túto ceremóniu aj vzhľadom na silnú náboženskú povahu tohto obradu. Počas obradu prebiehali aj prísne bezpečnostné opatrenia, v uliciach boli stovky policajtov.

Čo je to intronizácia?

Intronizácia japonského cisára je starodávny ceremoniál, ktorý predstavuje nástup nového panovníka na chryzantémový trón. V priebehu obradu sa novému panovníkovi dávajú rôzne starodávne cisárske dedičstvá.

Samotný ceremoniál pozostáva z troch hlavných častí, pričom vrcholí práve nástupom nového cisára na trón. Tento starodávny rituál sa tradične konal v Kjóte, bývalom hlavnom meste Japonska, no od roku 1990 sa koná v Cisárskom paláci v Tokiu.

Osobnosti na slávnostnej ceremónii, sviatok aj pre Japoncov

Na tento deň bol v Japonsku vyhlásený aj výnimočný štátny sviatok, aby mohli aj bežní Japonci osláviť túto výnimočnú chvíľu.

Na samotnej ceremónii sa zúčastnilo okrem vrcholných politikov sveta aj množstvo kráľovských rodov ako belgický kráľ Filip I., či britský princ Charles, ale aj politikov z rôznych kútov sveta ako čínsky viceprezident Wang Qishan, americká ministerka práce Elaine Chaová, našu krajinu reprezentovala prezidentka Zuzana Čaputová.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…