Domov História Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

0
1

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili proti Japonsku, kedy tieto dve veľmoci proti sebe stáli vo vojne. Atómová bomba Little boy zničila mesto Hirošima a usmrtila tisíce ľudí.

Kapituláciu nepripúšťali

Po tom, ako bola v Európe 2. svetová vojna ukončená sa v júli a auguste 1945 uskutočnila v nemeckom meste Postupim konferencia. Postupimskej konferencie sa zúčastnili predstavitelia tzv. Veľkej trojky teda ZSSR, USA a Veľká Británia.

Zástupcom Sovietskeho zväzu bol Josif Stalin, za USA Harry Truman a za Veľkú Britániu Winston Churchill, ktorého neskôr nahradil Clement Attlee.

Tí sa dohodli na prijatí Postupimskej deklarácie, ktorá vyzvala Japonsko k okamžitej kapitulácii. V prípade nedodržania deklarácie hrozilo Japonsku úplné zničenie.

Ani to však predstaviteľov Japonska nezastrašilo a vo vojne pokračovali aj naďalej. Americký prezident Harry Truman na neuposlúchnutie deklarácie reagoval príkazom zhodiť atómové bomby na dve japonské mestá – Hirošimu a Nagasaki.

Civilistov chceli ušetriť

To, čo americký prezident sľúbil aj splnil. Japonsko prvýkrát potrestal 6. augusta 1945. Atómovú bombu s názvom Little boy, teda „malý chlapec“, zhodil na mesto Hirošima, ktoré sa nachádza na japonskom ostrove Honšú.

Podľa jeho slov bola terčom zámerne vojenská základňa, aby nemuselo trpieť civilné obyvateľstvo. Bolo presne 8:15, keď sa nad Hirošimou objavil veľký záblesk a za ním nasledoval obrovský výbuch.

Pohľad na dopad atómovej bomby.

Nik si v tej chvíli nedokázal ani predstaviť počet obetí, ktoré si vyžiadalo toto „postrčenie“ ku kapitulácii. Viac ako dve tretiny mesta ľahli popolom. V centre zostalo stáť len 20 budov, ktoré tejto nukleárnej zbrani dokázali odolať.

Obete na životoch však boli dych vyrážajúce. Priamo pri výbuchu zomrelo viac ako 70 tisíc ľudí. Toto číslo však žiaľ ešte nebolo konečné. Behom ďalších mesiacov sa počet obetí zvýšil v dôsledku silnej radiácie.

Skaza v Hirošime.

Jedna nestačila

Zastrašovanie Japonska však bombardovaním Hirošimi neskončilo. Podobné peklo sa zopakovalo už o tri dni. Tento krát išlo o mesto Nagasaki na ostrove Kjúšu.

Americká armáda využila atómovú bombu, ktorej dali prezývku Fat man, teda „tučný muž“. Bolo niečo po 11. hodine, keď bomba dopadla a opäť sa zopakoval podobný scenár spred troch dní.

Nasledovala panika a peklo. Okamžite po výbuchu sa počet obetí odhadoval na 30 až 40 tisíc. Aj tu si však radiácia a popáleniny vyžiadali ďalšie tisícky životov. Ani to však Američanov nezastavilo a plánovali pokračovať v bombardovaní Japonska až do chvíle, kým kapituláciu nepodpíšu.

15. augusta 1945 teda šesť dní po zhodení druhej atómovej bomby japonský cisár Hirohito oznámil, že Japonsko kapituluje. Kapitulačnú listinu podpísal 2. septembra 1945, čím sa aj vo svete definitívne skončila najhoršia vojna v dejinách ľudstva.

6. august si ľudia v rôznych kútov sveta pripomínajú až dodnes. Stal sa dokonca Svetovým dňom boja za zákaz jadrových zbraní, zjednodušene ako Deň Hirošimy.

puma, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…