Domov Slovensko Župné voľby 2022

Župné voľby 2022

0
0

29. októbra sa konali spojené voľby do mestských a obecných samospráv (komunálne voľby) ako aj do krajských samospráv (župné voľby). Prinášame vám podrobné výsledky volieb vo ôsmich samosprávnych krajoch.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Komunálne voľby 2022

Bratislavský kraj: Suverénny Droba

Jednoznačného víťaza mali sobotné župné voľby v Bratislavskom kraji. Súčasný župan Juraj Droba, ktorého okrem jeho strany SaS podporilo aj Progresívne Slovensko a Team Bratislava, získal vyše 63 percent hlasov.

Volilo ho takmer 137 tisíc občanov bratislavskej župy. Jeho najbližší prenasledovateľ, Smerák s podporou národniarov Ján Mažgút oslovil necelých 29 tisíc voličov.

Tradičná pravicová bašta tak ostáva v rukách liberálov aj najbližšie štyri roky. Aj v krajskom zastupiteľstve totiž koalícia liberálnych strán ovládla viac ako polovicu kresiel.

Trnavský kraj: Viskupič odolal menšine

Aj Trnavský kraj povedie doterajší predseda. Jozef Viskupič o viac ako polovicu hlasov predčil v súboji o županské kreslo reprezentanta koalície zastupujúcej maďarskú menšinu Józsefa Berényiho.

Zároveň je to spoločne s Erikou Jurinovou v Žilinskom kraji jeden z mála svetlých bodov v sobotných voľbách vládnuceho hnutia OĽaNO.

Koalícia vládnych strán OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina doplnená o ostatné pravicové strany však v zastupiteľstve získala len osem poslaneckých mandátov. Drvivú väčšinu zo 40 kresiel obsadia politici Aliancie a nezávislí.

Nitriansky kraj: Zmena po 20 rokoch

K absolútne najväčšej zmene dochádza po sobotných župných voľbách v Nitrianskom kraji.

Milan Belica, ktorý ho viedol neuveriteľných 20 rokov zaznamenal po piatich víťazných voľbách po prvýkrát porážku a kľúče od kraja odovzdá podpredsedovi Hlasu-SD Branislavovi Becíkovi. Toho podporila aj Sme rodina, no táto koalícia to ľahké mať nebude.

V krajskom zastupiteľstve totiž získala len 5 poslaneckých mandátov a nový župan tak bude odkázaný na hľadanie zhody najmä s maďarskou Alianciou a koalíciou pravicových strán či nezávislými. Takmer 60 tisíc získaných hlasov mu však dáva do rúk pomerne silný mandát.

Trenčiansky kraj: Najsilnejší župan

Percentuálne najvyššiu dôveru v župných voľbách vyjadrili voliči trenčianskemu županovi Jaroslavovi Baškovi. Ten podobne ako Droba v Bratislavskom kraji obhájil svoj post s výrazným náskokom.

Pravicovými stranami podporovaný Peter Máťoš získal o takmer sto tisíc hlasov menej.

Na rozdiel od iných krajov, koalícia, ktorá podporovala víťaza volieb, okrem jeho strany Smer-SD aj Hlas-SD, Sme rodina a SNS, získala silné postavenie aj v krajskom zastupiteľstve, kde obsadí viac ako 43 percent mandátov, čo zodpovedá 19 poslaneckým kreslám, podobne ako nezávislí.

Dá sa skonštatovať, že ostatné strany v Trenčianskom kraji prepadli. Ani jediného svojho zástupcu tu dokonca nemajú vládne strany OĽaNO a Za ľudí.

Žilinský kraj: Jediná žena

Jedinou ženou medzi županmi aj naďalej ostáva Erika Jurinová, ktorá si už druhýkrát podmanila žilinskú župu. Zástupkyňa hnutia OĽaNo, podporovaná ďalšími pravicovými stranami, podobne ako pred piatimi rokmi aj teraz porazila smeráckeho kandidáta.

Vtedy to bol Juraj Blanár, teraz o takmer 25 tisíc hlasov preskočila Igora Chomu. V zastupiteľstve však má jediného poslanca zo svojej koalície.

Banskobystrický kraj: Staré meno, nová tvár

Kozmetickou sa dá označiť zmena, ktorá sa udiala v Banskobystrickom kraji. Jána Luntera strieda jeho syn Ondrej, ktorý už má s riadením kraja skúsenosti, keďže ostatné volebné obdobie pôsobil ako podpredseda župy.

Zaujímavosťou je prepad vládnych strán. Zastupiteľstvo budú mať pod palcom nezávislí spoločne s predstaviteľmi maďarskej Aliancie.

Prešovský kraj: Ustál silného súpera

Protikandidáta azda nik nezávidel prešovskému županovi Milanovi Majerskému. Málokto totiž pochyboval, že by odborník na samosprávu Michal Kaliňák, podporovaný národniarmi, Hlasom, Smerom a Alianciou, neporazil predsedu KDH.

A priebežné výsledky tento trend potvrdzovali. Napokon sa však ani v Prešove žiadna dráma nekonala a Majerský obhájil svoj post so ziskom úctyhodných viac ako 111 tisíc hlasov voličov. V krajskom zastupiteľstve však budú hrať prím nezávislí poslanci.

Košický kraj: Silný mandát

Jedným z troch obhajcov kresla župana s nadpolovičnou podporou je aj ten košický. Rastislav Trnka, ktorého podporili KDH, Aliancia, Starostovia a nezávislí či Šanca získal takmer raz toľko hlasov ako pred piatimi rokmi.

V župnom zastupiteľstve sa však bude musieť opierať najmä o podporu nezávislých poslancov.

ano, foto: TASR, facebook, archívNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…