Domov Cestovanie 10 najočarujúcejších európskych dedín a mestečiek

10 najočarujúcejších európskych dedín a mestečiek

0
0

Turizmus dnes prekvitá najmä v metropolách a veľkých mestách. Tie lákajú milióny turistov z celého sveta. Ak sa ale radíte medzi cestovateľov, ktorí túžia spoznávať miesta s komornejšou a rovnako očarujúcou atmosférou, navštívte tieto malé mestečká a dediny v Európe.

Cong, Írsko

Malebná dedinka Cong nachádzajúca sa na hraniciach grófstiev Galway a Mayo v Írsku sa svojou históriou a architektúrou jednoznačne radí medzi tie najkrajšie.

Jej počiatky siahajú do 7. storočia, kedy tu mal byť postavený kláštor, ktorý sa však nanešťastie nezachoval. Uprostred dediny sa nachádzajú ruiny opátstva z 12. storočia, ktoré bohatú história Conga jednoznačne dokazujú.

Cong je známy podzemnými tokmi, kamennými mostmi a zrúcaninami stredovekého mestečka. Cong bol tiež domovom Williama Wildea, otca írskeho básnika a dramatika Oscara Wildea.

Dedinku preslávil film Tichý muž z roku 1952. Romantická atmosféra tohto miesta dokonale dotvára príbeh amerického boxera, ktorý sa vracia späť domov.

Marsaxlokk, Malta

Dedina Marsaxlokk nachádzajúca sa v juhovýchodnej časti Malty je známa rybolovom a svojou bohatou históriou. Vďaka veľkému rybiemu trhu bola dedina dôležitá už v čase staroveku.

Túto tradíciu si zachovala dodnes a práve tu nájdete tie najlepšie rybie reštaurácie na celom ostrove. Toto miesto je teda ideálnou destináciou pre milovníkov špecialít z rýb.

Ak vás ale skôr nadchne história, Marsaxlokk ponúka aj niečo pre vás. Nájdete tu jedinečnú pevnosť St. Lucian postavenú v roku 1610 či pevnosť Tas‑Silġ, ktorá ukrýva množstvo vykopávok z obdobia neolitu.

Ak vás však nadchol práve rybolov, ktorý sa s týmto miestom neodmysliteľne spája, určite si nedeľu vyhraďte na návštevu miestneho trhu, kedy táto inak tichá a pokojná dedina ožíva.

Bled, Slovinsko

Na severozápade Slovinska na úpätí Álp sa nachádza mestečko Bled, ktoré leží na rovnomennom jazere. Práve vďaka tomuto jazeru sa mesto Bled stalo turistickou destináciou, ktorú navštevujú aj zahraniční turisti.

Vody jazera obklopujú ostrovček, na ktorom sa nachádza malý barokový kostol. Okrem neho za návštevu stojí aj hrad Bled, ktorý je najstarším hradom v Slovinsku. Jeho počiatky sa datujú do roku 1011.

Hrad Bled tiež núka nádherný výhľad na jazero a jeho okolie. Ak ste milovníkom prírody a nádherných scenérií, určite by ste si nemali nechať ujsť turistiku na Malu Osojnicu, na vrchole ktorej sa nachádza vyhliadka s očarujúcim výhľadom.

Reine, Nórsko

Rovnako rybolovom sa preslávila aj nórska dedina Reine, ktorá sa nachádza na ostrove Moskenesøy. Podľa posledného sčítania má obec len 314 obyvateľov, no prírodu, ktorá ich obklopuje, im jednoznačne môžu závidieť aj obyvatelia veľkých miest.

Fjordy, hory, zafírové zátoky a očarujúca severská divočina je presne to, čo toto miesto robí tak výnimočným. Azda najväčším lákadlom pre turistov je možnosť sledovať polárnu žiaru, keďže sa dedina Reine nachádza na polárnom kruhu.

Giethoorn, Holandsko

Úžasné Holandsko ukrýva niekoľko očarujúcich miest, ktoré jednoznačne stoja za návštevu. Takým je aj dedina Giethoorn, ktorá sa nachádza v provincii Overijssel.

Tieto takpovediac mini Benátky predstavujú skutočný kúsok raja. Nenájdete tu žiadne autá. Jedinými dopravnými prostriedkami, ktoré miestni obyvatelia využívajú, sú člnky a bicykle.

Giethoorn je tiež jedným z najzelenších miest Holandska. Dedina je obklopená Národným parkom De Weerribben‑Wieden, vďaka tomu pôsobí toto miesto ako príjemné, tiché a čisté s nezameniteľnou atmosférou.

Hallstatt, Rakúsko

Za najmalebnejšiu rakúsku dedinu je považovaná dedinka Hallstatt, ktorá sa nachádza na brehu jazera Hallstatt. Stráž nad ňou držia vrcholy pohoria Dachstein.

To všetko spolu vytvára jedno z najfotografovanejších miest v celom Rakúsku. Dedinka Hallstatt sa preslávila výrobou soli. Práve tu sa nachádza jedna z najstarších soľných baní na svete.

Počiatky ťažby soli sa v tejto oblasti datujú až do 2. storočia p. n. l. O tom, že bola dedina obývaná už veľmi dávno svedčia nálezy z časov keltského osídlenia.

Dnes je táto dedina miestom, ktoré ponúka neopakovateľný zážitok. To nielen vďaka očarujúcej prírode, ale tiež vďaka pokojnej atmosfére bez hluku motorových vozidiel.

Ulice Hallstattu sú úzke a lemujú ich drevené domy, ktoré dokonale ladia so zeleňou a čistým prírodným vzduchom. Aj vďaka tomu bola dedina Hallstatt v roku 1997 zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Bosa, Taliansko

V talianskej oblasti Sardínia sa nachádza prímorské mestečko Bosa, ktorého počiatky siahajú do stredoveku. Práve okolo stredovekého hradu Castello Malaspina vyrástlo magické mestečko, ktoré sa popularite teší aj dnes.

To najmä vďaka veselým farebným domom, nad ktorými drží stráž práve spomínaný hrad. Prechádzka na tento hrad je zárukou úžasnej scenérie, ktorá poteší oko každého cestovateľa.

Jedinečné históriou dýchajúce mesto je jedným z najkrajších miest na celom ostrove a láka množstvo turistov zo zahraničia.

Bibury, Anglicko

Medzi najmalebnejšie dediny nielen v Európe, ale aj na celom svete, rozhodne patrí anglická dedina Bibury. Nachádza sa v oblasti Cotswold na brehu rieky Coln.

Je významnou architektonickou pamiatkovou rezerváciou a navštevujú ju turisti z celého sveta. Ich srdcia si získala kamennými domčekmi zo 17. storočia, ktoré pokope vytvárajú úžasné miesto.

Ďalšou významnou atrakciou dediny je pstruhová farma, ktorá bola založená v roku 1902. Práve tu sa ročne vynorí približne 10 miliónov pstruhov dúhových.

Albarracin, Španielsko

V objatí kopcov a kamenného opevnenia sa v španielskej provincii Teruel nachádza nádherná dedina Albarracin. Práve toto miesto je dôkazom stredovekého života aj dnes v 21. storočí.

Ide o akýsi labyrint úzkych kľukatých uličiek, v ktorých sa oplatí nájsť cestu k niektorým dominantám. Jednou z nich je rímskokatolícky kostol, v ktorého útrobách sa nachádzajú nástenné gobelíny zo 16. storočia.

Srdcom celého mestečka je námestie Plaza Mayor s budovou historickej radnice. Za návštevu stojí aj Casa de la Julianeta, čo predstavuje najstarší dom v celej dedine.

Vďaka jedinečnej stredovekej architektúre bolo toto miesto v roku 1961 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

Cochem, Nemecko

Druhým najmenším okresným mestom v Nemecku je s približne 5 tisíc obyvateľmi mestečko Cochem v juhozápadnej časti krajiny. Nachádza sa na rieke Moselle, ktorá má pre mesto veľký význam.

Nad mestom sa týči očarujúci Cochemský cisársky hrad, na ktorý sa možno dostať pešo alebo sedačkovou lanovkou. O tom, že výlet naň skutočne stojí za to, sa presvedčíte po tom, ako sa vám naskytne neuveriteľný výhľad na mesto a jeho okolie.

Mesto Cochem sa preslávilo najmä rozvinutým vinárstvom a tiež cestovným ruchom, na ktorom si domáci zakladajú.

puma, foto: depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…