Domov Slovensko 17. novembra sa v uliciach protestovalo

17. novembra sa v uliciach protestovalo

0
0

Napriek tomu, že na Slovensku platí núdzový stav a v rámci neho zákaz zhromažďovania sa, 17. novembra vyšli do ulíc tisíce ľudí. Protestovali proti vládnym opatrenia a vyzývali premiéra Igora Matoviča i celú jeho vládu, aby odstúpila.

Na Deň boja za slobodu a demokraciu sa poväčšine usporadúvajú veľké spomienkové akcie, no vinou koronavírusu bol tohtoročný 17. november iný. Kvôli zákazu zhromažďovania zrušili všetky hromadné akcie a tento deň mal byť obmedzený len na individuálne kladenie vencov k pamätníkom.

Mnohí opoziční politici však už niekoľko dní vyzývali ľudí, aby si nenechali zobrať možnosť pripomenúť si tento významný sviatok priamo v uliciach, čo nazývali „prechádzkou“.

Vláda porušuje ľudské práva

Tak sa stalo, že hoci naďalej platí zákaz zhromažďovania, v uliciach niektorých slovenských miest sa zišli protestné zhromaždenia, ktoré žiadali vrátenie slobody a demisiu vlády. Najviac ich bolo prirodzene v hlavnom meste.

V Bratislave sa na viacerých miestach zišli tisíce ľudí. Ako avizoval predseda strany Smer-SD Robert Fico, on i jeho kolegovia, sa rozhodli uctiť si pamiatku 17. novembra pri pamätníku Alexandra Dubčeka pred budovou Národnej rady.

V utorok ho tam čakali tisíce priaznivcov, ktorým sa následne aj prihovoril. „Sme svedkami toho, že sa zatvárali reštaurácie, podniky, prevádzky, ľudia boli v rozpore so zákonom posielaní do karantény.

Je to hrubé porušovanie ľudských práv! Moje vlády nikdy neurobili žiadny prehrešok proti demokracii a proti právnemu štátu,“ povedal Fico a požiadal ľudí, aby podporili petíciu za predčasné voľby, no následne aj prišli na referendum.

Na záver svojho prejavu vyzval ľudí, aby sa nebáli pridať sa k protestom, ktoré sa konajú na iných miestach Bratislavy.

Kotlebovci pred Úradom vlády a Prezidentským palácom

Najväčšie zhromaždenie sa zišlo pred Úradom vlády. Policajní ťažkoodenci však priestor pred vládnou budovou uzavreli a k jej bránam nikoho nepustili. Demonštranti tu vykrikovali heslá ako „Slovensko Slovákom“, „Vlastizrada“ či „Matovič do basy“. Policajti na niektorých použili aj slzotvorný plyn.

Ako neskôr informoval minister vnútra Roman Mikulec, jeden policajt bol pri potýčkach zranený. Neskôr sa protestujúci spred Úradu vlády presunuli na Hodžovo námestie pred Prezidentský palác, kde sa pripojili k ďalšiemu protestnému zhromaždeniu, ktoré tu organizovali Kotlebovci.

Viacerí rečníci tu kritizovali vládu za to, že ľuďom zobrala slobodu a vyzývali ju na odstúpenie. Väčšia časť demonštrantov sa napokon presunula pred budovu parlamentu, kde dav hromadne skandoval „Matovič odstúpiť“ či „Matovič diktátor“. V protestných davoch sa objavilo aj viacero ďalších opozičných politikov.

ano, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 47/2020: Argentínska futbalová legenda je už v nebi

Športový svet je chudobnejší o jednu z najväčších futbalových legiend. Fantastického hráča…