Domov Cestovanie 6 najznámejších pamiatok hlavného mesta Maďarska

6 najznámejších pamiatok hlavného mesta Maďarska

0
0

Hlavným mestom susedného Maďarska je Budapešť. Toto mesto patrí k tým najkrajším hlavným mestám Európy. Žijú tam až dva milióny ľudí a častokrát je prezývané toto mesto aj „stredoeurópskym Parížom“.

Vybrali sme 6 najznámejších a najkrajších pamiatok v Budapešti, ktoré ju robia jedinečnou metropolou Európy.

Významné kúpeľné mesto

Budapešť je zaujímavá aj množstvom prameňov, kúpeľov a studní. Dokonca ide o jediné hlavné mesto na svete, ktoré má takmer 100 termálnych prameňov a dvanásť liečivých kúpeľov.

Medzi tie najznámejšie kúpele patria Kúpele Gellért fürdő, ktoré sú vybavené kompletným zariadením pre balneoterapiu a elektroterapiu.

Reťazový most

Jedným z tých najväčších symbolov Budapešti je Reťazový most (Széchényi Lánchíd), ktorý spája obe časti mesta – Buda a Pešť.

Bol postavený podľa návrhu Wiliama Clarka a dokončený bol v roku 1949. Pre mesto je významný aj pre to, že ide o najstarší a najveľkolepejší spomedzi ôsmich budapeštianskych mostov.

Hradný palác v meste

Najnavštevovanejším miestom je Hradný palác (Budavári palota). Ten sa začal stavať už v 13. storočí, na jeho stavbu povolal kráľ Mátyáš staviteľov z Florencie.

Po tureckej nadvláde či po druhej svetovej vojne bol tento kráľovský hrad z veľkej časti zničený. Avšak po rekonštrukcii, ktorá začala v druhej polovici 20. storočia, stavba dostala nový vzhľad.

V tomto zámockom komplexe sú v súčasnosti umiestnené múzeá, galérie a knižnica. Sídli tu aj Maďarská národná galéria.

Budova Parlamentu

Dominantnou stavbou mesta je aj novogotická budova Parlamentu. Ide o najkrajší a najväčší parlament v Európe. Tento komplex je 268 metrov dlhý, 118 metrov široký, má 691 miestností.

Pre vnútro sú typické rôzne štýly, sú tu prvky baroka, byzancie, renesancie a zaujímavosťou je, že priestory Parlamentu si môže každý občan Európskej únie pozrieť úplne zadarmo.

Bazilika sv. Štefana

Vedľa budovy Parlamentu sa nachádza aj jedna zo sakrálnych stavieb, ktorá patrí v Budapešti k tým najznámejším, Bazilika sv. Štefana. Tá bola postavená v rokoch 1851-1905.

V bazilike je možné vidieť sochy, obrazy či maľby na skle významných maďarských umelcov, ktorí zobrazovali národných svätcov a stredovekých cirkevných hodnostárov.

V kaplnke sa nachádza vzácna relikvia, nabalzamovaná pravá ruka prvého maďarského kráľa Štefana, neskôr vyhláseného za svätého, ktorú chce denne vidieť veľké množstvo turistov z celého sveta.

Vianočné trhy

No a v predvianočnom čase nemôžeme zabudnúť ani na prekrásne a u Slovákov veľmi obľubené budapeštianske vianočné trhy.

Teplý punč a vianočné dobroty si môžete vychutnať na viacerých miestach v meste. Najkrajšie a najznámejšie sú samozrejme v samotnom centre.

Stánky s občerstvením, suvenírmi a rozličným tovarom v nádhernej budapeštianskej scenérii vytvárajú jednu z najkrajších vianočných atmosfér v Európe.

Unikátom je však jedno z najväčších mestských klzísk v Európe, ktoré tu môžete nájsť a vyblázniť sa na ňom.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…