Domov Cestovanie Ktoré miesta nevynechať pri návšteve Neapolu?

Ktoré miesta nevynechať pri návšteve Neapolu?

0
0

Talianske mesto Neapol patrí k vyhľadávaným a obľúbeným destináciám turistov z celého sveta. Mesto ponúka veľké množstvo zaujímavých miest a pamiatok ako kostoly, paláce či múzeá. Jedinečnú atmosféru majú aj úzke okolité ulice, široké promenády a parky, ktorých je po meste naozaj veľa. Vybrali sme pre vás miesta, ktoré sa pri návšteve Neapolu oplatí vidieť.

Neapolský prístav

Vedeli ste, že Neapol je hlavným prístavným mestom južného Talianska? Aj obyčajná prechádzka po prístave v meste stojí za to.

Vychutnať si tak môžete nielen krásne výhľady na sopku Vezuv, ale oplatí sa ochutnať aj miestnu kávu v niektorej z kaviarní či vyskúšať pravú taliansku zmrzlinu.

Národné archeologické múzeum

Národné archeologické múzeum vlastní jednu z najkvalitnejších zbierok starožitností sveta, z ktorých mnohé boli prinesené z ranných vykopávok v Pompejách.

V skutočnosti sa v múzeu nachádza viac umeleckých pozoruhodností mesta než na samotnom mieste. Okrem toho sa v múzeu nachádzajú aj umelecké poklady kráľov Neapolu, zbierky z Ríma a Parmy, zbierky z palácov Portici a Capodimonte či zbierky z Herculaneum.

Kráľovský palác a múzeum Capodimonte

Palác bol postavený pôvodne ako lovecký zámok pre kráľa Karola III. Palazzo Reale di Capodimonte sa stal kráľovskou rezidenciou a v súčasnosti sa tam nachádza kolekcia portrétov členov vládnucej rodiny Titian, ktorá tvorí základňu pre národnú galériu (Galleria Nazionale).

Táto galéria je jednou z najkrajších umeleckých zbierok v Taliansku. Vidieť tam môžete aj diela Mantegny, Caravaggia, Raphaela, Botticelliho, El Greco, Bellini a neapolských umelcov 17. a 18. storočia.

V kráľovských apartmánoch zas nájdete nábytok, tapisérie a porcelán používaný v paláci počas Bourbonových a Savojských dynastií.

Neapolská katedrála

Hoci sa datuje jej vznik do konca 13. storočia, katedrála bola značne pozmenená v dôsledku zemetrasení a obnovy v druhej polovici 15. storočia.

V katedrále sa nachádza viacero zaujímavých miest. V južnej uličke sa nachádza krásna kaplnka San Gennaro zo 17. storočia. Na hlavnom oltári je umiestnená aj strieborná busta, ktorá obsahuje lebku svätca, ktorý bol umučený v roku 305, v čase Diokleciána.

Svätcovu hrobku uvidíte v bohato zdobenom Confessiu pod vysokým oltárom a v podzemnej archeologickej oblasti môžete zas vidieť baziliku Santa Restituta zo 4. storočia, najstarší kostol v Neapole, s nádhernými stropnými freskami a stĺpmi z rímskeho chrámu.

Kláštor San Martino a múzeum

K dispozícii sú dva kláštory, Chiostro dei Procuratori a hlavný kláštor, ktorý je obklopený 60 bielymi mramorovými stĺpmi. Kláštor sa využíva aj ako múzeum, v ktorom sa nachádzajú rôzne historické pamiatky z Neapola a južného Talianska z 18. a 19. storočia.

Zaujímavou výstavou je aj výstava Presepe di Cuciniello, prekvapivo podrobné zobrazenie Narodenia Ježiša s vyrezávanými zvieratami, budovami a figúrkami oblečenými v zložito zdobených tkaninových kostýmoch.

Katakomby San Gennaro

Katakomby San Gennaro z 2. storočia, podobne ako rímske katakomby, sú bludiskom priechodov a hrobiek, ale architektonicky sú na vyššej úrovni ako tie v Ríme.

Súčasťou katakomb je aj Krypta biskupov a veľká podzemná bazilika s tromi loďami vyrezanými do kameňa a zdobenými freskami zo štvrtého až šiesteho storočia. Táto bazilika je vzácnym príkladom ranej kresťanskej architektúry.

Castel Nuovo

Na južnej strane námestia Piazza del Municipio sa nachádza hrad Castel Nuovo, ktorý bol sídlom kráľov a vikárov Neapola. Jeho história a vzhľad je spájaný s viacerými vládcami – francúzskym, aragónskym, španielskym a rakúskym.

Pôvodne hrad postavil Karol I. Anjou v rokoch 1279-82 a neskôr bol rozšírený o slávny renesančný triumfálny oblúk, ktorý mal symbolizovať víťazný vstup do mesta.

Niektoré časti hradu sa používajú na akcie a výstavy, ale zbrojnica, južné nádvorie, Sála Karla V. či Sala della Loggia sú zvyčajne otvorené aj pre verejnosť.

San Domenico Maggiore

San Domenico Maggiore, postavený okolo roku 1300, patrí k najkrajším a najzaujímavejším kostolom v Neapole, v ktorom je vidieť ranú renesančnú prácu.

Ozdobný panelový strop dovedie vaše oči priamo k vysokému a nádhernému oltáru Cosimo Fanzago. Súčasťou kostola je aj viacero jedinečných kaplniek.

Napríklad za kaplnkou Tomáša Akvinského je sakristia s freskovým stropom, triumfom viery nad kacírstvom a galériou 45 sarkofágov patriacich členom domu Anjou.

Santa Lucia

Západne od Piazza del Plebiscito, na svahoch Pizzofalcone leží okres Santa Lucia. Ide o oblasť moderných ulíc, ktoré sú pravidelne naplánované, ale na severe je to malebný útržok úzkych stupňovitých ciest, kde môžete vidieť tradičný neapolský život a stať sa jeho súčasťou.

Oplatí sa navštíviť aj toto miesto plné malých obchodíkov, remeselníckych dielní a malých kaviarní. Len tak sa prechádzať uličkami, nad hlavami visia čerstvo vypraté veci a všade je to farebné a veselé.

Kráľovský palác

Pozdĺž východnej strany námestia Piazza del Plebiscito je bývalý kráľovský palác, ktorý začal stavať v roku 1600 Domenico Fontana. Je to jeden zo štyroch palácov v oblasti, ktoré boli používané ako obydlia kráľov Bourbonu.

Na dlhej fasáde sa nachádza osem mramorových sôch rôznych kráľov, ktorí vládli v Neapole. Vo vnútri sa zas nachádza veľké schodisko z bieleho mramoru postavené v roku 1651, divadlo a viac ako dve desiatky izieb.

Mnohí návštevníci považujú toto miesto za jedno z najzaujímavejších miest, no veľa ľudí o ňom ani nevie. Vedľa paláca môžete vidieť aj Teatro San Carlo, jedno z najväčších divadiel v Európe a zároveň jeden z najvýznamnejších talianskych operných domov.

Radoslav Hoppej, foto: deposithotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…