Domov Cestovanie V Kalábrii si každý príde na svoje

V Kalábrii si každý príde na svoje

0
0

Na juhu Talianska sa rozprestiera jeden z administratívnych a historických regiónov Talianska – Kalábria. Ukrýva v sebe množstvo krásnych pamiatok a nevídané prostredie, ktorého čaro je vidno na každom kroku.

Región Kalábria je obklopený Tyrrhenským morom zo západu a Iónskym morom z východu. Hlavným mestom je od roku 1970 Catanzaro. Región má približne 2 milióny obyvateľov, no ročne ho navštívi množstvo turistov a dovolenkárov.

Je až neuveriteľné, že aj napriek cestovnému ruchu stále patrí medzi najchudobnejšie regióny Európy. Dôvodom je chýbajúci priemysel. Dovolenkárom však ponúka nádherné pobrežie s čistým morom, v ktorom sú výborné podmienky na potápanie.

Tropea: historické mesto, ktoré ukrýva množstvo krás

Na pobreží Tyrrhenského mora v provincii Vibo Valentia sa nachádza mesto Tropea, ktoré je často označované ako „Perla Kalábrie“. Toto označenie je skutočné oprávnené a to najmä vďaka historickým pamiatkam, ktoré sa zachovali ešte z románskeho obdobia.

Z 11. storočia sa tu zachovala románska katedrála či jezuitský kostol. Veľkú pozornosť púta kostol Svätej Márie, ktorý sa nachádza na skalnatom útese pri mori. Práve on sa stal symbolom mesta. V minulosti bol pravdepodobne od pevniny oddelený a stal sa útočiskom pre pustovníkov.

Okrem rôznych historických pamiatok ponúka Tropea 4 kilometre bielych piesočnatých pláží. Z mesta sa dá jednoducho loďou dostať na Liparské ostrovy. Ide o sopečné sústrovie, ktoré dohromady tvorí 7 ostrovov.

Loďou sa dostanete aj k sopke Stromboli, ktorá je ešte stále aktívna. Tropea si stále viac zvyká na pozornosť turistov a v posledných rokoch tu pribudlo množstvo hotelov, nočných barov či reštaurácií.

Mys Capo Vaticano

Neďaleko mesta Tropea sa nachádza dovolenková destinácia – mys Capo Vaticano, ktorý pre turistov ponúka množstvo skalnatých pláží, ktoré sa striedajú s piesočnými. Pláže, ktoré sa tu nachádzajú boli vyhlásené za tie najčistejšie v celej Európe.

Toto miesto ponúka fascinujúci výhľad na Liparské ostrovy a z niektorých miest dokonca dovidieť až na ostrov Sicília. Miestny život až dodnes dýcha dávnymi tradíciami, ktoré si miestni obyvatelia strážia a vážia.

Zmrzlinové mesto Pizzo

Na severe môžeme nájsť mesto Pizzo, ktoré takisto ponúka množstvo historických a turistických zážitkov. Najznámejšou pamiatkou je pevnosť Murat, ktorá má súvislosť s napoleonskými vojnami. Hrad pochádza z 15. storočia a bol tu väznený neapolský kráľ.

Z hradu je krásny výhľad na záliv, ktorý obmýva Tyrrhenské more. S históriou súvisí aj jedinečný kostolík, ktorý je vytesaný do skaly – Chiesetta di Piedigrotta. Kostol bol vytesaný neapolskými námorníkmi v 17. storočí.

Neskôr ho dotvoril miestny umelec, ktorý do neho vytesal sochy rôznych svätcov. Okrem nich tu nájdete aj portrét Fidela Castra, J. F. Kennedyho a mnoho ďalších.

Mesto najviac vystihuje zmrzlina Tartufo. Ide o orieškovú zmrzlinu s tekutou tmavou čokoládou vo vnútri a obalenou kakaom. To, že zmrzlina je symbolom tohto mesta potvrdí nespočetné množstvo zmrzlinární na hlavnom námestí, v ktorých ju zaručene nájdete a určite ju budete musieť ochutnať.

Jej chuť sa pokúšajú napodobniť na celom svete, no nikdy to nie je presne chuť tej, ktorú ochutnáte práve v jej kolíske. Je to snáď jediné mesto v Taliansku, kde nájdete viac zmrzlinární ako pizzérií.

Vibo Valentia: mesto plné kostolov

Mesto Vibo Valentia, ktoré dostalo pomenovanie „Pobrežie Bohov“ sa nachádza takmer na špičke talianskej pomyselnej čižmy. Počas prehliadky tohto historického mesta každý turista zaručene narazí na kostoly, ktorých v meste skutočne nie je málo.

Zaujímavý je kostol Santa Maria Maggiore a San Leoluca, ktorý bol postavený v 17. storočí na ruinách starobylej baziliky, ktorej pôvod siaha až do 9. storočia. Kostol bol v roku 1783 poškodený silným zemetrasením. Interiér kostola je zdobený maľbami z 19. storočia.

Pozornosť však najviac púta oltár z 18. storočia so sochou Panny Márie zo 16. storočia. Tento rímskokatolícky kostol je postavený v barokovom štýle a pri jeho prehliadke na návštevníkov dýcha história z každého rohu.

Okrem neho sa v meste nachádza množstvo ďalších kostolov, ako napríklad renesančný Kostol sv. Michala, jezuitský Kostol sv. Jozefa, v ktorom je zachovaný celý rad zaujímavých malieb či Kostol Ducha Svätého.

Neposledným je aj Kostol sv. Antonína Paduánskeho, ktorého pôvod tiež siaha do 17. storočia. V ňom návštevníkov láka freska Madony s dieťaťom. Historickou pamiatkou mesta je aj pevnosť Norman‑Swabian Castle.

Návštevníkov víta pred vstupom do mesta, pokým nahliadnu k tradičným úzkym talianskym uličkám. Hrad bol pôvodne postavený v 12. storočí, no neskôr bol zničený.

Dodnes patrí k najzaujímavejším pevnostiam v regióne. Na hrade sú príležitostne organizované výstavy a rôzne podujatia. Slúži tiež ako ústredie Riaditeľstva pre kultúrne a krajinné dedičstvo.

Národný park Aspromonte

V najjužnejšej časti Talianska bol v roku 1989 založený Národný park Aspromonte, ktorý má rozlohu 642 km2. Táto oblasť je charakteristická náhornými plošinami a pôvodnými bukovými a jedľovými lesmi.

Park je jedinečný svojou geografickou polohou a to najmä vďaka nízkej zemepisnej šírke, blízkosťou mora a tiež svojou rozdielnou nadmorskou výškou. Špecifikom parku je množstvo náučných trás a panelov, z ktorých si návštevníci môžu vybrať to, čo ich najviac zaujíma.

Pri prehliadke sa turisti dozvedia informácie, ktoré sa týkajú histórie a výroby olivového oleja, jazykových menšín, faunou a flórou parku a množstvo iných.

Ak teda túžite po dovolenke, na ktorej si oddýchnete na najčistejších plážach s priezračnou vodou, ale ste aj milovníkom histórie a turistiky, región Kalábria je tým pravým práve pre vás.

puma, foto: instagram, depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…