Domov Cestovanie Neodolateľné a romantické Benátky

Neodolateľné a romantické Benátky

0
0

Čo vám ako prvé napadne keď sa povie Benátky? Mesto na vode, gondoly alebo karneval. Takto by zrejme znela odpoveď väčšiny ľudí. Skutočne ide o nádherné a jedinečné mesto. Po prečítaní tohto článku však zistíte, že je toho ešte omnoho viac, čo by ste o tomto romantickom meste mali vedieť.

Vznik Benátok

Spočiatku Benátky neboli mestom. Išlo o skupinu ostrovov, ktoré sa nachádzali v bahnitej lagúne. Postupne však obyvatelia pribúdali a mesto sa začalo budovať. Postupom času sa z Benátok stala silná obchodná republika.

Vďaka obchodným stykom s Orientom zohrávali kľúčovú úlohu pri obchodovaní s exotickým korením či vzácnymi orientálnymi látkami. V 15. a 16. storočí už Benátky slúžili ako centrum pre maliarov, sochárov či spisovateľov.

Vďaka ich výbornej polohe však museli čeliť aj vpádom. V roku 1797 boli dokonca pripojené k územiu Francúzska. Po páde Napoleona zas k Rakúsku. Až v roku 1866 sa Benátky stali súčasťou novovzniknutého Talianska.

Zaujímavosti o Benátkach

Benátky sú ako mesto od roku 1987 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Dôvodov na to je hneď niekoľko, keďže historických pamiatok ukrývajú viac než dosť.

Zaujímavosťou je tiež mestská architektúra. Budovy v meste sú postavené na dubových koloch, ktoré sú zapichnuté do morského dna. Vedeli ste ako mesto získalo svoje pomenovanie?

Asi viete, že názov Benátky pre toto mesto sa používa len na Slovensku a v susedných Čechách. Naše pomenovanie tohto mesta súvisí so starým českým slovom „benátky“, ktoré označovalo močaristú pôdu. Pôvodný názov mesta Venezia však súvisí s Venetmi, ktorí tu žili až do 5. storočia.

Hlavné námestie

Piazza San Marco alebo po slovensky Námestie sv. Marka je hlavným benátskym námestím, ktoré patrí k najnavštevovanejším a najpreplnenejším miestam v Benátkach.

Nečudo, že je tomu tak. Ide totiž o prekrásne námestie, na ktorom sa nachádzajú nádherné historické skvosty. Dominantou námestia je zvonica Campanile di San Marco.

Z plošiny, ktorá sa nachádza na vrchu veže sa turistovi naskytne skutočne dokonalý výhľad. Najpríťažlivejšou stavbou námestia je Bazilika sv. Marka. Turistov priťahuje najmä svojím vzhľadom, ktorý každého očarí hneď na prvý pohľad.

Stavba je kombináciou gotického a renesančného slohu. Ak máte dostatok času a trpezlivosti a vystojíte si dlhý rad počas turistickej sezóny, nahliadnuť môžete aj do jej útrob. Určite to neoľutujete.

Ostrov San Giorgio.

Kanál Grande so 4 mostami

Kanál Grande.

Hlavnú dopravnú tepnu v Benátkach tvorí kanál Grande. Ide súčasne aj o najhlbší kanál, ktorý sa v Benátkach nachádza. Kanál je dlhý viac ako 4 kilometre a prejsť cezeň môžete vďaka 4 mostom.

Najväčším je most Ponte di Rialto, ktorý je súčasne aj najstarším a najkrajším benátskym mostom. Ďalším mostom je Ponte dell´Accademia. Pôvodne išlo o železný most postavený v polovici 19. storočia. Súčasný vzhľad nadobudol v roku 1933.

Ponte di Rialto

Tretím mostom je Ponte degli Scalzi, ktorý je najsevernejším mostom kanála Grande. Most bol postavený v roku 1934, meria 50 metrov a spája dva benátske obvody Santa Croce a Cannaregio.

Posledným a zároveň najmladším mostom je Ponte della Costituzione, ktorý na tomto mieste stojí od roku 2008.

Možnosti dopravy

Ak hľadáte najlepší a najrýchlejší spôsob dopravy po meste rozhodne zabudnite na autobusy, električky a trolejbusy. To, že v tomto meste je všetko iné potvrdzuje aj to, že tradičnú MHD, ako ju poznáme my, v Benátkach nahrádzajú lode, člny a gondoly.

Najvyužívanejším spôsobom dopravy sú vodné autobusy, ktoré sa volajú vaporetti. Pokiaľ však chcete zažiť niečo skutočne romantické určite vyskúšajte gondoly.

V Benátkach sa na prepravu využívajú už od 11. storočia a narazíte na ne na každom kroku. Ak vám však nevadí prechádzka najlepším spôsobom je ísť pešo.

Počas prechádzky týmto mestom narazíte na krásy, ktoré by vám počas plavby kanálmi mohli ujsť. Určite však zabudnite na to, že sa po Benátkach preveziete na aute, bicykli alebo skútri. Auto musíte odparkovať pred vstupom do historického mesta.

Najstaršie židovské geto

Možno ste nevedeli, že v Benátkach sa nachádza najstaršie židovské geto na svete. Jeho meno je Venetian Ghetto a nachádza sa v severozápadnej časti mesta.

Založené bolo v roku 1516. Od tej doby do tejto časti mesta bolo premiestňované židovské obyvateľstvo a nežidom bol vstup do geta zakázaný. Zaručiť to mali dve vstupné brány do štvrte, pri ktorých hliadkovala stráž.

Napriek tomu, že od jeho založenia uplynulo už 500 rokov stále tu nájdete pôvodné budovy, ktoré vás zavedú do histórie. Dokonca tu nájdete reštaurácie, v ktorých vám naservírujú jedlo, ktoré podlieha prísnym židovským rituálom.

Rodisko slávnych

Benátky sú rodiskom množstva slávnych maliarov, skladateľov a hercov. Spomeňme napríklad kňaza a skladateľa Antonia Vivaldiho, ktorý sa v Benátkach narodil v roku 1678. Jeho rodný dom nájdete v južnej časti ostrova.

V roku 1725 sa tu narodil aj Giacomo Casanova, ktorý pôsobil ako spisovateľ, dramatik či cestovateľ. Je teda pravdepodobné, že pri návšteve Benátok narazíte aj na jeho rodný dom.

Narodil sa tu tiež slávny herec, producent a scenárista Terrence Hill, ktorý sa preslávil vďaka účinkovaniu s Budom Spencerom.

Kedy Benátky navštíviť?

Ak ste sa teda rozhodli, že toto očarujúce mesto na mori navštívite, poriadne si premyslite kedy tak spravíte. Ak vám nevadia extrémne teploty a extrémne davy vyrazte do Benátok počas letných prázdnin.

Sezóna tu trvá od marca do októbra. V novembri a decembri sa však Benátkam radšej vyhnite, pokiaľ sa nechcete pripraviť o jedinečný zážitok. Vtedy sú totiž Benátky zaplavené.

Ak chcete zažiť neopakovateľný zážitok v tomto prekrásnom meste určite si nenechajte ujsť benátsky karneval, ktorý sa zvyčajne koná začiatkom februára.

puma, foto: shutterstock, depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…