Domov Zahraničie Aj besedami na školách zapája MZVEZ SR mladých ľudí do diskusie o budúcnosti Európy

Aj besedami na školách zapája MZVEZ SR mladých ľudí do diskusie o budúcnosti Európy

0
0

Idea diskusií na školách vychádza z iniciatívy rezortu diplomacie s názvom Back to School (Späť do školy), ktorá je jednou z aktivít Konferencie o budúcnosti Európy na Slovensku.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Slovinskej republiky Gašper Dovžan, ktorý v januári pricestoval na návštevu Slovenska, prijal pozvanie slovenského kolegu, štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa na besedu s bilingválnymi stredoškolákmi zo Súkromného gymnázia Galileo School v Bratislave.

Spoločne diskutovali o fungovaní EÚ, zahraničnej a európskej politike oboch krajín, ale aj o príležitostiach pre mladých ľudí, ktoré im ponúka naše členstvo v Európskej únii.

Študentov však zaujímali aj postoje oboch krajín k plynovodu Nord Stream 2 či situácii na rusko-ukrajinských hraniciach v kontexte aktuálneho napätia vo východnej Európe.

„Som rád, že môj partner z Ľubľany priblížil študentom aj nedávne slovinské predsedníctvo v Rade EÚ, ktorého úspešný priebeh je inšpiráciou pre Slovensko.

Už o niekoľko mesiacov prevezmeme predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine (V4) aj Slavkovskom formáte (S3), a tak som avizoval, že v rámci tzv. rozšírených formátov týchto stredoeurópskych platforiem sme pripravení na užšiu spoluprácu so Slovinskom.

Nadviažeme tak na viaceré priority ich nedávno skončeného predsedníctva v Rade EÚ, kde nás spájali podobné postoje na viaceré otázky európskej a regionálnej politiky,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Západný Balkán aj podpora v OSN

Partneri počas rokovania prediskutovali aj možnosti ďalšieho rozvoja slovensko-slovinskej bilaterálnej spolupráce, ale tiež horúce témy európskej politiky.

Zhodli sa, že regionálna spolupráca zohráva významnú úlohu počas pandémie ochorenia COVID-19, a preto chcú naďalej úzko koordinovať svoje kroky vo viacerých oblastiach spoločného záujmu, ako aj pri hľadaní pozitívnych európskych riešení v rámci Únie.

Popri diskusii o ďalších témach, vrátane otázky rozširovania EÚ a podpory európskej integrácie krajín západného Balkánu, štátny tajomník rezortu diplomacie SR M. Klus vysoko ocenil spôsob, akým sa Slovinsku podarilo naplniť priority nedávneho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ), ktoré sa konalo v 2. polroku 2021.

„Zároveň som podporil kandidatúru Slovinska na nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN, ktorej cieľom, okrem iného, je byť prijateľnou alternatívou k Bielorusku,“ uviedol Martin Klus.

Súčasne dodal, že vzhľadom na pokračujúce represie voči opozícii, novinárom a občianskej spoločnosti zo strany neslobodného režimu autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka nepovažuje Bielorusko za vhodného kandidáta na túto pozíciu.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…