Domov Ekonomika Aj otcovia majú svoj. Deň Počty mužov na materskej sa zvyšujú

Aj otcovia majú svoj. Deň Počty mužov na materskej sa zvyšujú

0
0

Od roku 1990 majú na Slovensku tretiu júnovú nedeľu svoj deň všetci otcovia. Kým v minulosti prevládal názor, že o rodinu a deti sa starali ženy a otcovia mali za úlohu zabezpečiť rodinu po materiálnej stránke, dnes už žijeme inú dobu. Čoraz viac otcov sa chce aktívne zapojiť do starostlivosti o deti a vystriedať na materskej dovolenke matku.

Kým v roku 2009 sa rozhodlo odísť na materskú dovolenku len 78 mužov, v minulom roku ich bolo už takmer 17 tisíc. Každým rokom pribúda otcov, ktorí sa rozhodnú zostať doma s malým dieťaťom a vystriedať tak matku na materskej dovolenke.

Naša legislatíva im už roky umožňuje čerpať materské až 28 týždňov, najdlhšie však do dovŕšenia 3 rokov veku dieťaťa. Podmienkou je, že ju súčasne na to isté dieťa nečerpá matka.

Rodičia sa tak pri dieťati môžu vystriedať – najskôr čerpá materské matka a potom otec. Pokiaľ má rodina 2 deti vo veku do 3 rokov a otec dieťaťa má nárok na materské, môže ho čerpať na staršie dieťa a súčasne matka môže čerpať materské na mladšie dieťa.

Vo vzťahu k rodičovskému príspevku však platí, že ak otec poberá materské, v tom prípade rodina nemôže poberať rodičovský príspevok a naopak.

Aktuálna výška materského je na úrovni 75 % predošlej mzdy, čo predstavuje úroveň čistej mzdy. Vzhľadom na to, že muži zarábajú v priemere viac o cca 18 %, rodinám sa túto možnosť oplatí využiť.

Najviac odchádzajú na materskú otcovia v Bratislavskom kraji (5 499 v roku 2019), najmenej v Banskobystrickom kraji (1 133). V roku 2009 poberalo materské v priemere 23 mužov mesačne, v roku 2019 to bolo už priemerne 6 907 otcov.

V prvom kvartáli roka 2020 bolo na materskej 7 701 otcov. Záujem mužov o odchod na materskú dovolenku výraznejšie rastie od roku 2017, keď došlo k zvýšeniu materského na približne 100 % predchádzajúceho čistého príjmu rodiča.

Pribúda aj mužov na rodičovskej dovolenke

Čoraz viac otcov odchádza aj na rodičovskú dovolenku, i keď ich počet je nižší ako tých na materskej. Pri rodičovskej dovolenke sa môžu rodičia dohodnúť, kto ju bude čerpať.

Kým v roku 2009 bolo na rodičovskej necelých 4 tisíc mužov, v minulom roku to bolo niečo cez 7 tisíc. Najviac sa pre ňu rozhodujú otcovia v Prešovskom kraji, najmenej v Trenčianskom.

red, MPSVaR, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

F1: Prekvapivý víťaz VC Maďarska

Francúzsky pretekár Esteban Ocon z tímu Alpine sa stal prekvapujúcim víťazom Veľkej ceny M…