Domov Cestovanie Ako poraziť Jet leg? Poradíme vám

Ako poraziť Jet leg? Poradíme vám

0
0

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nad hlavami nám v tomto období doslova prúdia tisícky lietadiel a ľudia cestujú z krajiny do krajiny, deň čo deň. Pre niekoho je cestovanie vášňou, no existujú faktory, ktoré dokážu život po príchode do cieľovej destinácie poriadne znepríjemniť. A nie, nemusí to byť nechutná strava, nekvalitné ubytovanie či zlá dostupnosť k moru. Zažili ste už Jet leg?

Jet leg – pásmová choroba

Čo môže byť na dovolenke horšie, ako keď ste na vysnívanom mieste, no prvé tri dni vás doslova bolí aj žiť. Boj s časovými pásmami dáva niektorým turistom poriadne zabrať.

Jet leg je teda zaužívané pomenovanie pre „pásmovú chorobu“, ktorá je spôsobená prechodom časovými pásmami a rozhodeným biorytmom. Prejavuje sa predovšetkým únavou, bolesťou hlavy, svalov či dokonca závratmi.

Namiesto toho, aby ste si vychutnávali šum mora a slnečné lúče na pláži, strávite niekoľko dní v hotelovej izbe. Váš organizmus je rozhodený a biorytmus absolútne nefunguje tak, ako by tomu bolo za normálnych okolností. Najčastejšie sa jet leg prejavuje, ak prelietate viac ako dvoma časovými pásmami.

Spánok určite nie

Mnoho ľudí vám povie, že ideálne je, ak po príchode na hotel zapadnete do postele a poriadne sa vyspíte. Chyba! Vyspíte sa a zobudíte uprostred noci, že ste vyspatý.

Všetko sa zdá byť v poriadku, no nie je tomu tak. Vaše telo sa na tento režim nastaví a cesta späť v odlišných podmienkach je v skutku náročná. Spánok rozhodne nie je ideálne riešenie.

Boj s Jet legom

Existuje niekoľko zásad, ktoré by ste mali dodržiavať, ak chcete Jet legu predísť, prípadne sa ho zbaviť. My vám ich teraz ponúkneme, aby vaša dovolenka nebola nočnou morou.

• Piť, piť a ešte raz piť. Pite veľa vody, žiadny alkohol, ten organizmus odvodňuje.
• Zabudnite na kávu a energetické nápoje v lietadle.
• Nastavte si hodiny v lietadle na čas, ktorý vás čaká v cieľovej destinácii. Psychika robí veľa.
• Spite v lietadle, nie po príchode na hotel.
• Snažte sa v lietadle občas prejsť, natiahnuť sa. Aj keď pri prechádzke na toaletu.
• Zašportujte si. Po príchode do cieľovej destinácie je dobre organizmus naštartovať prekrvením svalových vláken, aby získali potrebné impulzy a rozšírili sa cievy pre lepší prietok krvi a príjem kyslíka.
• Choďte spať v takom čase, ako ste zvyknutí doma, lepšie o hodinu skôr.

Denis Ruščák, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Penzie sú o tretinu vyššie ako pred 10 rokmi

Podľa údajov Sociálnej poisťovne vzrástol priemerný starobný dôchodok na Slovensku za posl…