Domov Slovensko Ako sme si z obmedzenia pohybu urobili letnú dovolenku…

Ako sme si z obmedzenia pohybu urobili letnú dovolenku…

0
0

V predchádzajúcom vydaní týždenníka Koment sme informovali o tom, že Slováci sú disciplinovaní a vo väčšine plnia odporúčania vlády, no aj o tom, že istým problémom by mohla byť Veľká noc. Tá v spojení s pekným počasím urobila svoje a mnohí Slováci sa predviedli v tom najhoršom svetle.

To, že Veľká noc, môže byť v súčasnej situácii boja proti koronavírusu, kedy treba dodržiavať striktné pravidlá, riziková, dobre vedela aj slovenská vláda.

Jedná sa totiž o obdobie, kedy sú občania Slovenskej republiky zvyknutí cestovať, aby navštívili svoje rodiny, čo je práve voda na mlyn pre rozširovanie pandémie koronavírusu.

Verili v zodpovednosť

Aj preto sa vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom rozhodla od stredy pred Veľkou nocou sprísniť prijaté opatrenia a občanom obmedzila pohyb na nevyhnutné minimum.

Spravila však chybu. Až príliš dôverovala, že si všetci občania do jedného uvedomujú vážnosť situácie a spolu so zákazom pohybu prijala aj množstvo výnimiek.

Z výsledku sa zhrozila nielen samotná vláda, či bezpečnostné zložky, ktoré mali dohliadať na plnenie prijatých obmedzení, ale aj väčšina tých, ktorí poctivo dodržiavajú všetky nariadenia, nielen tie povinné.

Konečným výsledkom totiž môže byť v tom lepšom prípade predĺženie aktuálneho stavu, ktorý ruinuje ekonomiku domácností i štátu, ale aj zhoršenie aktuálneho stavu, kedy by na Slovensku mohlo pribudnúť toľko nakazených, že to slovenský zdravotnícky systém skrátka nezvládne.

Zápchy z Bratislavy

Prvý dôsledok týchto opatrení sa objavil ešte v utorok podvečer. Tým bolo upchatie hlavných cestných ťahov, keďže sa mnohí ľudia pracujúci v Bratislave rozhodli vydať sa, napriek všetkým varovaniam a odporúčaniam, domov za svojimi rodinami.

Tým, že cestovali cez celé Slovensko už v utorok, síce obišli obmedzenie pohybu, ktoré začalo platiť až v stredu, avšak nielen seba, ale najmä svojich príbuzných vystavili nebezpečenstvu nakazenia, keďže práve Bratislava eviduje najväčší počet nakazených koronavírusom.

Kontrolovali všetkých

K ďalšej „kolízii“ prijatých opatrení došlo už v stredu ráno. Keďže týždeň predtým povolila vláda otvorenie mnohých obchodov a prevádzok a tento deň bol pracovným, do väčších miest sa snažili dostať zo svojich domovov tisícky pracujúcich.

Keďže však bol v rámci prijatých opatrení zakázaný prechod medzi jednotlivými okresmi, na ich hraniciach už ľudí cestujúcich do práce čakali policajné zložky, ktoré kontrolovali každé jedno auto a s ľuďmi spisovali dotazníky účelu ich cesty.

Mnohí z nich sa v to ráno do práce ani nedostali. Výsledkom boli kilometrové kolóny na vstupoch do Bratislavy, ale aj iných väčších miest, kam ľudia dochádzajú za prácou z priľahlých dedín, ktoré sú často v inom okrese.

Vinu za vzniknutý stav si prostredníctvom médií prehadzovali premiér Matovič, ktorý tvrdil, že na tlačovej konferencii jasne povedal, že kontroly majú byť len „námatkové“ a minister vnútra Roman Mikulec a šéf Policajného zboru Milan Lučanský, ktorí tvrdili, že sa neriadia tým, čo zaznie v televízii ale tým, čo je napísané v uznesení vlády.

Občanom sa napokon ospravedlnil minister vnútra s tým, že od toho momentu bude polícia vykonávať kontroly len náhodne.

Letná pohoda na Draždiaku

Ani následné dni sa neobišli bez problémov, i keď to tak ešte v piatok po kontrole avizoval policajný prezident. „Prešiel som Trenčiansky, Banskobystrický a Žilinský kraj.

Ľudia zákaz vychádzania rešpektujú a stretol som len disciplinovaných občanov. Som rád, že si ľudia zbytočne nevyrábajú problémy,“ vyjadril sa Milan Lučanský.

Hovorí sa však „Nechváľ dňa pred večerom“, a veru ani Slovákom táto disciplinovanosť nevydržala počas celých sviatkov. Problémom sa totiž ukázala výnimka, že ľudia v rámci okresu môžu ísť na výlet do prírody.

A tak sa stalo, že na viacerých miestach Slovenska sa na obľúbených oddychových miestach stretali stovky ľudí. Všetko to podčiarkli najmä fotografie z bratislavského jazera Draždiak, kde sa Bratislavčania stretli v hojnom počte a mnohí si veselo hrkútali bez ochranných rúšok.

Šokujúce bolo najmä to, že väčšina z nich bola v dôchodkovom veku, teda šlo o najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva. „Chcem opätovne vyzvať ľudí, aby si uvedomili, aké je dôležité nezdružovať sa, nosiť rúška a dodržiavať medzi sebou rozostupy, ak idete do prírody.

Nielenže porušujete uznesenie vlády, ale dopúšťate sa priestupku, kde vám hrozí pokuta od tisíc eur až po 1659. Mnohých sme upozorňovali, usmerňovali a museli sme pristúpiť aj k pokutovaniu.

Dôrazne vás žiadame, aby ste boli zodpovední, lebo pre pár teplých dní, môžete predĺžiť a zhoršiť situáciu na Slovensku,“ znelo vyjadrenie prezidenta Policajného zboru SR na oficiálnej stránke na facebooku.

Čo bude po Veľkej noci?

Obmedzenie pohybu na Slovensku prestalo platiť po Veľkej noci, úderom polnoci vo veľkonočný pondelok. Nateraz však nie je jasné, či sa k podobným opatreniam vláda ešte nevráti.

Zatiaľ, čo minister hospodárstva Richard Sulík stále trvá na tom, aby sa otvorili ďalšie obchodné prevádzky, situácia mu príliš nenahráva, keďže nakazených ľudí stále pribúda.

K 14. aprílu Slovensko evidovalo 835 pozitívnych vzoriek. Navyše premiér Matovič sa svojho plánu na na úplné vypnutie Slovenska ešte stále nevzdal.

ano, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…