Domov Zahraničie WHO: Dojem, že pandémia sa skončila, je mylný

WHO: Dojem, že pandémia sa skončila, je mylný

0
0

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval vlády štátov sveta, aby nenadobúdali dojem, že pandémia choroby COVID-19 sa skončila. Upozornil, že riziká objavenia sa nových nebezpečných variantov nového koronavírusu zostávajú reálne.

Tedros uznal, že počet nahlásených prípadov covidu a úmrtí klesol o 90 percent v porovnaní s ich maximom v januári. Konštatoval, že aj na základe toho boli v mnohých krajinách zrušené obmedzenia.

Upozornil však, že dojem, že pandémia sa skončila, je mylný. Počas svojho vystúpenia v Indonézii, kde sa koná stretnutie ministrov zdravotníctva zo skupiny G20, ktorá združuje najväčšie ekonomiky sveta, Tedros konštatoval, že WHO je stále veľmi znepokojená nedostatočným testovaním na covid.

Upozornil, že pre nízku mieru testovania a sekvenovaniu „nevnímame vývoj vírusu“. Tedros tlmočil i obavy, že ponaučenie z pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 vyprchá a „cyklus paniky a opomenutí sa bude opakovať“.

Dôležité stretnutie

Očakáva sa, že ministri zdravotníctva krajín G20 budú na svojej schôdzke v Indonézii diskutovať o spôsoboch, ako posilniť globálne zdravotnícke systémy, harmonizovať zdravotné protokoly súvisiace s covidom a štandardizovať medzinárodné cestovné doklady, uviedla hovorkyňa indonézskeho ministerstva Nadia Tarmiziová.

Hovorkyňa zdôraznila, že „celosvetová spolupráca je rozhodujúca na prekonanie pandémie a na zabezpečenie, aby sme boli pripravení na ďalšiu“.

Stretnutie v Indonézii preto Tarmiziová označila za dôležité na získanie podpory na zvýšenie kapacity národných, regionálnych a globálnych zdravotníckych systémov.

red, TASR, foto: internet Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…