Domov Komentáre KREMSKÝ: Ekologické pokrytectvo stojí priveľa

KREMSKÝ: Ekologické pokrytectvo stojí priveľa

0
0

Nastali zlé časy. Také, aké si naša generácia nepamätá. Celosvetová pandémia, vojna na Ukrajine, zdraženie energií, inflácia.

Žiaľ aj neschopnosť európskych lídrov urobiť zásadné rozhodnutia nás priviedli do špirály zdražovania a znižovania životnej úrovne. A navyše nás predchádzajúce vlády amaterizmom a rozkrádaním neboli schopné pripraviť na zlé časy.

Ďalšie nezmyselné rozhodnutia nás však môžu stlačiť ešte hlbšie. Životné prostredie je dôležité a zelená je pekná farba. Aj v časoch, keď ekonomika rastie a ľudia sa majú dobre s ňou treba narábať opatrne. Ešte viac, keď je ťažko.

Pre dva príklady „zelených riešení“ môžeme ísť do Nemecka. Odstavovanie jadrových elektrární výrazne prispelo k celoeurópskemu zdraženiu elektriny a napokon návratu k výrobe z uhlia.

Stavba Nordstream 2 k zvyšovaniu závislosti na kremeľskom diktátorovi, ktorý dnes zneužíva ruské prírodné zdroje na financovanie vojny. Zdá sa, že v Nemecku sa poučili a vracajú sa k zdravému rozumu.

Minister financií Lindner ohlásil odpor voči zákazu predaja áut so spaľovacími motormi v EÚ od roku 2035. Ja len súhlasím, kritizujem tento zákaz už dlhé mesiace.

Je načase zastaviť toto pokrytectvo, ktoré by nás vyšlo veľmi draho a v čase inflácie by ďalej zvyšovalo ceny elektriny, ktorej máme nedostatok a aj cenu mobility.

Tento tlak na zákaz benzínových a naftových áut je akože zelený, ale vlastne proti prírode. Samozrejme, že v mestách je dobré podporovať elektromobily a hybridy najmä vo verejnej doprave, distribúcii tovaru a taxislužbe.

Postupne to prinesie zvýšenie počtu elektrovozidiel v doprave. Rozvíjajme elektromobilitu, ale postupne, nie cestou zákazu iných pohonov.

Spaľovacie motory môžu spaľovať nielen benzín a naftu, ale aj biopalivá, syntetické palivá, či palivá z odpadu. Ak ich vývoj umelo nezastavíme a bude pokračovať, ich spotreba a škodlivosť budú ďalej prirodzene klesať.

Naopak, elektromobilita má ešte veľa nedoriešených úskalí. Vytvára odpad, tlak na recykláciu batérií, je potrebné vyrobiť viac elektriny, posilniť distribučné siete.

Slovensko by sa malo pridať k Nemecku a nepodporiť zákaz spaľovacích motorov v Európe. Treba sa chytiť zdravého rozumu a nie akože zelenej ideológie.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…