Domov Komentáre KREMSKÝ: Nikotínové vrecúška sú vysoko škodlivé a ich predaj musí byť regulovaný

KREMSKÝ: Nikotínové vrecúška sú vysoko škodlivé a ich predaj musí byť regulovaný

0
0

Vedeli ste, že nikotínové vrecúška, takzvaný žuvací tabak, nie sú na Slovensku prakticky nijako regulované? Pre svoju nízku cenu a ľahkú dostupnosť je táto novinka na trhu s obsahom nikotínu stále viac obľúbená medzi mládežou, vrátane detí na základných školách. Pritom je pre nich vážnym zdravotným a sociálnym rizikom.

Inicioval som preto zmenu zákona o tabakových výrobkoch tak, aby sa tieto výrobky nedostávali do rúk detí a mladistvých, akoby išlo o cukríky alebo žuvačky. Chránime deti a mladých pri cigaretách, alkohole, gamblerstve a ďalších rizikách, ale tu akoby o nič nešlo.

Mnohí učitelia a rodičia nikotínové sáčky nepoznajú a mýlia si ich so žuvačkami. Iní ich považujú za neškodné, preto ich tolerujú, prípadne deťom dokonca kupujú.

Tento nevinne vyzerajúci tichý zabijak však obsahuje vysoké dávky nikotínu, často aj niekoľkonásobok bežnej cigarety. Pri pravidelnom používaní tak vyvoláva ťažkú závislosť. Naozaj chceme z našich detí robiť závislákov na nikotíne?

Mojím cieľom nie je zbytočná regulácia. Ale v tomto prípade je treba urobiť jasnú červenú čiaru, znížiť zdravotné riziká a zabezpečiť ochranu mladistvých a detí.

Návrh zákona preto zavádza úpravu, ktorá zahŕňa najmä definíciu nikotínových vrecúšok, ich uvádzanie na trh, reguláciu zloženia vrecúšok, označovanie týchto výrobkov, zdravotné varovania, zber údajov, kontrolu a sankcie za nedodržanie povinností zo strany výrobcu, dovozcu a distribútora.

Prináša tiež obmedzenie obsahu nikotínu v jednom vrecúšku na 20 miligramov, čo je približne úroveň silnej cigarety. Každé balenie bude podľa novely označené nápismi „Tento výrobok obsahuje nikotín, ktorý je vysoko návykovou látkou“ a „Zakazuje sa predaj osobám mladším ako 18 rokov“.

Každý predajca, či už pri pultovom predaji, alebo elektronickom obchode bude povinný overiť si, či má kupujúci 18 rokov, podobne ako pri cigaretách a iných tabakových výrobkoch.

Aj takto chceme chrániť naše deti. Oni sú totiž naša budúcnosť a tá by nemala byť spojená so závislosťami.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…