Domov Ekonomika Brexit bude zložitejší ako sa zdalo

Brexit bude zložitejší ako sa zdalo

0
0

Odhady britského účtu za odchod z Európskej únie sa pohybujú od 60 do 100 miliárd eur. Predseda eurokomisie Juncker hovorí, že Európa je vďačná Británii za veľa vecí, vrátane ich zápasu za slobodu starého kontinentu v druhej svetovej vojne, ale „teraz budú musieť zaplatiť“.

Šéf Európskej komisie Jean‑Claud Juncker zvyšuje tlak na Veľkú Britániu. Odchod krajiny bude podľa neho trvať dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo a bude aj drahší vzhľadom na pohľadávky, ktoré má únia voči „ostrovom“.

Dlh ako HDP Slovenska

„Brexit je vážny problém,“ citoval The Guardian Junckera s tým, že celá záležitosť sa zbehla neočakávane, no teraz sa vynára celý rad nepríjemných dôsledkov, ktoré Brexit prinesie najmä Veľkej Británii.

„Podobne ako my, aj oni objavujú každý deň nové problémy, preto bude celý proces trvať dlhšie ako sa pôvodne očakávalo,“ myslí si Juncker. Veľkým problémom sa podľa Junckera stávajú peniaze.

Podľa odhadov by sa britský dlh voči Európskej únii mohol pohybovať od 60 do 100 miliárd eur, čo Británia odmieta. Pre porovnanie, horná hranica sumy je približne taká ako hrubý domáci produkt, teda celková produkcia tovarov a služieb, Slovenska v roku 2020.

Európa si je podľa Junckera vedomá, že musí byť Británii vďačná za jej postoj a obete „počas druhej svetovej vojny, po nej, aj pred ňou, ale teraz budú musieť platiť“.

V hre sú írske hranice

Junckerové vyjadrania prichádzajú len niekoľko dní pred summitom únie, na ktorom budú lídri členských krajín s najväčšou pravdepodobnosťou v súvislosti s Brexitom konštatovať, že rokovania s Veľkou Britániou sa omeškajú, najmä pre nedostatok pokroku v oblastiach ako sú ľudské práva, hranice s Írskom, ktoré z únie nevystupuje, a účet za rozvod krajiny s úniou.

jb, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…