Domov Ekonomika VIDEO: Bývalý minister financií za Smer Ján Počiatek je nahratý

VIDEO: Bývalý minister financií za Smer Ján Počiatek je nahratý

0
0

Na verejnosť prenikla nahrávka niekdajšieho ministra financií Jána Počiatka (Smer) s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. V ňom ho žiada, aby mu v médiách pomohol zakryť jeho pochybný ťah, keď za podivných okolností poslal schránkovej firme zhruba 16 miliónov. Najvyšší súd neskôr potvrdil, že pohľadávka schránkovej firmy bola neplatná. Počiatek tiež v nahrávke obdivoval niekdajšieho šéfa SNS Slotu za jeden z najväčších podvodov, ktorý sa stal počas prvej Ficovej vlády.

Do siete pavučín nelegálnych aktivít, ktoré spriadal Marian Kočner s politikmi, sudcami, policajtami a prokuratórmi, sa chytil aj bývalý vysokopostavený politik Smeru Ján Počiatek.

Alebo lepšie povedané, nechytil sa do pavučín, on zrejme bol ich integrálnou súčasťou. Počiatek pôsobil ako poslanec, minister financií (2006 – 2010) aj minister dopravy (2012 – 2016).

Kočner nahral Počiatka

Minulý týždeň sa v médiách objavili niekoľkominútové pasáže z približne trištvrte hodinu dlhej nahrávky rozhovoru medzi Počiatkom a vtedajším generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Nahrávalo ich zariadenie, ktoré v Trnkovej kancelárii s Trnkom nainštaloval Kočner. Bavili sa v nej o dvoch veľkých korupčných kauzách prvej Ficovej vlády. Najprv o kauze Lemikon, ktorej súčasťou sa stal Počiatek ešte ako minister financií.

A potom o smutne slávnej kauze emisií, teda kauze ľudí okolo Jána Slotu, ktorý bol vtedy šéfom Slovenskej národnej strany, ktorá bola súčasťou vládnej trojkolície Smer‑HZDS‑ SNS. O nahrávke informoval denník N.

Kšeftovanie namiesto vyšetrovania

Počiatek prišiel za Trnkom lobovať v kauze, kde šlo o spor medzi štátnou lotériou Tipos a cyperskou firmou Lemikon, ktorá bola nástupníkom Športky.

Tá sa už od 90. rokov minulého storočia súdila s Tiposom, že neoprávnene využíva jej know‑how a práva na lotérie Športka, Šanca a Mates.

Firma Športka sa totiž po rozdelení Česko‑Slovenska stala nástupníkom štátneho podniku Sazka, ktorá prevádzkovala lotériu v bývalom federálnom štáte.

Začiatkom roka 2007 odklepol krajský súd v Bratislave Športke odškodné, vrátane úrokov, zhruba miliardu slovenských korún (cca 33 mil. eur).

Peniaze od Tiposu však nedostala. Rok nato, odkúpila pohľadávku Športky cyperská firma Lemikon Limited a odškodné sa vyšplhalo na vyše dve miliardy korún (cca 66 mil. eur). To už v kresle ministra financií sedel Počiatek.

Ten sa s Lemikonom tajne dohodol na mimosúdnom vyrovnaní a vyplatil mu bez súhlasu vlády necelých 500 miliónov korún (cca 16 mil. eur). Nevyužil všetky dostupné právne prostriedky, aby Slovensko o túto sumu neprišlo.

„Minister financií Počiatek mal v auguste 2008 požiadať generálneho prokurátora, nech podá mimoriadne dovolanie, ktoré by vykonanie rozsudku zvrátilo – tak ako sa to stalo v prípade Duckého zmeniek,“ uvádza sa v analýze občianskeho združenia Zastavme korupciu.

Namiesto toho Počiatek navštívil generálneho prokurátora Trnku. Žiadal ho, aby v médiách povedal, že Počiatkovo ministerstvo urobilo všetko, čo bolo v jeho silách a že sa bránilo efektívne.

„Potrebujeme, aby si to, ako to povedať tak, aby sme mi nevyzerali ako k…i. Aby si nám nejaký marketing spravil,“ hovorí na nahrávke Počiatek.

Trnka miesto toho, aby sa zachoval ako nezávislý prokurátor a Počiatkove kroky začal prešetrovať, sľúbil exministrovi, že mu urobí marketing v zmysle, že urobili všetko, čo je v ich silách.

To, že Počiatek neoprávnene vyplatil Lemikonu bezmála 500 miliónov korún, mal prokurátor prezentovať tak, že z neoprávnenej pohľadávky štát vlastne ušetril zvyšných 1,5 miliardy korún.

Tento rok však Najvyšší súd rozhodol, že celá pohľadávka Lemikonu (2 miliardy korún) voči štátnemu Tiposu je neplatná. Súd teda potvrdil, že Počiatek nemal pochybnej firme platiť ani korunu.

Počiatkov kráľ Slota

Počiatek sa v nahrávke vyjadril tiež k jednej z najväčších káuz vlád Smeru. Išlo o emisný škandál, v ktorom vtedajší minister životného prostredia Ján Chrbet (SNS) predal emisné povolenky Slovenska hlboko pod cenu a Slovensko prišlo o 60 – 70 miliónov eur.

V svojom postoji obdivoval Slotu, ako kšeft dobre zmajstroval. „Ten k…t sa s tým už nej…al, zobral motorovú pílu, to už bolo jedno, či to bolo draho alebo lacno, ale predal to.

Dve miliardy má. Ešte aj Fica oholil do p…i, lebo nedal mu z toho polku, ale nejak inak ho domotal, úplný kráľ,“ povedal Počiatek.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…