Domov Cestovanie Camino de Santiago de Compostela: jedno z najznámejších pútnickych miest

Camino de Santiago de Compostela: jedno z najznámejších pútnickych miest

0
0

Každý rok cestujú turisti z celého sveta do Španielska, aby sa vydali na cestu Camino de Santiago. Táto trasa pochádza z obdobia stredoveku a je pravdepodobne najobľúbenejšou zo starodávnych pútnických ciest. Pripravili sme si článok, v ktorom vám priblížime tie najväčšie zaujímavosti o tomto jedinečnom mieste.

Camino de Santiago de Compostela je pre kresťanov jedným z najznámejších pútnických miest na svete. Spájané je s pozostatkami sv. Jakuba, jedného z dvanástich Ježišových apoštolov.

Verí sa tiež, že bol prvým umučeným v roku 42 nášho letopočtu a jeho telo bolo podľa všetkého odoslané z Jeruzalema do Santiaga De Compostela, kde bol pochovaný.

Pozostatky jeho tela našiel istý pastier a odvtedy sa pravidelne na toto miesto uskutočňujú púte. Ľudia tam v súčasnosti cestujú z rôznych dôvodov.

V každom prípade platí, že či už sa ľudia vyberú na púť z náboženských dôvodov, hľadajú zmysel života, alebo chcú zažiť dobrodružnú turistiku či cyklistiku niekoľko dní, tak cesta do Camino De Santiago je na to ako stvorená.

Trasy pútnickej cesty

Najobľúbenejšou trasou, ktorá je v lete najviac preplnená, je Camino Frances, tiež nazývaná „francúzska cesta“. Bola dokonca vybraná UNESCO-m, spolu s trasami severného Španielska, po zaradení Cesty svätého Jakuba, do Zoznamu svetových kultúrnych pamiatok.

V súčasnosti si ľudia môžu vybrať z viacerých trás, niektorí sa rozhodnú cestovať samostatne, iní cestujú so skupinouďalších turistov. Či by ste si zvolili prvú možnosť, alebo skôr druhú, v každom prípade ide o dni plné jedinečných zážitkov.

Víno z fontány

Počas putovania sa ľudia dostanú aj k vínnej fontáne, ktorá sa nachádza medzi Ayegui a navarrským irackým kláštorom.

V stredoveku bolo totiž zvykom a tradíciou, že žiadnemu pútnikovi nebude odmietnutý kus chleba alebo pohár vína. Fontána na víno je dodnes udržiavaná a ponúka víno i vodu prechádzajúcim pútnikom.

Hrebenatka ako symbol Camino de Santiago

Existuje viacero príbehov, ktoré vysvetľujú, prečo je hrebenatka symbolom Camino de Santiago. Jeden z príbehov prirovnáva línie ulity k mnohým cestám, ktorými môžu pútnici putovať, aby sa dostali do Santiaga.

Keďže hrebenatky pochádzajú z pobrežia Galície, mnoho ľudí si ich berie domov ako suvenír za dokončenie púte. Nachádzajú sa na rôznych miestach po ceste, slúžia ako značkovače a spolu so žltými šípkami ukazujú pútnikom ten správny smer.

Certififikát za odmenu

Svätyňa sv. Jakuba Veľkého sa nachádza v katedrále Santiaga de Compostela v severozápadnom Španielsku, kde je koniec celej púte. Na konci púte a po dosiahnutí Compostela majú ľudia možnosť získať certifikát.

Cieľ cesty – Katedrála v Santiago de Compostela

Ten potvrdzuje to, že dokončili svoju púť prostredníctvom oddanosti, sľubov alebo zbožnosti. Existujú však viaceré podmienky na získanie tohto certifikátu – je potrebné absolvovať 100 km chôdze alebo 200 km na bicykli.

Ľudia, ktorí tam necestujú z náboženských dôvodov, získavajú po ukončení trasy rovnocenný občiansky certifikát.

Kedy je svätý rok v Camino de Santiago?

Vedeli ste, že sväté roky v Camino de Santiago sa konajú nepravidelne? Inými slovami, sú oddelené intervalmi päť, šesť a jedenásť rokov. Posledným svätým rokom bol rok 2010 a ďalší rok bude v roku 2021. Ako to funguje?

V roku, keď pripadne 25. júla na nedeľu (Deň sv. Jakuba), môžete získať milosť jubilea v Santiagu de Compostela. V podstate je teda Svätý rok v nedeľu 25. júla a predstavuje zvláštne obdobie milosti.

Existujú však určité podmienky na to, aby ste mohli získať milosť:

• zúčastnenie na svätej omši a modlenie sa (vyznanie, Otče náš a modlitba za pápeža)

• prijatie sviatosti pokánia a prijímania

• návšteva hrobky apoštola.

42778114 – ruins of an old mill in the natural park „fragas del eume“. these ruins are located in the monastery of caaveiro

Camino de Santiago čelilo aj obdobiu temnoty, keď tam nechodili, v dôsledku európskej vojny, žiadni pútnici. Koncom 19. storočia sa trasy začali znovu oživovať a posledné roky tam je viac pútnikov ako kedykoľvek predtým.

Camino de Santiago je jednou z najslávnejších kresťanských pútnických ciest, ale svoje čaro má aj pre každého, kto hľadá dobrodružstvo či zmysel života.

Radoslav Hoppej, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …