Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Slováci a Európska únia

ČAPLOVIČ: Slováci a Európska únia

0
0

V neľahkej dobe musím opätovne potvrdiť môj pozitívny vzťah k európskemu spoločenstvu, existencii EÚ. Vnímam ju ako dôležitý faktor stability a mieru na kontinente. Škoda, že to nechcú pochopiť, najmä mnohí príslušníci mladších generácií, čo pre nás znamená napríklad slobodne cestovať bez hraničných  kontrol a aký význam má spoločná európska mena.

Nedokážu vnímať s predporozumením, čo znamenalo žiť uzamknutí v klietke neslobody. Dnes je veľmi smutné, že čoraz viac je tých, ktorí podliehajú národnému populizmu, nacionálnej výlučnosti a bezbrehej, často až vulgárnej kritiky a bagatelizovania EÚ.

Mrzí to o to viac, že niekedy tomu podlieha aj mladý poslanec a predseda výboru pre európske záležitosti nášho slovenského parlamentu. Nerozumiem jeho bezbrehej všeobecnej kritike, často z extrémnych ľavicových pozícií, v mnohom zhodných s extrémnou pravicou.

Netvrdím, že EÚ nemá svoje nedostatky, pod ktoré sa podpisujú jej komisári, poslanci a rozmnožení bruselskí úradníci. Netvrdím, že komisia a parlament je bez chýb, veď často prijíma nezmyselné rozhodnutia a smernice.

Som však presvedčený o tom, že je potrebné oveľa viac priblížiť rozhodnutia EÚ každodennému životu jej občanov, občanov národných štátov, že je žiaduce odstrániť izolovanosť Bruselu od skutočného života, konkrétnych sociálnych problémov ľudí práce a bez práce.

Často sa v jej organizme prejavuje nepochopenie národných a regionálnych špecifík a chýba ústretovejšie správanie k nečlenom nášho nadnárodného európskeho spoločenstva, osobitne k Ruskej federácii.

Absentuje pochopenie, že rešpektovanie ľudských práv vo všetkých oblastiach života, musí byť vyvážené s požiadavkou akceptovania ľudských povinností a zodpovednosti v našom civilizovanom kultúrnom svete.

Napriek tomu všetkému som presvedčený o tom, že existencia Európskej únie je životne dôležitá, tak pre svet, ako aj naše Slovensko a jej občanov, že netreba ju postupne likvidovať, ale modernizovať a priblížiť na prvom mieste človeku.

Dušan Čaplovič, poslanec NR SR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…