Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Slováci a Európska únia

ČAPLOVIČ: Slováci a Európska únia

0
0

V neľahkej dobe musím opätovne potvrdiť môj pozitívny vzťah k európskemu spoločenstvu, existencii EÚ. Vnímam ju ako dôležitý faktor stability a mieru na kontinente. Škoda, že to nechcú pochopiť, najmä mnohí príslušníci mladších generácií, čo pre nás znamená napríklad slobodne cestovať bez hraničných  kontrol a aký význam má spoločná európska mena.

Nedokážu vnímať s predporozumením, čo znamenalo žiť uzamknutí v klietke neslobody. Dnes je veľmi smutné, že čoraz viac je tých, ktorí podliehajú národnému populizmu, nacionálnej výlučnosti a bezbrehej, často až vulgárnej kritiky a bagatelizovania EÚ.

Mrzí to o to viac, že niekedy tomu podlieha aj mladý poslanec a predseda výboru pre európske záležitosti nášho slovenského parlamentu. Nerozumiem jeho bezbrehej všeobecnej kritike, často z extrémnych ľavicových pozícií, v mnohom zhodných s extrémnou pravicou.

Netvrdím, že EÚ nemá svoje nedostatky, pod ktoré sa podpisujú jej komisári, poslanci a rozmnožení bruselskí úradníci. Netvrdím, že komisia a parlament je bez chýb, veď často prijíma nezmyselné rozhodnutia a smernice.

Som však presvedčený o tom, že je potrebné oveľa viac priblížiť rozhodnutia EÚ každodennému životu jej občanov, občanov národných štátov, že je žiaduce odstrániť izolovanosť Bruselu od skutočného života, konkrétnych sociálnych problémov ľudí práce a bez práce.

Často sa v jej organizme prejavuje nepochopenie národných a regionálnych špecifík a chýba ústretovejšie správanie k nečlenom nášho nadnárodného európskeho spoločenstva, osobitne k Ruskej federácii.

Absentuje pochopenie, že rešpektovanie ľudských práv vo všetkých oblastiach života, musí byť vyvážené s požiadavkou akceptovania ľudských povinností a zodpovednosti v našom civilizovanom kultúrnom svete.

Napriek tomu všetkému som presvedčený o tom, že existencia Európskej únie je životne dôležitá, tak pre svet, ako aj naše Slovensko a jej občanov, že netreba ju postupne likvidovať, ale modernizovať a priblížiť na prvom mieste človeku.

Dušan Čaplovič, poslanec NR SR

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Majster v krájaní

    Tak toto ste ešte nevideli. Tento pomocný kuchár to s nožom skutočne vie. Jedlo krája ako …
  • VIDEO: Žiarlivosť v zvieracej ríši

    Vedeli ste, že aj medzi zvieratami existuje žiarlivosť? Ak neveríte, presvedčíme vás video…
  • VIDEO: Originálna náplasť

    Neuveríte, čo si dal tento chlapec namiesto leukoplastu na ruku. Prekutral sestrine veci, …
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Majster v krájaní

Tak toto ste ešte nevideli. Tento pomocný kuchár to s nožom skutočne vie. Jedlo krája ako …