Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Zákopová politika

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

0
0

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať. A po voľbách, ako naznačujú voličské preferencie, budeme žiť ešte vo väčšej spleti konšpirovania, surových útokov, kobercových náletov s falošnými dôkazmi.

Cieľom bude oponenta z druhej strany barikády zlikvidovať! Deti a vnuci generácie prednovembrových časov minulého storočia už nechcú sa poučiť z nášho smutného totalitného obdobia. Nečítajú, nepočúvajú.

Nevieme sa kultúrne sporiť, máme plné ústa nenávisti, zloby s cieľom zadupať, zničiť, oponenta poraziť. V našom politickom každodennom živote naďalej prežívajú dve zásady, s ktorými otvorene, už v medzivojnovom Československu, polemizoval aj Karel Čapek.

Písal o zásade náboženskej: Kto nie je so mnou, je proti mne, a zásade politickej: Kto nie je so mnou, je lump! Tento princíp žiaľ pretrval až do dneška.

Sledujem slovník v parlamente, ktorý neustále hrubne, zvyknem tomu vravieť, surové peklo z parlamentu. Snažím sa to nevnímať, najmä to čo dokážu niektorí hulváti a hulvátky z nenávisti vyplodiť.

Možno je to aj diagnóza na liečenie, ale takých sme si cez strany navolili do Národnej rady SR. Zrejme by psychiatri našli v slovenskom parlamente svojich pacientov a nebola by to choroba len z povolania.

Kde hľadať zdroje tohto ničotného času, ktorý ovládol aj svet okolo nás. Som presvedčený o tom, že zdroje je potrebné hľadať bohapustej morálke, dokonca aj u takých jednotlivcov, ktorí sa skrývajú za kresťanstvo, demokraciu a ľudské práva.

Duchovná prázdnota, povrchné vedomosti vytvárajú predpoklady pre bezduchosť vo verejnom priestore, najmä medzi politikmi, novinármi, politológmi, politickými analytikmi, pracovníkmi niektorých mimovládnych, najmä jednostranne ideologicky zameranými organizáciami, kde absolventi vysokých škôl sú presvedčení o tom, že vysokoškolský diplom im dal patent na rozum.

A tak máme tu prezentujúcich sa vševedkov, v podstate dokonalých nevedkov. A táto opisovaná skutočnosť má vzrastajúci trend a do politiky vstupuje čoraz častejšie povrchnosť, nadutosť a duchovná prázdnota.

Skvelý taliansky režisér Federico Fellini pred sv jou smrťou povedal, že bojí sa nedovzdelaných adolescentov. Ja si dovolím pridať, že dnes sa treba báť aj nedovzdelaných a bezduchých post adolescentov, ako sa zvykne vravieť, našich mladých dospelákov, aj v politike a nadovšetko v parlamente.

Dušan Čaplovič, poslanec NR SR

 • ČAPLOVIČ: Zloba a nenávisť

  Žijeme v dobe intríg. Nielen Slovensko prežíva časy nevypočítateľných, povrchných, populis…
 • ČAPLOVIČ: Poznávanie

  Cestovanie vytára skvelé predpoklady pre prehlbovanie poznania o minulosti a prítomnosti ľ…
 • Ľudová tvorivosť nemá hraníc XII

  Napriek tomu, že sa o letnom období zväčša hovorí ako o „uhorkovej sezóne“, pretože sa toh…
Načítať ďalšie súvisiace články
 • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

  Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
 • Duda mení pôsobisko

  Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
 • Počet dôchodcov rastie

  Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…