Domov Ekonomika Ceny leteniek budú toto leto vyššie ako pred Covidom

Ceny leteniek budú toto leto vyššie ako pred Covidom

0
0

Generálny riaditeľ írskej leteckej spoločnosti Ryanair Michael O’Leary očakáva, že ceny leteniek budú toto leto o 7 až 9 % vyššie ako v roku 2019, čo bol posledný rok pred pandémiou ochorenia COVID-19.

O’Leary v utorok tiež uviedol, že rezervácie v najväčšej nízkonákladovej leteckej spoločnosti v Európe rastú, pričom tzv. faktor vyťaženosti, ktorý ukazuje do akej miery sú zaplnené sedadlá v lietadle, by mal byť v júni na úrovni približne 94 %.

To znamená, že takmer dosiahne úrovne pred pandémiou. „Júl, august a september vyzerajú veľmi dobre s vyšším koeficientom vyťaženia a tiež vyšším cestovným,“ povedal.

„Cestovné sa v lete pravdepodobne zvýši o jednociferné číslo, o 7, 8, 9 % oproti letu 2019,“ dodal riaditeľ Ryanairu.

Španieli hrozia štrajkom

O’Leary pritom očakáva, že cestovanie v Európe sa počas leta zlepší, keď manažmenty letísk vyriešia problémy s nedostatkom zamestnancov. Tie spôsobujú dlhé rady na niektorých britských letiskách, ako aj v Amsterdame, Dubline či Toronte.

Vedenie letísk sa snaží obsadiť pracovné miesta dostatočne rýchlo. Medzitým palubný personál v Španielsku v pondelok (13. 6.) oznámil, že vstúpi do štrajku na šesť dní koncom júna a začiatkom júla.

O’Leary však tvrdí, že akékoľvek narušenie spôsobené protestnými akciami bude pravdepodobne „malé a bezvýznamné“. Dodal, že môže dôjsť k malému počtu zrušených alebo oneskorených letov, ale navrhovaná štrajková akcia nemá podľa neho „žiadnu podporu“.

Aj Bratislava eviduje nárast počtu cestujúcich

Obnovu cestovania po koronakríze eviduje aj letisko M. R. Štefánika v Bratislave, ktoré prekročilo v tomto roku po prvý raz hranicu 100 000 vybavených cestujúcich za mesiac.

V máji vybavilo spolu na prílete a odlete 100 124 cestujúcich, pričom vlani v máji, v období pandémie COVID-19, to bolo len 3 088 osôb. Spolu za prvých päť mesiacov roka vybavilo letisko v Bratislave už 326 194 prilietajúcich a odlietajúcich cestujúcich.

Od začiatku januára do konca mája sa podľa informácií letiska uskutočnilo na letisku 8 561 vzletov a pristátí. V samotnom máji to pritom bolo 2 254 letov, teda dvakrát toľko ako počas minuloročného mája.

Najviac cestujúcich vybavili v piatom mesiaci roka dopravcovia Ryanair, Wizz Air, Smartwings a Air Cairo.

red, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…