Domov Zahraničie Česká republika si zvolila staronového prezidenta

Česká republika si zvolila staronového prezidenta

0
0

Česká republika, počas uplynulého víkendu v druhom kole prezidentskej voľby, si rozdielom len niečo viac ako 150 tisíc hlasov vyjadrila za zotrvanie súčasného prezidenta Miloša Zemana v pozícii aj počas druhého funkčného obdobia.

Dňa 26. a 27. januára tohto roka sa Česká republika rozhodovala medzi súčasným prezidentom Milošom Zemanom a jeho vyzývateľom Jiřím Drahošom, ktorý vzišiel po prvom kole voľby.

Napriek podpore všetkých relevantných protikandidátov sa mu nepodarilo presvedčiť dostatok ľudí a Miloš Zeman vyhral a obhájil svoju volenú funkciu prezidenta. Stal sa tak prvým politikom v Čechách, ktorý bol dvakrát zvolený v priamej voľbe za prezidenta.

Kampaň pred druhým kolom volieb

Počas obdobia medzi prvým a druhým kolom volieb sa vrchol kampane sústredil na televízne debaty, ktoré zohrali výrazný rozhodovací prvok. Miloš Zeman účasť v televíznych debatách pred prvým kolom volieb odmietal, potom otočil a ponúkol protikandidátovi až štyri debaty.

Jiří Drahoš z nich využil len dve na televízii Prima a v Českej televízii. Na zvyšných dvoch na televízii Barrandov a televízii NOVA už debatoval Miloš Zeman len s moderátorom, čo pomohlo podporiť mobilizáciu jeho voličov.

Kľúčová bola najmä debata na verejnoprávnej televízii, kedy sa o to postaral najmä výkon moderátorky, ktorá nevynechala žiadnu z kľúčových tém kampane a bola aj dostatočne vyvážená k obom kandidátom na prezidenta.

Na druhú stranu však Jiří Drahoš počas debaty väčšinou odrážal útoky Miloša Zemana, ako aj nevkusná debata na televízii Prima mu tiež nepomohla, čo mohlo byť kľúčové pre jeho nezvolenie.

Výsledky druhého kola prezidentských volieb

Podľa oficiálnych výsledkov volieb bola účasť až rekordných 66,60 percent z oprávnených voličov. Pričom svoj hlas odovzdalo Milošovi Zemanovi až 2 853 390 voličov (51,36 %), čo bolo viac ako pred piatimi rokmi. Jiří Drahoš získal 2 701 206 hlasov, čo je 48,63 %.

Ďalšie kroky kandidátov po voľbách

Miloš Zeman začne svoje druhé funkčné obdobie zložením sľubu 8. marca tohto roku. Miloš Zeman označil svoje víťazstvo za tesné ale jednoznačné, pričom sa podľa svojich vyjadrení pokúsi o spájanie spoločnosti, prvá jeho oficiálna návšteva povedie na Slovensko.

Naopak Jiří Drahoš považuje podporu za zaväzujúcu a spoločenský pohyb vyvolaný jeho kandidatúrou je nutné využiť na zlepšenie života ľudí v Čechách. Z verejného života zatiaľ neplánuje odísť, aj keď formu a spôsob ešte nespresnil.

„Nezvíťazili sme, ale neprehrali sme,“

povedal neúspešný kandidát na prezidenta Jiří Drahoš v reakcii na svoje nezvolenie, pričom dúfa, že energia zmeny nezmizne a on prisľúbil, že sa ju bude snažiť využiť.

Hodnotenia politológov po voľbách

Obaja kandidáti boli výrazne rozdielni, kým Miloš Zeman je považovaný za človeka s väzbami na Rusko, aj keď v kampani sa vyjadroval za transatlantické smerovanie krajiny. Jiří Drahoš je považovaný za prozápadného politika.

Posledné dva týždne výrazne polarizovali spoločnosť, výsledky volieb poukázali na rozpoltenosť českej spoločnosti, kedy tu dnes máme dva tábory, ktoré majú rozdielne pohľady na život a smerovanie krajiny. Toto rozdelenie spoločnosti nemusí byť práve na prospech ďalšiemu vývoju v krajine.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 07/2020: Parlamentný cirkus tesne pred voľbami

Kiež by už bolo po voľbách… povie si určite každý súdny človek pri pohľade na to, čo…