Domov Cestovanie Cestovanie so psíkom. Prečo nie?

Cestovanie so psíkom. Prečo nie?

0
0

Pes je skvelý spoločník ale býva aj často dôvodom, prečo veľa ľudí trávi dovolenku v domácom prostredí. Ak patríte k nim, zamyslite sa, či by ste svojho štvornohého miláčika nemohli zobrať so sebou aj za hranice. Že ste takúto možnosť hneď zamietli? Nerobte to. Cestovanie so zvieraťom si vyžaduje trochu snaženia, ale na druhej strane to nie je nič zložité.

Musí mať pas

V prvom rade, musíte vybaviť vášmu štvornohému miláčikovi pas – Európsky pas spoločenského zvieraťa. Vydá vám ho veterinárny lekár, ktorý má na to poverenie – nájsť takého nie je vôbec zložité, možno má také poverenie aj ten váš, stačí sa len spýtať, prípadne si môžete veterinára vyhľadať aj na stránke www.crsz.sk.

Aby ste takýto pas dostali, musí byť váš psík riadne identifikovaný – teda začipovaný, alebo viditeľne a čitateľne tetovaný (očipovať možno každého psa, tetujú sa len čistokrvné psy).

Do pasu bude veterinár zaznamenávať takmer všetky veterinárne úkony, teda stane sa kompletnou zdravotnou dokumentáciou vášho miláčika.

Zdravotné potvrdenia

Keď hovoríme o zdravotnej dokumentácii, najdôležitejšia vec k tomu, aby ste mohli vycestovať je, aby bol pes zdravý. Vo všeobecnosti platí, že ak cestujete do destinácie v rámci EÚ, stačí ak bude zaočkovaný proti besnote, pričom bude toto očkovanie zaznamenané v pase.

Rozhodne ale odporúčame, aby ste si pred cestou do konkrétneho štátu na internete vyhľadali podmienky daného štátu. Niektoré štáty napríklad môžu vyžadovať veterinárne potvrdenie, že zviera je zdravé a spôsobilé na konkrétnu cestu, staré maximálne pár dní.

Ak máte všetky potrebné zdravotné a identifikačné záznamy, môžete začať zariaďovať cestu.

Do auta klietka a veľa vody

V prípade, že cestujete autom, nemal by to byť žiadny problém. Je však dôležité, aby bol pes v aute riadne zaistený. Pre jeho vlastnú bezpečnosť, ale aj pre bezpečnosť posádky, by nemal behať voľne po aute.

Ideálne je, aby bol zavretý v dostatočne veľkej klietke. No, áno, málokto z nás takto skutočne so psíkom cestuje, že? Upozorňujeme však, že opäť je vhodné zistiť si podmienky prepravy zvierat v krajinách, cez ktoré sa chystáte ísť.

Mohlo by sa stať, že dostanete pokutu, ak vás zastavia policajti. No a, rozhodne myslite na dostatok vody, najmä počas týchto letných mesiacov môže byť cesta autom pre psíkov veľmi vyčerpávajúca.

Ani lietadlo nemusí byť problém

V prípade, že cestujete lietadlom, budete musieť prispôsobiť výber leteckej spoločnosti. Nie všetky totiž umožňujú prepravu psov. Na stránke každej leteckej spoločnosti sa dočítate o všetkých podmienkach.

Vo všeobecnosti, menšie zvieratá (do 8-10 kg) je možné prepravovať priamo na palube lietadla. Psík teda pocestuje s vami ako príručná batožina. Rozhodne však zabudnite, že bude sedieť vedľa vás, prípadne na vašich kolenách.

Každá spoločnosť vyžaduje, aby bolo zviera umiestnené v pevne uzavretom púzdre. Tým musí byť tvrdá klietka (každá spoločnosť má predpísané presné rozmery) alebo mäkká, no vystužená taška pre zvieratá.

Príklady cestovných tašiek pre zvieratá

V lietadle bude pes umiestnený pred vami pod sedadlom, preto je dôležité, aby vaša klietka nepresahovala predpísané rozmery. V prípade tašky je možných pár centimetrov navyše, keďže sa mäkká taška dá stlačiť. Myslite však na to, aby sa psík cítil pohodlne.

Niektoré spoločnosti majú objednávkový systém prispôsobený aj na objednanie prepravy psíka a vtedy je to jednoduché, asi ako keď si k svojej letenke dokupujete batožinu navyše.

Pri iných je však nutné prepravu psíka odkonzultovať priamo s leteckou spoločnosťou, ideálne telefonicky. Môže sa stať, že aj keď si vyberiete spoločnosť, ktorá psíkov preváža, na palube sa už nejaké zvieratko nachádza a vtedy už nemusia povoliť to vaše.

Určite pred cestou žiadajte, aby vám prepravu psíka potvrdili písomne na váš mail. Vyhnete sa tým problémom priamo na letisku.Rezervovanie prepravy psíka by ste mali mať uvedené aj vo vašej objednávke, prípadne na vašom palubnom lístku, podobne ako tam máte uvedené informácie o iných dodatočných službách, ako napríklad batožina navyše či preprava nadrozmernej batožiny.

Preprava psíka týmto spôsobom vás vyjde v závislosti od leteckej spoločnosti na 50-80 eur.

V prípade, že máte väčšieho psíka, jeho preprava bude v niektorých leteckých spoločnostiach možná v podpalubí lietadla.

V tomto prípade je nutnosťou pevná klietka s poriadnym uzamykaním. Psíka je dobré pred cestou „oblbnúť“ stišujúcimi tabletkami, prípadne mu dať tabletky na spanie. O tom sa rozhodne poraďte s vaším veterinárom.

Hľadajte „pet friendly“ hotely

No a už ostáva posledné – zabezpečenie ubytovania. Myslite na to, že nie všetky hotely sú takzvané „pet friendly“ – teda priateľské k domácim zvieratám. Pred svojou cestou je rozhodne potrebné priamo s vami vybraným hotelom komunikovať o možnostiach ubytovania psíka.

Niektoré hotely môžu mať stanovenú veľkosť psíka, ktorú akceptujú, niektoré zas môžu mať vyhradené izby, kde ubytuvávajú hostí so zvieratami a tie sa vám nemusia páčiť.

No a poplatok za ubytovanie psíka je samozrejmosťou. V závislosti od hotela môžete počítať so sumou 10-50 €/noc. A hotovo. Cestovanie s vaším štvornohým miláčikom nemusí byť až také zložité, však?

Martina Milá, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…