Domov Slovensko Cigarety sa zdražovať nebudú

Cigarety sa zdražovať nebudú

0
0

Ministerstvo financií SR na čele s ministrom Ladislavom Kamenickým má snahu dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet.

Komplikácie urobili smeráckemu ministrovi neplánované investície v rámci sociálnych balíčkov, ktoré narúšajú zostavenie rozpočtu na budúci rok.

Čiastočným riešením malo byť zvyšovanie ceny tabakových výrobkov. Zásadne proti je však SNS s Andrejom Dankom.

Zásah do peňaženky

Predseda parlamentu a SNS je zásadne proti zvyšovaniu spotrebnej dane z tabakových výrobkov a vyhlásil, že tento návrh určite nepodporí.

Argumentoval tým, že koaliční partneri neboli o návrhu informovaní a zároveň tento krok považuje za výrazný zásah do peňaženiek bežných ľudí. „SNS žiadne zdražovanie cigariet nepodporí.

Chcem apelovať aj na svojich koaličných partnerov. Nastala situácia, ktorá mňa osobne nahnevala, pretože je verejne oznamované zvyšovanie daní, o ktorých koaliční partneri nevedia nič,“ povedal na tlačovej konferencii rozhorčený Danko.

Danko tému uzavrel

Andrej Danko napokon svoje presadil a tému zdražovania cigariet uzavrel. Problémy so zostavením rozpočtu chápe, no myslí si, že sa treba pozrieť na rezervy, kde štát môže hospodáriť lepšie. Žiadne konkrétne riešenie však nevyslovil.

„My sme si hlavne vyjasňovali pozície. Aj Bélovi Bugárovi (Most-Híd) som vysvetľoval, že je veľký rozdiel deficit štátneho rozpočtu a celkové štátne zadlženie,“ vysvetľoval Danko a avizoval, že Slovensko bez pôžičky nikdy nedostavia diaľnice ani nemocnice.

Robí, čo môže

Minister financií Ladislav Kamenický nemá jednoduchú úlohu. Jeho úlohou je naplniť finančný plán pre stanovenie štátneho rozpočtu, ktorý naplánoval ešte jeho predchodca Peter Kažimír.

„Ako minister financií som zodpovedný za to, že pripravujeme rozpočet na budúci rok. Tento príjem, ktorý je vo výške 101 miliónov eur, mal pomôcť zostavovaniu rozpočtu na budúci rok.

Matematika nepustí, musíme hľadať priestor na to, ako rozpočet zostaviť,“ uviedol Kamenický.

Bugár situáciu chápe

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár je k návrhu na zvyšovanie spotrebnej dane z tabakových výrobkov tolerantnejší. Zástupca maďarskej menšiny v koalícii argumentoval tým, že cigarety aj alkohol k životu ľudia nepotrebujú, preto zvýšenie spotrebnej dane nepovažuje za nič tragické.

Hovoril však aj o ďalších návrhoch, ktoré sa týkajú minimálnej mzdy či dôchodkov, ktoré sú nepremyslené a zaťažujú štátny rozpočet.

Denis Ruščák, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…