Domov Zahraničie Ďalší policajtom usmrtený černoch

Ďalší policajtom usmrtený černoch

0
0

Po tom, čo sa po celých Spojených štátoch, ale aj inde vo svete, rozpútali násilné protesty odsudzujúce policajný zásah, pri ktorom prišiel o život Afroameričan George Floyd, musia americké úrady riešiť ďalšiu obeť policajného zásahu.

Tentokrát sa tragédia odohrala v Atlante. Miestni zasahujúci policajti tu zastrelili občana čiernej pleti, ktorý kládol odpor pri zatýkaní po tom, ako bol podozrivý z jazdy pod vplyvom alkoholu.

Zábery z kamery, ktorú majú policajti pripevnenú na tele, ukazujú, ako 27-ročný Rayshard Brooks spolupracoval s dvoma bielymi policajtmi, ktorí ho našli spať v aute, ktorým blokoval cestu pri reštaurácii Wendy’s.

Neskôr sa mu snažili nasadiť putá, no muž sa pokúsil utiecť. Úrady objasnili, že Brooks vzal jednému policajtovi taser a bežal preč.

Zábery z bezpečnostnej kamery reštaurácie ukazujú, ako bežiaci Brooks namieril na policajta nejaký predmet, pričom muž zákona vytiahol zbraň a vystrelil. Brooks neskôr zomrel.

Zastrelený muž bol otcom štyroch detí a v piatok oslavoval narodeniny jednej z jeho dcér. Policajt Garrett Rolfe dostal výpoveď a jeho kolega Devin Brosnan pracuje v „obmedzenom režime“.

Šéfka polície Erika Shields po incidente odstúpila. Zákrok policajtov skritizoval aj okresný prokurátor.

„Nezdá sa, že by Brooks predstavoval pre niekoho hrozbu, a tak sa zdá neprimerané, že to eskalovalo k jeho smrti,“ povedal Paul Howard pre televíziu CNN a podotkol, že „toto nie je ten druh rozhovoru a incidentu, ktorý by mal viesť k niečej smrti“.

V sobotu ráno sa konala pred reštauráciou demonštrácia, v rámci ktorej protestujúci zablokovali dopravu a podpálili reštauráciu, pred ktorou Brooks zomrel.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…