Domov Cestovanie Aljaška: ľadová exotika

Aljaška: ľadová exotika

0
0

Aljaška nepatrí práve k vyhľadávaným dovolenkovým destináciám. Napriek tomu, že si exotiku predstavujeme celkom ináč, aj Aljaška v sebe ukrýva množstvo zaujímavostí, ktoré by sme o tejto zamrznutej krajine mali vedieť.

Základné informácie

Aljaška je najsevernejším štátom USA. Jej pobrežie spája Severný ľadový oceán, Beringovo more a Tichý oceán. Celková dĺžka jej pobrežia je viac ako 10 tisíc kilometrov.

Z jej polohy vyplýva aj jej názov. Slovo Aljaška pochádza z Aleutského slova „Alaxsxaq“, ktoré sa prekladá ako „objekt, ku ktorému je priamo smerovaná sila mora“.

Rozprestiera sa na území o veľkosti viac ako 1 700 000 km2, no žije tu len okolo 700 tisíc obyvateľov. Až 99 % jej územia je totiž neobývaných. Hustota zaľudnenia predstavuje 1 obyvateľa na 4 km2.

Týmito číslami predstavuje najväčší, ale zároveň najmenej zaľudnený štát v Spojených štátoch. Najväčším mestom je Anchorage, ktoré je zároveň jej ekonomickým a dopravným centrom.

Počet obyvateľov tohto mesta sa pohybuje okolo 300 tisíc. Hlavným mestom je však Juneau, ktorého počet obyvateľov je až 10-krát menší. Do hlavného mesta však žiadna cesta nevedie.

Jediným spôsobom dopravy do neho je buď loď, alebo lietadlo. To však nepredstavuje žiadny problém, keďže na Aljaške je každý 58. človek pilotom.

Objavenie, osídlenie, odkúpenie

O pôvodom obyvateľstve Aljašky sa nezachovalo dostatočné množstvo prameňov, ktoré by hovorili o ich spôsobe života. Išlo o Indiánov, ktorí nepoznali písmo.

Vieme však, že keď na toto územie dorazili prví Európania, Aljaška už bola osídlená pôvodným obyvateľstvom. Prvým Európanom na tomto území bol dánsky moreplavec Vitus Bering, ktorý sa plavil po Sibíri v službách ruského cára Petra Veľkého v roku 1741.

Po objavení začali Rusi túto zem kolonizovať a zakladali si tu prvé osady. Prvá vznikla v roku 1784 a založili ju lovci veľrýb a tiež predajcovia kožušín. Rusi v nej kvôli svojej polohe a náročným klimatickým podmienkam nenachádzali využitie.

Územie bolo úplne závislé od podpory Ruska, čo pre Rusko predstavovalo ekonomické problémy. V roku 1866 preto vtedajší ruský minister financií navrhol cárovi Aljašku predať a viac ju finančne nepodporovať.

Ich ponuku napokon prijali Američania. Išlo o sumu 7,2 milióna dolárov. Po uzavretí dohody sa 18. októbra 1867 stala Aljaška oficiálne majetkom USA a 3. januára 1959 sa zapísala do zoznamu ako 49. štát Spojených štátov. V súčasnosti je Aljaška najväčším štátom USA.

Krajina ľadovcov, vulkánov

Aljaška je krajinou ľadovcov aj vulkánov. Nájdete tu viac ako 100 tisíc ľadovcov, ktoré pokrývajú 5 % jej územia. Okrem nich sa tu nachádza viac ako 100 stále aktívnych sopiek.

Aj v dôsledku nich je na Aljaške zvýšené riziko vzniku zemetrasení. Každoročne sú obyvatelia krajiny vystavení aj viac ako 5-tisícom otrasom zeme. Trom najväčším bola Aljaška vystavená v priebehu 8 rokov.

9. marca 1957 ju zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 9,1 stupňa. Sopka, ktorá sa po 200 rokoch prebudila na ostrove Umnak poriadne rozhýbala zem a vyvolala aj obrovské cunami, ktoré pocítili aj na Havaji.

Ďalšie prišlo 28. marca 1964 a bolo ešte o čosi silnejšie. Zemetrasenie so silou 9,2 stupňa Richterovej stupnice usmrtilo až 125 obyvateľov a spôsobilo obrovské škody na majetkoch.

Ani nie po roku od tohto zemetrasenia, vo februári 1965 prišlo ďalšie so silou 8,7 stupňa, ktoré takisto vyvolalo obrovské viac ako 10-metrové cunami. Za posledné roky sa však silné zemetrasenia v krajine neobjavili.

Prírodné krásy

Okrem množstva ľadovcov a vulkánov je Aljaška plná aj jazier a vysokých vrchov. Celkovo sa v krajine nachádza okolo 3 milióny jazier, no len malý zlomok z nich je aj pomenovaných. Najväčším jazerom Aljašky je Illiama a jeho rozloha je 2 600 km2.

Aljaška je plná prekrásnych jazier.

Pokiaľ nepatríte medzi veľkých otužilcov, kúpanie v ňom vám neodporúčame. Okrem toho, že ide o jazero, ktoré je ľadovcovo‑tektonického charakteru, voda v ňom je poriadne studená a pochádza z roztopeného snehu.

Jazero je však ideálnym miestom na lov lososovitých rýb. Aljaška sa tiež môže pýšiť množstvom pohorí. Ich celkový počet je 14. Najvyšší bod v sebe ukrýva Aljašské pohorie.

Ide o vrch Mount McKinley, ktorého nadmorská výška je až 6 194 m. n. m. Ide zároveň o najvyšší vrch celých Spojených štátov. Celkovo až 17 z 20 najvyšších vrchov Spojených štátov nájdete práve na magickej Aljaške. O zaujímavosti krajiny hovorí aj množstvo národných parkov a chránených území.

Pozorovanie polárnej žiary

Aljaška je tiež ideálnym miestom pre pozorovanie polárnej žiary. Najlepšie podmienky sú z okolia mesta Fairbanks, v ktorom môžete polárnu žiaru sledovať okolo 240 dní v roku.

Mestečko Fairbanks.

Ak ste odhodlaný toto pozoruhodné divadlo sledovať práve z Aljašky, vyberte sa sem v rozmedzí augusta a apríla. Najlepšie sledovateľná je však práve v marci, kedy počasie nie je až tak chladné a dni sú dlhšie.

Polárna žiara.

Nekonečný deň aj noc

Ďalším úkazom, ktorý možno sledovať na Aljaške je veľmi dlhý deň, po ktorom zas nasleduje obdobie tmy. Všetko začína 10 mája, kedy slnko vyjde na obzor a nezapadne počas nasledujúcich 3 mesiacov.

Po tom ako zas zapadne, už nastáva 2-mesačná tma. Práve vďaka obdobiu, kedy slnko nezapadá sa mimoriadne darí pestovaniu zeleniny. A to nie len takej obyčajnej.

Vďaka dlhým dňom sa tu často stáva, že zelenina dorastá do obrovských rozmerov. Na Aljaške bola vypestovaná rekordná kapusta, ktorá vážila 42,6 kg.

Zaujímavosti

Keď sa povie Aljaška, mnohým napadne medveď. Niet divu. Veď na Aljaške pripadá 1 medveď na 21 ľudí. Ak by ste si však medveďa chceli odfotiť, pozor na zákony.

Na Aljaške je totiž nelegálne zobudiť medveďa zo zimného spánku kvôli tomu, aby ste si ho mohli odfotiť. Možno vás na Aljašku priláka informácia, že ide o jediný štát, ktorý nevyberá daň z predaja.

Tipnete si ktorý šport, je na Aljaške považovaný za národný? Sú to práve psie záprahy, ktoré boli v minulosti jediným spôsobom dopravy. Dnes už ide o druh zábavy a tiež najväčšie športové podujatie štátu.

O extrémne nízkych teplotách zrejme hovoriť ani netreba. Ak však hľadáte motiváciu, mali by ste vedieť, že každý nový obyvateľ, ktorý je ochotný pracovať, dostane od štátu peniaze, keďže populácia Aljašky stále klesá.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Najzaujímavejšie cesty sveta

puma, foto: depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…