Domov Slovensko Dankova pozvánka nebola na mieste

Dankova pozvánka nebola na mieste

0
0

Na nedávnej návšteve Bieloruska predseda parlamentu Andrej Danko vyslovil prianie, že by na oslavách SNP v Banskej Bystrici rád videl práve bieloruskú hlavu štátu Alexandra Lukašenka. Týmto pozvaním sa dopustil diplomatického prešľapu, na ktorý reagovala i prezidentka Zuzana Čaputová, či premiér Peter Pellegrini.

Predseda národniarov trvá na tom, že pozvanie Alexandra Lukašenka na oslavy SNP nie je žiadnym prešľapom. Cez hovorcu strany Tomáša Kostelníka sa nechal počuť, že by nešlo o oficiálnu návštevu prezidenta, ale o pozvanie na konkrétne podujatie.

„V prípade, že pán Lukašenko akceptuje pozvanie, predseda parlamentu Andrej Danko ho prijme ako svojho osobného hosťa,“ tlmočil Dankove slová hovorca.

Alexander Grigorievič Lukašenko

Je prezidentom Bieloruska nepretržite už od roku 1994. Mnohými európskymi krajinami je považovaný za posledného európskeho diktátora.

Bol na strane Gennadija Janajeva počas augustového puču 1991 proti Gorbačovovým reformám v ZSSR. Nebol zástancom rozpadu ZSSR ani vzniku nezávislého Bieloruska.

V minulosti sa netajil priateľskými vzťahmi s diktátormi Muammarom Kaddáfím či Sadámom Husajnom. Vrúcne vzťahy udržuje aj s KĽDR.

Prezidentka má právo reagovať

Paradoxne, reakcia prišla práve po tom, čo traja najvyšší ústavní činitelia minulý týždeň obnovili podpisom deklaráciu o zahraničnej politike.

„Prezidenta by mal pozvať prezident republiky,“ povedala Čaputová a doplnila, že verí, že týmto prezidentovi Lukašenkovi vyslala jasný signál, že pozvanie nešlo priamo od prezidentky.

Slová o tom, že najvyšší ústavní činitelia majú na zahraničnú politiku odlišný pohľad, tak zdá sa, platia naďalej. Prezidentka argumentovala aj tým, že nepozývala hlavy štátov ani susedných krajín, ktoré navštívila v rámci svojich úvodných zahraničných ciest.

Pellegrini má jasno

„Pani prezidentka sa vyjadrila jasne, a tým pádom to pravdepodobne veľmi jasne uchopí aj veľvyslanectvo a príslušné diplomatické kanály odovzdajú posolstvo,“ povedal Pellegrini a zároveň doplnil, že je to záležitosť prezidentky a predsedu NR SR.

Pravdou však je, že aj predseda vlády Pellegrini sa na návšteve Ruska pred pár týždňami vyslovil, že by bol rád, keby sa ruský prezident Vladimir Putin zúčastnil osláv 75. výročia SNP.

Márnomyseľná dáma

Ak by šlo o pozvanie hlavy štátu inej krajiny, možno by táto kauza nevznikla. Renomé bieloruského prezidentka je však predsa len „poškvrnené“.

Po tom, čo sa Lukašenkovi dostalo posolstvo našej prezidentky, vyjadril svoje rozhorčenie nad Dankovou nepripravenou pozvánkou a do Bratislavy odkázal, že na takéto návštevy prezident nechodí.  „Predsedovi parlamentu naozaj neprislúcha pozývať na návštevu prezidentov.

To je úloha hlavy štátu. Ale keď už Andrej Danko takýto diplomatický prešľap urobí, ešte horšie ako nereagovať na to, je prilievať olej do ohňa,“ uviedol politický analytik Eduard Chmelár, ktorý si myslí, že prezidentka reagovala svojim egom márnomyseľnej dámy, čím Bielorusov urazila.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…