Domov Zahraničie Debaty o budúcnosti Európy: Slovensko deklaruje pevnú transatlantickú orientáciu

Debaty o budúcnosti Európy: Slovensko deklaruje pevnú transatlantickú orientáciu

0
0

Minulý týždeň mal na pôde Európskeho parlamentu kľúčový prejav slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý sa zúčastnil plánovej debaty o budúcnosti Európy.

Ešte minulý rok začal Európsky parlament sériu diskusií o budúcnosti Európy, v rámci ktorých postupne prezentujú svoje vízie jednotliví predstavitelia európskych členských štátov.

Samotné diskusie sa začali ešte v januári 2018 a budú pokračovať aj tento rok. Cieľom týchto debát je usporiadať demokratické a otvorené fórum, na ktorom môžu európski lídri spoločne rokovať a predložiť svoju víziu budúcnosti Európskej únie.

Doterajšie témy diskusií o budúcnosti Európy

Doteraz v rámci diskusií vystúpilo 18 európskych lídrov, vrátane slovenského premiéra Petra Pellegriniho, ktorí v Európskom parlamente predstavili svoju vlastnú víziu o budúcom smerovaní Európskej únie.

Každý z vystupujúcich akcentoval svoju osobnú víziu, snažil sa zdôrazňovať svoje vlastné štátne priority, kde by bolo vhodné dosiahnuť lepší rozvoj Únie.

Počas doterajších vystúpení sa akcentovali otázky súvisiace so zahraničnou a bezpečnostnou politikou, hospodárskou a menovou úniou, ale aj sociálne aspekty fungovania Európskej únie.

Konkrétne sa do popredia dostali otázky migračnej politiky, európskej obrany, problémy so zmenou klímy, či viacročný finančný rámec.

Diskusie o budúcnosti Európy

V súvislosti s mnohými výzvami, ktorým čelí Európska únia v posledných rokoch sa v októbri 2017 predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani rozhodol usporiadať kľúčové debaty so všetkými lídrami členských štátov EÚ tak, aby dostali priestor a vyjadrili svoju víziu budúcnosti Európskej únie.

Prejav Petra Peleginiho v Európskom parlamente

Minulý týždeň sa do debaty zapojil aj slovenský premiér Peter Pellegrini, ktorý 12. marca vystúpil v Európskom parlamente v Štrasburgu. Prejav začal odvolaním sa na výročie nežnej revolúcie, kedy sa Slovensko pred 30 rokmi vybralo cestou demokracie.

Čoho výsledkom je, že Slovensko má dnes podľa neho jasné ukotvenie v rámci Európskej únie a tiež aj NATO. Zdôraznil, že k členstvu v EÚ nie je pre Slovensko iná alternatíva.

Oprel sa aj o víziu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, kedy zdôraznil nutnosť zvýšenia a budovania kapacít v oblasti obrany celej EÚ.

Tu Slovensko podporuje nielen PESCO, teda Stálu štruktúrovanú spoluprácu v oblasti bezpečnosti a obrany, ale zároveň zdôraznil vzájomné dopĺňanie sa medzi EÚ a NATO.

Medzi hlavné odkazy jeho prejavu by sme mohli zahrnúť aj úsilie o zabezpečenie sociálnej a ekonomickej súdržnosti EÚ, kedy je potrebné obmedziť rozdiely medzi východom a západom Únie. Zdôraznil, že práve Slovensko by chcelo byť medzi najintegrovanejšími krajinami EÚ.

Reakcie na Pellegriniho prejav

Na prejav Pellegriniho bolo viacero reakcií, viackrát sa opakovala z úst poslancov obava zo slobody tlače a korupcie na Slovensku, najmä v kontexte s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyzval na znižovanie konfrontácie medzi krajinami Vyšehradskej štvorky a EÚ.

Jeden z poslancov poukázal na nutnosť vymedzenia sa súčasného premiéra voči tomu predchádzajúcemu, kedy práve Pellegriniho považujú za toho, ktorý prezentuje nové Slovensko. Počas mesiaca marec by mal ešte vystúpiť slovinský premiér Miro Cerar.

jus, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…