Domov Ekonomika Dlhy domácností prudko rastú, nemusí to dobre dopadnúť

Dlhy domácností prudko rastú, nemusí to dobre dopadnúť

0
0

Rast úverov na bývanie na Slovensku je už šesť rokov najvyšší v celej únii. V pomere k príjmom sa dlh domácností za posledných desať rokov zdvojnásobil. Zvyšuje sa tak riziko úverovej pasce, do ktorej môžu ľudia spadnúť pri strate práce alebo pri zvýšení úrokových sadzieb z úverov.

Domácnosti na Slovensku sa zadlžujú viac ako je únosné. Už šesť rokov po sebe rastú u nás úvery na bývanie najrýchlejšie spomedzi všetkých 28 krajín EÚ.

Fakt, že ľudia u nás nachádzajú v dlhoch stále väčší pôžitok ukazuje aj rast spotrebiteľských úverov. V tomto úverovom segmente patríme medzi štvrtinu najrýchlejšie sa zadlžujúcich krajín v únii.

Vyplýva to z údajov Eurostatu, oficiálneho štatistického úradu EÚ a z analýzy slovenského finančného sektora za minulý rok z dielne Národnej banky Slovenska (NBS).

Zadlženosť domácností na Slovensku sa od poslednej svetovej ekonomickej krízy, ktorá začala v roku 2009, takmer zdvojnásobila. Kým vtedy bol podiel dlhov domácností k ich príjmom zhruba 37 %, dnes je to už takmer 65 %.

Donedávna ešte opatrní Slováci sa tak stali najzadlženejšou krajinou vo V4, kam okrem nás patria aj susedné Poľsko, Česko a Maďarsko.

Nadmerné dlhové tempo

NBS, ktorá má na starosti dohľad nad finančným trhom, teda aj nad bankami a úvermi, varuje, že ak to takto bude pokračovať, problémy môžu mať nielen domácnosti ale aj celá slovenská ekonomika.

„Dlh domácností rastie v súčasnosti príliš rýchlo – dokonca rýchlejšie ako ich príjem a toto tempo možno považovať za nadmerné. Tento vývoj aj naďalej zvyšuje citlivosť zadlžených domácností na prípadný negatívny vývoj domácej ekonomiky,“ varujú analytici centrálnej banky.

Ak dlhy domácnosti prirovnáme k hrubému domácemu produktu, teda k celkovej produkcii tovarov a služieb v ekonomike, dostávame sa na úroveň 40 %. „Nepriaznivé dopady na ekonomický rast sa začínajú objavovať pri zadlžení 30 % k HDP.

Hranica 60 % zadlženosti už indikuje pomerne vážnejšie riziko finančnej krízy,“ povedal pre portál investujeme. sk hlavný analytik TopForex Peter Bukov.

Riziká úrokov a práce

Ku kritickej hranici sa môžeme pri nastolenom tempe dostať už v priebehu niekoľkých rokov. Domácnostiam by v takom prípade hrozila úverová pasca s viacerými rizikami.

„Prvým je riziko nárastu úrokových sadzieb, ktoré pri veľkom podiele úverov zvýši ich mesačné splátky,“ povedal pre HN Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas.

Druhým rizikom podľa neho je to, že „ak sa zmení situácia na pracovnom trhu, môže rásť skupina ľudí, ktorí nebudú vládať splácať načerpané úvery“. Po strate zamestnania totiž príjem automaticky klesá.

Na riziká prudkého rastu zadlžovania domácností upozorňujú aj zahraničné inštitúcie, ako je Európska centrálna banka alebo Medzinárodný menový fond.

„Ratingová agentúra Standard & Poor’s naznačila, že môže zvážiť zhoršenie ratingu Slovenskej republiky v prípade, ak bude rýchly rast retailových úverov naďalej pokračovať,“ varuje vo svojej analýze NBS.

To by mohlo viesť k predraženiu financovania štátneho dlhu, a tým k zvýšeniu neproduktívnych výdavkov štátneho rozpočtu a zníženiu priestoru pre potrebné financie do školstva, zdravotníctva či na dopravu.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…