Domov Komentáre DOSTÁL: Prečo treba zmeniť súdnu mapu

DOSTÁL: Prečo treba zmeniť súdnu mapu

0
0

V parlamente neprešli prvým čítaním tri zo štyroch návrhov zákonov, ktoré majú prekresliť slovenskú súdnu mapu. Dôležitá súčasť reformy súdnictva je vážne ohrozená. Nič ale ešte nie je stratené.

Podstatou reformy je vytvorenie väčších súdnych obvodov, v rámci ktorých sa vytvoria predpoklady pre špecializáciu sudcov a náhodný výber sudcu. Väčšie súdne obvody znamenajú, že sa veci budú prerozdeľovať medzi viac sudcov ako dnes.

To umožní, aby sa sudcovia v rámci jednotlivých súdnych agend (občianskej, rodinnej, obchodnej a trestnej) viac špecializovali. Tak ako deľba práce vo všeobecnosti aj v rozhodovaní súdov je špecializácia cestou k vyššej kvalite.

K lepšiemu rozhodovaniu sudcov, k lepšie odôvodneným rozsudkom, k rozhodnutiam, ktoré budú menej často rušené a menené odvolacími súdmi. A tým aj k väčšej predvídateľnosti súdnych rozhodnutí.

Náhodný výber je zasa dôležitým protikorupčným opatrením. Keď sa niekto obracia na súd, nemal by vopred vedieť, ktorý sudca, alebo ktorý senát jeho vec dostane. Väčší náhodný výber sťažuje možnosť ovplyvňovania súdnych rozhodnutí.

Malé súdne obvody neumožňujú dostatočnú špecializáciu a zabezpečujú len obmedzený náhodný výber sudcov. Napriek úpravám pôvodného návrhu súdnej mapy boli tieto zámery naplnené v štyroch návrhoch zákonov, s ktorými do parlamentu prišla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. A to vo vzťahu k okresným súdom, k súdom v Bratislave a Košiciach, aj k odvolacím súdom.

Neschválenie troch z nich situáciu komplikuje, legislatívny proces v NR SR však naďalej poskytuje možnosti, ako zreformovať nielen okresné súdy, ale aj súdy v dvoch najväčších mestách a odvolacie súdy. A zo strany vládnej koalície by bolo zodpovedné pokúsiť sa o to.

Reforma súdnej mapy je dôležitá. Nielen pre tie milióny eur z Plánu obnovy, ale predovšetkým preto, že je to cesta k rýchlejšiemu, efektívnejšiu, ale najmä kvalitnejšiemu a spravodlivejšiemu rozhodovaniu súdov.

Ondrej Dostál, poslanec NR SR (SaS/OKS)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 29-30/2022: Prezidentka vyzvala Hegera na riešenie krízy

Toto leto nám uhorková sezóna rozhodne nehrozí. Vládna koalícia sa nám stará o „zába…