Domov Cestovanie Dubaj ako ho pravdepodobne nepoznáte

Dubaj ako ho pravdepodobne nepoznáte

0
0

Dubaj sa nachádza v Spojených arabských emirátoch a je zároveň najľudnatejším mestom tejto arabskej krajiny. Predstavuje akýsi mix tradičnej arabskej kultúry a luxusu. Ukrýva v sebe omnoho viac ako si môžete myslieť.

Keď sa povie Dubaj asi každý Slovák si hneď predstaví luxus, modernú architektúru, bohatých šejkov a všetko to, čo sa objavuje takmer na každej fotografii tohto mesta.

Mrakodrapy, pláže a umelo vytvorené ostrovy však ani zďaleka nie sú to jediné, čo toto zaujímavé mesto ukrýva.

Luxus na každom kroku

Začneme tým, čo je pre Dubaj charak- teristické a čím je najviac príznačný. Je to samozrejme luxus a bohatstvo. V prvom rade je to neprehliadnuteľný mrakodrap Burj Khalifa, ktorý je zároveň najvyšším mrakodrapom na svete.

Burj Khalifa

Výhľad, ktorý sa vám naskytne z najvyšších poschodí je neodolateľný a určite si ho zamiluje každý, kto sem zavíta. V budove sa nachádza luxusný Armani hotel, kancelárske priestory, drahé reštaurácie, mešita a množstvo „naj“, ktoré budova ukrýva. Na výstavbu tejto 164-poschodovej budovy bolo použitých 1,5 miliardy USD.

Keď sme pri bohatstve, nesmieme zabudnúť spomenúť trhy, ktoré sa blyštia zlatom. Obchodníci ponúkajú čisté zlato v podobe náhrdelníkov a náramkov, ktoré vám vyrazia dych. Nehovoriac o tom, že druhýkrát vám ho vyrazí aj pohľad na ich cenu.

Keď sme pri vysokých cenách spomenúť by sme mali aj 7-hviezdičkový hotel Burj Al Arab, ktorý ponúka kráľovské apartmány, podmorskú reštauráciu či ostatné výstrelky najmodernejšej doby, ktoré nás Slovákov zavedú niekoľko rokov dopredu.

Burj Al Arab

Jumeirah Mosque

Prejdime teraz k pamiatkam, ktoré pripomínajú, že Dubaj okrem modernej architektúry ukrýva aj pamiatky, ktoré sa zachovali z minulosti. Jednou z najznámejších pamiatok v Dubaji je mešita Jumeirah.

Je najznámejšou, najväčšou a najfortografovanejšou mešitou v Dubaji. Táto mešita je zároveň prvou mešitou v Spojených arabských emirátoch, ktorá bola sprístupnená verejnosti a teda do nej vstúpiť môžu aj nemoslimovia.

Zmestí sa do nej až 1 200 ľudí, ktorí hneď pri príchode zistia, že prívlastok „jumeirah“ čo znamená krásny si skutočne zaslúži. Mešita bola postavená v rokoch 1975 až 1978 zo slonovinového vápenca v stredovekom štýle.

Jumeirah Mosque

Ak si naplánujete prehliadku tejto budovy nezabudnite, že musíte dodržať predpísaný dresscode. Pre ženy je to pokrývka hlavy, ktorá je k dispozícii aj pri vstupe, zahalené plecia a tiež nohy.

Ani mužov sem v šortkách rozhodne nepustia. Dlhé nohavice sú nevyhnutnosťou. Pred vstupom dnu je však potrebné vyzuť sa. Po dodržaní týchto pravidiel vám už nik nezakáže nahliadnuť do jej útrob.

Bastakia Quarter

Dubajská štvrť s názvom Bastakia je jednou z najkrajších pamiatok kultúrneho dedičstva v tomto modernom meste. Postavená bola koncom 19. storočia. Počas putovania touto štvrťou narazíte na množstvo pamiatok, ktoré vás zavedú do úplne iného sveta ako tie, ktoré sme spomenuli v úvode.

Veľmi fascinujúcou pamiatkou je múzeum, ktoré sa nachádza v pevnosti Al Fahidi. Tá bola postavená už koncom 18. storočia s cieľom chrániť Dubaj pred nechcenými návštevníkmi.

Rekonštrukcia prebehla v roku 1993 a dnes je miestom, na ktorom si môžete pozrieť to najcennejšie dedičstvo. Úžasnú atmosféru v tejto štvrti ponúka aj čajový dom Basta Art Café. Ponúka posedenie pri pravom arabskom čaji alebo káve na nádvorí.

Okrem toho v tejto štvrti nájdete množstvo galérií, ktoré ukrývajú sochárske a maliarske umenie miestnych a medzinárodných umelcov.

Al Fahidi

Archeologické nálezisko Jumeriah

Archeologické nálezisko Jumeriah je pamiatkou, ktorej vznik sa datuje do 9. až 11. storočia. Prvé nálezy boli objavené v roku 1969. Našli sa tu pozostatky obytných domov, mešít a tiež rôzne keramické, bronzové a kamenné predmety pochádzajúce zo staroveku.

Nálezy z tohto miesta predstavujú dôležitú súčasť objavovania rannej islamskej viery. Predmety, ktoré tu archeológovia objavia sú umiestnené v spomínanom múzeu a milovníci histórie si ich môžu detailne prezrieť.

Kresťanské kostoly v centre Islamu

Okrem množstva mešít, ktoré v meste nájdete sa nezabudlo ani na kresťanov. Pre nich sa v meste nachádza množstvo kostolov a katedrál. Jedným z nich je Kostol sv. Márie, ktorý založil arabský šejk.

Zmestí sa do neho až 1 700 veriacich, pre ktorých začal slúžiť v roku 1989. Nádherný je aj ortodoxný kostol Gregora Arménskeho, Katolícky kostol sv. Františka z Assisi a množstvo iných kostolov a katedrál, ktoré sú určené pre nemoslimov.

Nádherné pláže priamo v centre

Keď ste už absolvovali prehliadku mesta s jeho dominantami, určite vám príde vhod odpočinok na nádherných dubajských plážach. V meste ich nájdete hneď niekoľko.

Niektoré patria priamo k hotelom, no veľa z nich je určených širokej verejnosti. Krása v podobe bieleho piesku, azúrového mora a paliem s výhľadom na dominanty mesta. Skutočne pohľad pre bohov.

Pri ich návšteve však opäť nezabúdajte, že ste v islamskej krajine s množstvom zákazov a obmedzení. Dámy sa smú opaľovať len v bikinách alebo plavkách. Nikdy nie bez nich a ani v spodnej bielizni.

Počas kúpania si však pozor dávajte na medúzy, ktorých skutočne nie je málo. Takisto si dávajte pozor na veľké vlny, keďže more zvykne byť dosť často rozbúrené.

Čo robiť, aby ste sa vyhli väzeniu?

Prvou dôležitou informáciou najmä pre fajčiarov je to, že by ste v tejto krajine mali zabudnúť na elektronické cigarety. Pokiaľ sa budete snažiť preniesť elektronickú cigaretu do tejto krajiny veľmi ľahko sa môže stať, že o ňu prídete už na hraniciach.

Ďalšou užitočnou informáciou pre Slovákov sú obmedzenia v konzumácii alkoholu. Spodná hranica užívania alkoholu je rovnaká ako u nás. V každom prípade však zabudnite na pitie alkoholu na verejnosti.

Najprísnejšie zákony sa vzťahujú na užívanie drog. Tresty smrti za užívanie ilegálnych látok nie sú ničím výnimočným. V tejto súvislosti by ste mali obmedziť aj prevážanie veľkého množstva liekov proti bolesti.

V prípade, že ste si Dubaj vybrali ako destináciu na medové týždne alebo patríte medzi zaľúbené páriky aj na vás sa vzťahujú obmedzenia. Na bozkávanie a maznanie na verejnosti radšej zabudnite, ak nechcete skončiť v arabskom väzení.

Ak sa chcete dotýkať zvoľte radšej obyčajné držanie rúk. Za to by vás v tejto konzervatívnej krajine nemal nik napomenúť.

puma, foto: depositphotos, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …