Domov Prominenti VIDEO: Elán sa pustil do bulváru, rádiá mu vystavili stopku

VIDEO: Elán sa pustil do bulváru, rádiá mu vystavili stopku

0
0

Najnovšia pieseň skupiny Elán vyvolala vášnivé reakcie. Nejde však o dielo, ktoré by si získalo fanúšikov bez ohľadu na vek, pohlavie či hudobné preferencie ako je to u notoricky známych hitov ako Sestrička z Kramárov, Zaľúbil sa chlapec či Smrtka na Pražskom orloji. Pieseň Bulvárne krysy je z celkom iného súdka a reakcie na ňu sú veľmi rozpoltené.

Elánovská novinka Bulvárne krysy z najnovšieho albumu Najvyšší čas už samotným názvom naznačuje, že nepôjde o žiadnu romantickú baladu.

Skupina ale najmä jej hlavný protagonista Jozef Ráž prostredníctvom nej útočí na novinárov, predovšetkým bulvárnych, ktorí mu nedajú spávať, pretože za každú cenu hľadajú senzácie. Striehnu však, podľa textu piesne, len na to zlé, čo sa ľuďom nepodarí.

Pištolou proti novinárom

Už samotný text piesne je na dobrú „elánovku“ pomerne tvrdý, vášne však vzplanuli najmä po uverejnení videoklipu k nej. V ňom Elánisti tvrdia, že s bulvárom treba spraviť raz a navždy poriadok.

„Myslím, že je najvyšší čas na deratizáciu,“ hovorí v klipe svojim kolegom Ráž. Členovia kapely teda v klipe unesú štvoricu bulvárnych novinárov a keď im v opustenej budove dajú z hláv dole kukly, Jožo Ráž na nich mieri zbraňou.

Na to na nich Vašo Patejd „vystrelí“ z vodnej pištole a celá kapela sa na tom dobre zabáva, čím klip končí.

Nevhodný čas, nevhodný klip

Veľká vlna kritiky sa na Elán zniesla najmä pre to, že naša spoločnosť sa ešte stále nespamätala z minuloročnej vraždy novinára, a takýto typ „humoru“ je podľa mnohých cez čiaru.

Kapela síce v závere klipu zverejnila text: „Tvorcovia si vysoko vážia a rešpektujú všetky osoby pracujúce v mediálnej oblasti, prinášajúce relevantné informácie so zreteľom na celospoločenské záujmy, skladba a klip sú namierené výlučne voči bulvárnym médiám, ktoré so serióznou žurnalistikou nemajú nič spoločné“, no ani to jej nepomohlo.

Väčšina slovenských rádií už informovala, že túto pieseň od jednej z našich najlepších hudobných skupín do éteru nikdy nepustí. A búria sa rovnako aj fanúšikovia na sociálnych sieťach. Nie však všetci.

Pravda sa dnes nenosí?

Zatiaľ čo niektorí, podľa vlastných slov, „s Elánom končia“ pretože „práve prerazili dno“, iní sú v ich názore na bulvárnych novinárov s nimi za jedno a dielo kvitujú s tým, že „konečne niekto povedal pravdu“.

Mnohí sa ich zastávajú a podľa nich kriticky reagujú najmä „trafené husy“. Podľa komentárov pod pesničkou Elán týmto songom a videoklipom „udrel klinček po hlavičke“ a diskutujúci sa pýtajú, či sa na Slovensku nemôže povedať pravda, či dokonca, či je to trestné.

Bulvár vs. Celebrity

Dôvod prečo podobný song vznikol netreba hľadať ďaleko. Je všeobecne známe, že pokiaľ je človek len trochu známy o spoločnosť bulváru má postarané.

Samotný Jožo Ráž má s ním bohaté skúsenosti, a to aj za posledný rok. Minulé leto uverejnil istý slovenský bulvárny denník fotky Joža Ráža, ako si v objatí vykračuje s neznámou blondínkou z jednej z bratislavských reštaurácií.

Ako sa médiám podarilo zistiť, neznámou bola prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Mária Trstenská, ktorá sa okrem iného spomína aj v súvislosti s niektorými kauzami kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera.

Aj jej meno sa napríklad spomína v konverzáciách podnikateľa z neslávne známej aplikácie Threema. Ešte predtým mal zas trpkú skúsenosť s médiami spevákov syn, ktorý sa v novoformujúcej sa vláde Petra Pellegriniho mal stať ministrom vnútra.

Z toho napokon zišlo, pretože médiá vehementne poukazovali na jeho blízkosť k Róbertovi Kaliňákovi.

Pieseň preverí aj Generálna prokuratúra SR

Podobných prípadov v živote známych osobností nájdeme pomerne dosť. Inak tomu nikdy nebolo ani v prípade členov kapely Elán, keď najväčšiu pozornosť na seba vždy pútal najmä frontman skupiny Jožo Ráž.

Či je však takýto klip správnou odpoveďou na všadeprítomných novinárov hľadajúcich senzácie aj za cenu nevhodného vstupovania do súkromia, necháme na posúdenie hudobným fanúšikom.

Faktom však nateraz ostáva i to, že tento kontroverzný počin neostal bez povšimnutia.

Po kritike veľkej časti verejnosti sa na klip zamerala aj Generálna prokuratúra, ktorá informovala, že „medializovanú vec postúpi vecne a miestne príslušnej Krajskej prokuratúre v Bratislave na preverenie.“ Samotná skupina na kritiku neodpovedala.

Bulvárne krysy
(album Najvyšší čas)

Bol som príliš dlho dobrý
nemajú ma preto radi
Perom ničia za pár drobných
obyčajní hnusní smradi

Píšu o mne, že sa chvastám
že som drzý, že mi šibe
Pravda o mne je však jasná
som tu kým neodídem

Ťažko sa ich zbavíš
Ľahko plodia bludy
Asi ich to baví
Nasierať ľudí

Čakajú že padnem
kedy budem na dne
Ja im k tomu presne
pošlem dobré piesne

Verím že raz Starý zákon
doženie ich v pravej chvíli
Nik z nich nevie kedy ako
ibaže by som sa mýlil

Uličky sú občas tmavé
Tiene majú slizské reči
Mám chuť biť sa keď som
v práve
No s krysami sa mi prieči

Ťažko sa ich zbavíš
Ľahko plodia bludy
Asi ich to baví
Nasierať ľudí

Čakajú že padnem
kedy budem na dne
Ja im k tomu presne
pošlem dobré piesne

Ťažko sa ich zbavíš
Ľahko plodia bludy
Asi ich to baví
Nasierať ľudí

Čakajú že padnem
kedy budem na dne
Ja im k tomu presne
pošlem dobré piesne


Pozrite si klip k pesničke Bulvárne krysy od Elánu:

Martina Milá, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …