Domov Zdravie Esenciálne oleje, ktoré sa oplatí mať vždy po ruke

Esenciálne oleje, ktoré sa oplatí mať vždy po ruke

0
0

Aromaterapia je jedným zo spôsobov liečby vďaka používaniu éterických olejov. Predpokladá, že prírodné éterické oleje zlepšujú fyzickú, psychickú a duševnú pohodu, a preto by ste niektoré z nich mali mať vždy doma.

Aromaterapia teda vychádza z toho, že rastliny, z ktorých výťažkov sú oleje vyrobené majú liečivú silu a pomôžu v prípade rôznych zdravotných problémov.

Mnohí si pod týmto pojmom predstavia, že liečba spočíva vo vdychovaní vône. Inhalácia je ale len jedným zo spôsobov. Éterické oleje môžeme využiť aj pri masážach či v príjemnom voňavom kúpeli.

Éterické oleje využívané v aromaterapii dokážu pomôcť pri zvládaní stresových situácií, depresiách, zvýšenom energetickom výdaji, či v procese liečby. Vyznať sa v tom, po ktorom oleji a kedy siahnuť však môže byť poriadna veda.

Všestranný pomocník levanduľa

Jedným z najpoužívanejších a najobľúbenejších éterických olejov je levanduľa. Jej účinky sú rôzne a použiť ju môžete hneď v niekoľkých situáciách.

Jedným z najvýraznejších z nich je upokojujúci účinok, čo z nej robí výborného lekára pri nespavosti. Vôňa levandule tiež zmierňuje migrény a bolesti hlavy.

Levanduľou sa však dajú liečiť aj ochorenia kože, ako rany, vredy, popáleniny či podráždenia. V prípade kožných ochorení sa levanduľový olej kvapká priamo na postihnuté miesto.

Ak sa u vás ale prejavili príznaky chrípky a prechladnutia, levanduľa je veľmi efektívna pri naparovaní. Ak zas potrebujete organizmus upokojiť a bojovať proti nespavosti, levanduľový kúpeľ vám zaručene pomôže.

Citrón nielen do čaju

Liečivé vlastnosti má aj éterický olej, ktorý je vyrobený z výťažkov citrónovej kôry. Jeho vôňa môže byť omnoho príjemnejšia ako v prípade levandule, keďže nie je až tak výrazná.

Citrónový olej je obľúbený najmä vďaka čistiacej schopnosti, či na zlepšenie nálady. Nemá len obrovské množstvo účinkov, ale tiež spôsobov použití.

Po pridaní citrónového oleja do vody vznikne skvelý osviežujúci nápoj, ktorý podporí trávenie a prečistí organizmus. Citrónový olej je možné pridať aj do rôznych zákuskov, v ktorých príjemne zvýrazní chuť.

Po uvoľnení vône z neho zas dokáže dodať energiu a tiež organizmus upokojiť. Využitie má ale tiež v domácnosti. Pôsobí ako prírodný čistič na rôzne povrchy a dokáže odstrániť špinu aj nepríjemnú mastnotu bez použitia chemických prípravkov.

Mätový olej proti nevoľnostiam aj nádche

Mätový éterický olej sa získava z listov, kvetov, stoniek aj púčikov zázračnej mäty piepornej. Okrem príjemnej vône, ktorá pôsobí upokojujúco a antibakteriálne, je skvelým pomocníkom v prípade rôznych zdravotných problémov.

Odporúča sa zväčša pri žalúdočných nevoľnostiach, ale tiež v prípade dýchacích problémov. Mätový olej sa okrem inhalácie dá využiť pri masážach, ktoré majú na telo relaxačný účinok.

Výborne sa vďaka nemu zrelaxujete aj v príjemnom kúpeli s ešte príjemnejšou vôňou.

Olej s vôňou vianoc

Popri sviežom citrónovom a mätovom oleji by vo vašej domácej lekárničke nemal chýbať ani škoricový so sladkou príznačnou vôňou.

V minulosti bola škorica využívaná najmä pri bolestiach hrdla, zachrípnutí či kašli. Dnes ale vieme, že škorica a olej z nej má omnoho viac účinkov.

Jedným z nich je liečba tráviacich problémov. V prípade nadúvania dokáže masáž brucha týmto olejom efektívne pomôcť.  Škoricový olej má tiež upokojujúce účinky a stimuluje krvný obeh.

Aj škoricový olej možno využiť rôznymi spôsobmi. Dá sa využiť ako kloktadlo, ktoré pomáha pri zápale ďasien, ústnej dutiny a zápachu z úst. Využíva sa tiež pri masáži v prípade svalových bolestí, či už spomínaných kŕčoch a nadúvaní.

Neuveriteľné množstvo účinkov čajovníka

Čajovníkový éterický olej je všestranne využiteľným pomocníkom, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Má protizápalové a antibiotické účinky, využíva sa pri kožných ochoreniach, bodnutí hmyzom či v kozmetických prípravkoch.

Pri zápaloch ďasien, aftách, bolestiach zubov je v spojení s vodou výborným a účinným kloktadlom. V prípade svalovej únavy alebo plesniach zas zaručene pomôže vaňový kúpeľ.

Kúpeľ z neho pomôže aj ženám, ktoré trpia gynekologickými problémami. Ak čajovníkový olej zmiešate s vodou získate tiež tonikum, ktoré má výborný účinok v prípade akné.

Ak trpíte padaním vlasov či lupinami, skúste po ňom siahnuť raz týždenne počas umývania vlasov. Kvapka oleja sa využíva aj na postihnuté miesta ako sú menšie rezné rany, uštipnutia hmyzom alebo menšie popáleniny.

Harmanček pre ženy, mužov aj deti

Ďalším éterickým olejom, ktorý by ste mali mať vždy po ruke, je harmančekový olej, ktorý má priaznivé účinky v prípade viacerých zdravotných problémov.

Využíva sa v prípade stresových situácií, úzkostí či nespavosti. Harmančekový éterický olej tiež pomáha pri tráviacich a kožných problémoch či rôznych bolestiach.

Ženy by ho mali vyhľadať v prípade menštruačných bolestí. Na deti má zas blahodarné účinky pokiaľ majú problémy so spánkom, prerezávajúcimi zúbkami, alebo kolikami.

Okrem inhalácie, ktorá má protizápalové a hojivé účinky, je vhodné pridať ho aj do kúpeľa, ktorý upokojí pokožku aj spomínané menštruačné bolesti. Kvapky oleja je tiež vhodné nanášať na ekzémy, rany či zapálené ďasná.

Šalvia aj proti nadmernému poteniu

O tom, že v lekárničke sa oplatí skladovať éterický olej zo šalvie vás presvedčia jeho antivirálne, antibakteriálne a antimykotické účinky.

Účinkuje v prípade angíny, kašľa, herpesu, kožných ochoreniach, ale tiež pri nadmernom potení či stimuluje mozgovú činnosť. Pri angínach sa dá jednoducho rozmiešať s vodou a kloktať.

V spojení s vodou má skvelé účinky aj na pleť, na ktorú pôsobí protizápalovo. Neriedený sa zas dá využiť na herpesy, afty, plesňové kožné ochorenia, ale je vhodné naniesť ho aj na miesta s nadmernou tvorbou potu. Šalviový olej tiež pôsobí ako antioxidant, takže účinne bojuje proti starnutiu.

puma, foto: depositphotos, internet  • Relaxačné techniky, ktoré vás zbavia stresu

    Stres je síce nechcenou, no neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Na jeho odb…
  • VIDEO: Najlepší zvierací pomocníci

    Určite sa zhodneme, že naši zvierací miláčikovia nám dokážu spríjemniť aj ten najhorší deň…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vlhová nemá v slalome konkurenciu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zaznamenala skvelý vstup do nového roka. V prestížnom slal…