Domov Zdravie Relaxačné techniky, ktoré vás zbavia stresu

Relaxačné techniky, ktoré vás zbavia stresu

0
0

Stres je síce nechcenou, no neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Na jeho odbúranie ale existujú účinné metódy, ktoré je možné vykonávať aj v pohodlí vášho domova.

Každý človek sa takmer dennodenne ocitá v stresovej situácii. Telo na ňu odpovedá zvýšením srdcovej frekvencie, zrýchleným dýchaním, zvýšením krvného tlaku či celkovým napätím organizmu.

Ak sa človek v podobných situáciách ocitá príliš často, na jeho celkový zdravotný stav to má pochopiteľne nežiaduci vplyv. Práve stres je totiž spúšťačom rôznych menej vážnych aj tých vážnejších ochorení.

Stačí pritom len málo, aby sme stresu nedovolili zničiť naše zdravie. Veľmi účinnými sú relaxačné techniky ako meditácia, bránicové dýchanie, relaxačná masáž, muzikoterapia či aromaterapia. Ako ich však vykonávať, aby skutočne pomohli?

Vyčistite si hlavu meditáciou

Meditácia je dobre známa technika, pod ktorou mnohí rozumejú sedenie v tureckom sede a tiché pohmkávanie. Meditáciu je ale treba chápať ako prečistenie mysle, upratanie myšlienok a tiché rozjímanie.

Na to, aby bola meditácia účinná, je nutné, dostať svoju psychiku do stavu hlbšieho sústredenia sa. To sa môže javiť ako jednoduchá úloha, no nie je to celkom tak.

Podariť sa to môže len v prípade, že dodržíte najzákladnejšie kroky. Prvým je vyhradiť si dostatok času. Na začiatok môžu stačiť približne dve minúty, počas ktorých sa dokážete plne sústrediť.

Po čase sa doba meditácie postupne predlžuje a v prípade tých pokročilejších môže trvať aj 30 minút. Pokiaľ ste si už na túto relaxačnú techniku našli dostatok času, nájdite prostredie, v ktorom sa budete cítiť príjemne.

Je pri tom jedno, či to bude podložka na cvičenie, koberec, alebo obyčajná stolička a tiež to, či to bude v prírode, v práci alebo v kuchyni. Dôležité je len usadiť sa do príjemnej polohy a začať vnímať svoje myšlienky.

Najideálnejšou polohou je turecký sed, ruky by mali byť položené na kolenách dlaňami smerom nahor, pričom palec by sa mal dotýkať s ukazovákom.

Po týchto krokoch môžete začať pokojne meditovať. V prvom rade ovládajte svoje dýchanie. To by malo byť počas celej meditácie hlboké a pomalé. Následne zabudnite na všetko, čo vás frustruje a stresuje.

Sústreďte sa na každý kúsok vášho tela a dokonale ho precíťte. Postupujte od nôh až k vrchnej časti tela, prípadne zvoľte len jednu časť tela a dokonale ju preskúmajte.

Najmä začiatky sú náročnejšie a môže sa stať, že vás prepadnú staré myšlienky. Vždy je však nutné vrátiť sa späť k dýchaniu a koncentrovaniu.

Prvé úspechy spočívajú v pocitoch vyrovnania a celkovej regenerácie, ktoré sa zvyčajne dostavia po prvých týždňoch úspešnej meditácie.

Odožeňte stres dýchaním

Môže to znieť zvláštne, ale aj dýchanie môže byť zdravšie a efektívne pri odbúraní stresu. Tým najzdravším je bránicové dýchanie, ktoré umožňuje pomasírovať orgány, ktoré sú umiestnené v brušnej dutine.

Zaujímavosťou je, že toto dýchanie praktizujú deti do obdobia, kým sa neocitnú v stresových situáciách. Vrátiť by sme sa k nemu však mali všetci a vôbec to nie je také náročné.

Pre začiatok sa však treba naučiť, ako má správne bránicové dýchanie vyzerať. Vhodnou pomôckou je ľahnúť si do vodorovnej polohy a pokrčiť nohy.

Jedna ruka by sa mala dotýkať brucha a druhú by ste mali mať položenú na hrudníku. Správne bránicové dýchanie spočíva v tom, že sa pri dýchaní nebude nadvihovať ruka položená na hrudníku, ale práve tá, ktorá je na bruchu.

Ďalšou dôležitou zásadou tohto dýchania je využívať pri nádychu nos. Nos totiž telu pomáha spracovať vzduch tak, aby sa dokonale prispôsobil potrebám nášho tela.

Pri vydychovaní je vhodné kombinovať nos aj ústa. Cieľom tohto dýchania je spomaliť ho tak, že za minútu vykonáte 8 až 10 nádychov. Každý nádych a tiež výdych by mal pri tom najefektívnejšom bránicovom dýchaní trvať 3 sekundy.

To samozrejme vyžaduje mieru koncentrácie, čo môže v konečnom dôsledku znamenať podobný efekt ako ten, ktorý dosiahneme vďaka meditácii. Keď sa už naučíte, ako pri dýchaní využívať bránicu, budete môcť takéto dýchanie praktizovať aj v sede či v stoji.

Relaxačná masáž za pomoci odborníka

Ďalšou efektívnou relaxačnou technikou je relaxačná masáž, ktorá okrem toho, že pôsobí relaxačne pomáha aj pri rôznych ochoreniach. Mnohí si ju zamieňajú s klasickou masážou.

Od nej sa však odlišuje tým, že využíva rôzne dotyky, trenie, hladenie a tlaky, ktoré pôsobia proti únave, stresu a depresii. Kvôli tejto relaxačnej technike by ste ale mali navštíviť skúseného odborníka, za pomoci ktorého dosiahnete požadovaný výsledok.

Hudbou proti stresu

Muzikoterapia, ako to už vyplýva z jej názvu, spočíva na odbúraní stresu za pomoci hudby. Vplyv hudby na našu psychiku je totiž dokázaný. Tak ako dokáže hudba náladu zdvihnúť či našu dušu upokojiť, dokáže tiež uškodiť.

Preto je nutné vybrať tie správne tóny, za pomoci ktorých dosiahneme požadovaný výsledok. Väčšinou prebieha terapeutické sedenie u odborníka a to buď individuálnou alebo skupinovou formou.

Ak však chcete za pomoci hudby zrelaxovať sami v pohodlí domova, nie  je to nemožné. Dôležitý je len správny výber hudby. Keďže je vkus každého z nás iný, neexistuje hudba, pri ktorej by zrelaxoval každý.

U niekoho to môžu byť klavírne koncerty, u iného symfónie či operné piesne, iný zas uprednostní piesne skupín Queen, Beatles či súčasných interpretov. Dôležité je len započúvať sa do nej, vnímať každý jej tón a všetky ostatné myšlienky nechať bokom.

Voňavá liečba proti stresu

Poslednou relaxačnou technikou, ktorou sa účinne zbavíte stresu, únavy či depresie, je dobre známa aromaterapia. Keďže sme sa sile éterických olejov nedávno venovali, pripomenieme len tri z nich, ktoré sú najúčinnejšie v boji proti stresu.

Ide o harmanček, medovku a rozmarín, ktoré vdychovaním, kúpeľou alebo masážou upokoja telo a dušu a zbavia nás stresu, ktorý je jedným z najväčších strašiakov dnešnej doby.

puma, foto: shutterstock, depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…