Domov Zahraničie EÚ nepredĺžila zmluvu s AstraZeneca, nakupovať bude vakcíny Pfizer/BioNTech

EÚ nepredĺžila zmluvu s AstraZeneca, nakupovať bude vakcíny Pfizer/BioNTech

0
0

Európska únia nepredĺžila zmluvu na kúpu vakcíny s britsko-švédskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca. V nedeľu to vyhlásil eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton. Len deň predtým oznámila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dohodu s Pfizer/BioNTech o dodaní 1,8 miliardy dávok vakcíny.

AstraZeneca len do júna

Zmluva s AstraZeneca na dodávky vakcín proti ochoreniu COVID-19 aktuálne platí do konca júna. Breton vo vysielaní France Inter uviedol, že platnosť kontraktu nebola predĺžená.

„Uvidíme. Uvidíme, čo sa stane,“ dodal s tým, že podľa neho sa jedná o dobrú vakcínu. Avšak obavy z toho, že očkovacia látka proti ochoreniu COVID-19 od AstraZenecy môže v mimoriadne zriedkavých prípadoch spôsobovať krvné zrazeniny, podnietili viaceré krajiny k tomu, aby neodporúčali jej používanie pri očkovaní mladších ľudí.

1,8 mld od Pfizeru

V sobotu šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová potvrdila, že EÚ uzavrela dohodu s konzorciom Pfizer/BioNTech o dodaní ďalších 1,8 miliardy dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

„S radosťou oznamujem, že Európska komisia práve uzavrela dohodu o garantovaných 900 miliónoch dávok s možnosťou ďalšieho nákupu rovnakého množstva s konzorciom Pfizer/BioNTech na roky 2021 až 2023,“ informovala prostredníctvom sociálnej siete von der Leyenová.

Nová zmluva, ktorá má podporu členských štátov EÚ, bude zahŕňať nielen výrobu vakcín, ale bude zabezpečovať aj to, aby všetky jej základné zložky pochádzali z Únie.

Sobotňajšie vyhlásenie šéfky komisie tiež podčiarkuje dôveru EÚ v súvislosti s technológiu pre očkovaciu látku od Pfizer/BioNTech, ktorá sa líši od vakcíny AstraZeneca. Von der Leyenová tiež uviedla, že Pfizer/BioNTech je spoľahlivým partnerom, ktorý si plní svoje záväzky.

red, TASR, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…