Domov Zahraničie Európska únia chce iniciovať celosvetový zákaz testovania kozmetiky na zvieratách

Európska únia chce iniciovať celosvetový zákaz testovania kozmetiky na zvieratách

0
0

Európska únia a jej občania sú dlhodobo proti testovaniu kozmetiky na zvieratách, preto Európsky parlament inicioval minulý týždeň diplomatickú aktivitu za jej celosvetový zákaz, ktorý by chceli dosiahnuť pred rokom 2023.

Zásadným problémom súčasnej úpravy v rámci noriem Európskej únie pre kozmetický priemysel je, že mnohé kozmetické firmy využívajú nedokonalosť systému a niektoré kozmetické výrobky sú testované na zvieratách mimo EÚ.

Týmto obchádzajú samotné zákonné úpravy v rámci Európskej únie. Súčasný stav ukazuje, že približne 80 % krajín sveta umožňuje stále testovanie kozmetiky na zvieratách.

Testovanie v rámci EÚ je zakázané

V rámci samotnej EÚ je už predaj všetkých kozmetických prípravkov testovaných na zvieratách od roku 2013 zakázaný. Samotní Europoslanci poukazujú na to, že nechcú brániť kozmetickému priemyslu v rozvoji, ale obchádzanie súčasných noriem testovaním mimo EÚ je pre nich neprijateľné.

No nedostatok spoľahlivých údajov o kozmetických prípravkoch testovaných na zvieratách, ktoré sú dovezené do EÚ zostáva vážnym problémom.

Diplomatická iniciatíva EÚ

Hlavným cieľom súčasných aktivít je dosiahnuť celosvetový zákaz testovania kozmetiky na zvieratách a najmä zákaz obchodovania s kozmetickými prísadami testovanými na zvieratách mimo EÚ.

Práve využitie diplomatických možností EÚ na vybudovanie koalície pre iniciovanie medzinárodného dohovoru v rámci OSN by mohlo priniesť želaný efekt.

Občania EÚ sú proti testovaniu kozmetiky na zvieratách

Aj podľa výsledkov špeciálneho prieskumu Eurobarometra z roku 2016 je až 89 % občanov EÚ za zlepšovanie životných podmienok zvierat, pričom až 90 % občanov EÚ súhlasí s tým, aby sa zaviedli prísne normy, ktoré by pre zvieratá zaistili lepšie životné podmienky.

jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Uväznená britská premiérka

Britská premiérka Theresa Mayová prežíva v posledných mesiacoch z dôvodu nikam nesmerujúci…