Domov Zahraničie Európska únia má za cieľ bojovať proti dezinformáciám

Európska únia má za cieľ bojovať proti dezinformáciám

0
0

Problémy posledných rokov poukazujú na nárast šírenia tzv. fake news a dezinformácií v prostredí internetu, ktorým sú vystavené aj členské krajiny Európskej únie. Ich cieľom je prostredníctvom nových médií podkopávať vieru v našu spoločnosť a jej usporiadanie.

Posledný prieskum Barometru z novembra 2016 poukázal, že európski občania majú obavy z nezávislosti médií a tiež samotná nízka miera dôvery občanov k médiám.

On­‑line priestor poskytuje anonymitu

Rozširovanie spravodajských informácií a úmyselné zavádzanie čitateľov sa stáva narastajúcim problémom fungovania našich demokratických spoločností.

Tieto sú vystavené vplyvom podkopávania súčasného usporiadania a demokratického zriadenia bez akejkoľvek zodpovednosti.

Sloboda názoru verzus demokracia

Ako uviedol podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans sloboda prijímať a šíriť informácie je dnes zakotvená v Charte základných práv EÚ.

No dnes žijeme v dobe, kedy je množstvo informácií obrovské a teda aj počet dezinformácií sa stal ohromujúcim a vznikla potreba ich regulácie.

Ako bojovať proti dezinformáciám

Zriadená expertná skupina bude mať za cieľ analyzovať a vyvolať otvorenú diskusiu o tomto fenoméne, pretože riešenie tohto zložitého javu je náročné.

O to viac existuje dôvod, prečo musíme našim občanom poskytnúť nástroje na identifikáciu falošných správ, tak aby sme zlepšili dôveru v on­‑line informácie, ktoré sa k nim dostávajú.

Čo priniesli nové médiá

Nové on-line platformy médií ako aj mnohé ďalšie internetové služby a sociálne siete poskytujú ľuďom nielen širšie možnosti komunikácie alebo aj nové spôsoby ako diskutovať, šíriť a zhromažďovať informácie.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 49/2019: Tragédia v Prešove si vyžiadala aj ľudské životy

Hoci by sme sa pomaly ale isto mali vnárať do vianočnej atmosféry, udalosti posledných dní…