Domov Zahraničie Európska únia plánuje zlepšiť vojenskú mobilitu

Európska únia plánuje zlepšiť vojenskú mobilitu

0
0

Počas posledných rokov sa Európska únia zameriava na bezpečnosť svojich občanov a vykonala viacero iniciatív na posilnenie obranyschopnosti, pripravenosti a odolnosti voči súčasným bezpečnostným hrozbám.

Dnešné bezpečnostné prostredie je iné a dynamické a schopnosť zasiahnuť rýchlo a efektívne je dnes kľúčové. Bezpečnostná a obranná politika Európskej únie má za cieľ zvýšiť obranu hraníc a ochranu obyvateľov Európskej únie, zameriava sa na zvládanie ako vonkajších, tak aj vnútorných bezpečnostných problémov Európskej únie.

Posilňovanie obrany EÚ

Jedným z najdôležitejších dokumentov Európskej únie v oblasti obrany a bezpečnosti je Globálna stratégia pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ, ktorá pred viac ako rokom vytvorila rámec na efektívnejšie riešenia bezpečnostných problémov členských štátov EÚ. Hlavným cieľom je vytvorenie bezpečného a mierového prostredia EÚ.

O čom je globálna stratégia pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ

Globálna stratégia pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ je predovšetkým o rýchlejšej, účinnejšej a jednotnejšej Únii, ktorá bude schopná presadzovať také opatrenia, ktoré zaistia mier a bezpečnosť svojich členských štátov.

Zvýšenie vojenskej mobility

Jedným z kľúčových problémov je vytvorenie rámca na vyriešenie najväčších prekážok, ktoré dnes stoja pred lepším pohybom vo všetkých vojenských oblastiach, tak aby dokázala Európska únia rýchlo a účinne reagovať na vnútorné a vonkajšie krízy.

Cieľom je vytvoriť postupné koordinované kroky medzi členskými štátmi EÚ a ďalšími stranami, najmä so Severoatlantickou alianciou na rýchle nasadenia a reakciu voči súčasným hrozbám.

Dnes je tento pohyb ako vojakov tak aj techniky brzdený viacerými obmedzeniami, najmä fyzickými, právnymi a inými regulačnými prekážkami.

Budúce kroky v zlepšení vojenskej mobility

Akčný plán o vojenskej mobilite sa v súčasnosti iba pripravuje a bude známy do marca 2018, pripraví sa na pôde EÚ a musí byť odsúhlasený členskými štátmi.

Cieľom tohto plánu bude pripraviť časové horizonty a návrhy realizačných akcií tak, aby dokázali odstrániť najväčšie identifikované prekážky. Tieto prekážky pomôže identifikovať pracovná skupiny Európskej obrannej agentúry.

Hlavné smery pre posilňovanie vojenskej mobility v rámci EÚ

  • – rozvíjať spoločné chápanie potrieb a požiadaviek,
  • – vytvoriť spoločné chápanie infraštruktúry,
  • – riešiť regulačné a procedurálne otázky.

jus, foto: shutterstock

  • Povinná vojenčina môže byť opäť realitou

    Presne 22. 12. 2005 ukončilo základnú vojenskú službu posledných 214 slovenských mužov, kt…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Číslo 28 bude v Plzni patriť už navždy Čišovskému

Slovenskému futbalistovi Mariánovi Čišovskému, ktorý len nedávno podľahol zákernej chorobe…