Domov Zahraničie Európska únia schválila dohodu o brexite

Európska únia schválila dohodu o brexite

1
0

Minulý víkend v nedeľu sa uskutočnil ďalší krok k schváleniu dohody o brexite, teda dohody medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou, ktorá určí ich spoločnú koexistenciu po vystúpení Veľkej Británie z EÚ v marci 2019.

Európska únia prostredníctvom predstaviteľov členských krajín schválila dohodu o brexite.

Ďalším krokom bude schválenie dohody na pôde britského parlamentu, kde má súčasná premiérka Theresa Mayová zložitú pozíciu, kedy musí čeliť nielen opozícii ale aj odporcom súčasného znenia dohody vo vlastnej strane a vláde, ktorú opustilo pre nezhody s jej znením už niekoľko ministrov.

Čo obsahuje dohoda o brexite

Návrh dohody o brexite má viac ako 580 strán, no najviac skloňované sú návrhy o úprave hraníc medzi Írskom a Severným Írskom. Dohoda tiež obsahuje ustanovenia o dočasnom udržaní Veľkej Británie v rámci Colnej únie EÚ aj po marci 2019.

Podstatné je najmä, aby sa hranica medzi Severným Írskom a Írskom nestala tzv. tvrdou hranicou, teda hranicou s riadnymi reálnymi hraničnými kontrolami.

Dohoda a politická deklarácia bola schválená na pôde EÚ

Ako sa vyjadril predseda Európskej rady Donald Tusk, v nedeľu bola jednohlasne schválená nielen 585-stranová dohoda o brexite, ale aj politická deklarácia o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Veľkou Britániou.

Ako sa vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v súčasnosti schválená dohoda je tá najlepšia, aká môže byť, s tým že ak ju odmietnu, v dúfaní, že získajú lepšiu dohodu, budú sklamaní.

Prechodné obdobie bude do konca roku 2020

Dohoda ponecháva Veľkej Británii prechodné obdobie do konca roka 2020. Počas tohto obdobia už bude krajina formálne mimo EÚ, ale bude musieť plniť povinnosti a pravidlá ako riadny člen.

Súčasná dohoda o brexite rieši otázky finančných záležitostí, občianskych práv, postavenia Severného Írska ako aj už spomenuté dojednania o 21-mesačnej prechodnej fáze.

V podstate upravuje a chráni práva občanov zasiahnutých brexitom a tiež udržuje otvorenú hranicu medzi Severným Írskom a Írskom.

Ťažká pozícia premiérky Mayovej

Theresa Mayová v rozhovore s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

Najťažšiu pozíciu bude mať britská premiérka Mayová práve doma. Hlasovanie v parlamente bude 11. decembra a bude mu predchádzať 5-dňová diskusia.

Líder labouristickej strany Jeremy Corbyn sa nechal počuť, že jeho strana bude proti a on sám ju považuje za výsledok neúspechu vládnych rokovaní. Aj škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová a jej strana je pripravená dohodu odmietnuť a hľadať inú alternatívu.

Tiež bývalý konzervatívny líder Iain Duncan Smith hovorí o potrebe hľadať novú alternatívu, pretože súčasná dohoda umožňuje príliš veľa kontroly zo strany Európskej únie aj po vystúpení Británie z EÚ.

Počas víkendu bol zverejnený aj list Theresy Mayovej adresovaný britským občanom, v ktorom naznačila, že jej cieľom je teraz presvedčiť svojich občanov o podpore pre túto dohodu, ktorá je dobrá pre celú Veľkú Britániu aj pre všetkých jej obyvateľov.

Body nezhôd obnažila politická deklarácia

Politická deklarácia sa ešte môže stať dokumentom, ktorý obsahuje množstvo nástražných mín, aj keď nie je právne záväzná. Len nedávno ešte 7-stránkový dokument sa rozrástol v priebehu týždňa až na schválených 26 strán.

Do sporu sa môžu dostať už len niektoré v súčasnosti známe vyhlásenia, kedy Veľká Británia chce nezávislú obchodnú politiku a ukončenie voľného pohybu.

Ak ju dáme do kontrastu, že v dokumente sa uvádza jednotný trh a nedeliteľnosť štyroch slobôd, dostávame sa do zásadnej nezhody očakávaní oboch strán, a to je len začiatok.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Jeden komentár

  1. Martin Rubáš

    5. decembra 2018 at 12:08

    Tenhle brexit je naprostá kapitulace Británie. Velká Británie má v podstatě úplně stejné závazky vůči EU jak měla. Co nemá jsou hlasovací práva a nemůže ani jednostranně odejít. Tato smlouva je sen Evropské unie: Británie zůstane ve všem, bude všechno dál platit, ale nebude mít žádné slovo.

    http://www.epshark.cz/clanek/1313/vzbourenci-albionu-prohrali

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…