Domov Zahraničie Európsky summit: klíma išla bokom pre brexit

Európsky summit: klíma išla bokom pre brexit

1
0

Minulý týždeň sa konalo Zasadnutie Európskej rady, ktoré malo na programe okrem brexitu aj otázky klimatických zmien či dezinformácií, no na zvyšné dve témy veľa priestoru neostalo.

Lídri európskych 27 štátov sa venovali najmä žiadosti britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá žiadala o odloženie termínu brexitu do 30. júna 2019.

Európska rada najskôr schválila už dojednaný nástroj upravujúci severoírsku poistku, ktorý predtým vyjednala Európska komisia s Veľkou Britániou.

Po dlhých hodinách rokovaní a diskusií s Theresou Mayovou sa lídri dohodli, že ponúknu Veľkej Británii dve alternatívy.

Prvá alternatíva hovorí o tom, že pokiaľ britský parlament schváli súčasnú dohodou o brexite, tak sa termín posunie do 22. mája 2019. Ak však britský parlament dohodu neschváli, tak sa brexit odloží len do 12. apríla 2019.

Theresa Mayová prichádzala na summit s úsmevom.

Európski lídri žiadajú viac úsilia v oblasti boja proti dezinformáciám

Počas druhého dňa summitu sa lídri EÚ zamerali na posilnenie koordinovaného úsilia v boji proti dezinformáciám. Túto tému považujú za aktuálnu najmä v kontexte eurovolieb, ktoré sú už takmer za dverami.

Práve dezinformácie počas kampane pred týmito voľbami môžu významnejšie zamiešať výsledkami a podporiť protieurópske sily v celej Európe.

Politici majú záujem sa k tejto téme ešte vrátiť a vypracovať dlhodobú stratégiu boja proti dezinformáciám.

Klimatické zmeny na okraji záujmu

Predseda Komisie s predsedom Európskej rady

Na poslednú veľkú tému summitu už lídrom EÚ nezostal čas, a možno ani chuť. Nakoniec sa rozhodli, že problematiku boja proti klimatickým zmenám presunú na ďalší summit, ktorý sa bude konať v júni tohto roka.

Jednou z príčin odloženia tejto témy však môže byť aj neexistencia zhody medzi členskými krajinami na túto tému.

Na jednej strane stoja krajiny okolo Francúzska, ktoré sú za ráznejší spôsob riešenia tejto problematiky, na druhej strane barikády stoja štáty okolo Nemecka, najmä východoeurópske krajiny, ktoré sú za miernejšie riešenia.

25. výročie vzniku Európskeho hospodárskeho priestoru

Počas summitu si lídri pripomenuli aj 25. výročie vzniku Európskeho hospodárskeho priestoru, vďaka ktorému sa štyri slobody EÚ, teda voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu, stal neoddeliteľnou súčasťou právneho rámca celej Európskej únie.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Jeden komentár

  1. Martin Rubáš

    28. marca 2019 at 9:24

    EU se odkopala. Tajani natvrdo řekl, že Británie má být odstrašující příklad aby ostatní neodešli: „Myslím, že to není možné. Británie bude sloužit jako odstrašující příklad.“ To že to poškodí všechny to nikoho nezajímá.
    https://www.epshark.cz/clanek/1791/tajani-brexit-bude-slouzit-jako-odstrasujici-priklad-pro-ostatni-kteri-chteji-opustit-eu

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…