Domov Zahraničie Extrémisti šíria nenávisť a polarizujú spoločnosť, a to aj v online priestore

Extrémisti šíria nenávisť a polarizujú spoločnosť, a to aj v online priestore

0
0

Od začiatku pandémie COVID-19 sme svedkami nárastu nenávistných prejavov a dezinformácií v informačnom priestore. Alarmujúce je, že sme už dospeli do štádia veľkej polarizácie spoločnosti. Zároveň sme svedkami spochybňovania pravdy, vedeckých poznatkov aj elementárnych pravidiel spolunažívania v spoločnosti.

Zhodli sa na tom účastníci diskusie o extrémizme v spoločnosti, ktorá sa konala v rámci 8. ročníka Medzinárodného diskusného fóra o demokracii a ľudských právach Human Forum 2021.

Jeho organizátorom je občianska platforma Nie v našom meste, v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici a viacerými komunitnými centrami či lokálnymi občianskymi združeniami.

Nenávisť aj dezinformácie na internete

Rezort diplomacie SR na podujatí zastupoval štátny tajomník Martin Klus, ktorý pred ôsmimi rokmi stál pri zrode tohto medzinárodného fóra.

V diskusii s domácimi a zahraničnými odborníkmi upozornil najmä na šírenie nenávistných prejavov, radikálnych myšlienok, ale tiež hoaxov v informačnom priestore, špeciálne na sociálnych sieťach.

„Je mi ľúto, že aj niektorí politickí predstavitelia na Slovensku využili pandémiu na populistické zbieranie hlasov a spochybňovanie snáh odborníkov zameraných na ochranu verejného zdravia.

Niet pochýb o tom, že falošné správy o vakcínach sú jedným z dôvodov, prečo občania stále váhajú s očkovaním,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Summit pre demokraciu

Zároveň dodal, že pandémia COVID-19 ešte viac odhalila, že sa treba vážne zaoberať aj modernými formami radikalizmu a nenávisti v online priestore, ktorý sa následne môže prejaviť aj v bežnom občianskom živote.

„Neobmedzená tolerancia dezinformácií a neprávd na sociálnych sieťach, ktoré často šíria aj neexistujúce osoby či internetové boty, prispeli k polarizácii spoločnosti a premietajú sa už aj do reálneho ohrozenia vereného zdravia a demokratického zriadenia na Slovensku,“ upozornil Martin Klus.

Počas Human Forum 2021 sa štátny tajomník MZVEZ SR prihovoril aj zástupcom občianskej spoločnosti v rámci príprav Summitu pre demokraciu.

Jednou z priorít Slovenska je preukázať na tomto decembrovom summite líderstvo v téme sloboda médií. Medzi ďalšie kľúčové oblasti patria boj proti korupcii a posilnenie občianskej spoločnosti.

V Európskej únii sa posledné roky čoraz viac objavujú extrémistické prejavy, a to dokonca aj na miestach a v komunitách, kde sme ich nikdy predtým nezažili.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …